Milyen összetevőkből áll a legegyszerűbb élőlény, és mi szükséges annak mesterséges előállításához?
Ha a vírust élőlénynek tekintjük, akkor a vírus.
Összetevői: DNS vagy RNS + fehérjeburok
A legegyszerűbb élőlények (bár efelől vannak kétségek, lentebb kifejtem) a vírusok. Pusztán DNS-ből, és az azt körülvevő fehérjeburokból állnak.
Ha már sikerült mesterségesen DNS-t előállítani, akkor már csak egy fehérjeburok szükséges, meg persze az, hogy a DNS ne csak értelmetlen katyvaszt tartalmazzon.
Ami pedig azt illeti, újabban a vírusokat nem tartják élőlényeknek, mivel életjelenséget csak gazdatestben mutatnak. Ettől pedig az ugye már nem is élőlény...
Eléggé önkényes elveket követ az "élet" hivatalos definíciója, aszerint a vírus tényleg nem élőlény. De ha mondjuk itt állna előtted egy 4 ezer fényév távolról érkezett, embernél értelmesebb, csak épp szilícium-alapú civilizáció, akinek a teste nem sejtes szerveződésű, a "hivatalos" definíció szerint ő sem lenne élőlény.
De ez olyan dolog, hogy a vírusok 20 éve még élőlények voltak. Ma meg már nem. Ez kicsit olyan belemagyarázós dolog. Az én világképem szerint a vírusok nagyon is élő organizmusok.
annyira nincsen egyeértés azzal kapcsolatban, hogy mi az élet, hogy egyes elméletek szerint maga a Föld, mint bolygó és egy önálló élőlény.
A túlszaporodott emberek, akik megváltoztatjuk a természetes biszférát, meg vagyunk ennek az élőlénynek (a Földnek) a rákfenéje.
A Föld időnként meg is védi magát: a természeti csapások nagyrésze pont oda esik, ahol túlnépesedés van.
Mintha a Föld természetes módon védekezbe az emberek elszaporodása ellen. Nem sok sikerrel.
#3 butaságokat is mond... a vírusok képtelenek önálló életre, ezért nem tartjuk őket élőlényeknek.
A szilícium lény élő lenne, csak ilyen nem létezhet (a Si ehhez nem elég jó).
Ozmium, te meg a két írásodban kétfajta butaságot mondtál... a kemoton nem élőlény, mert pl. nem tud táplálkozni. A szívcsakra meg... mi köze annak egy akármilyen élőlényhez?
A legegyszerűbb ismert élőlény archea vagy baktérium... de a jelenleg létezők nem a legegyszerűbbek, a valaha létezett legegyszerűbb már valószínűleg nem él.
Tudósok dolgoznak rajta, hogy a mai legegyszerűbb baktériumból mit lehet még elhagyni úgy, hogy továbbra is élőlény maradjon.
@15:14
Két kérdés:
1. Melyik volt a valaha élt legegyszerűbb élőlény, és kb mikor élt?
2. A baktérium tulajdonképpen mi miatt tekinthető élőlénynek?
Azért mert osztódnak, és szaporodnak? Tulajdonképpen úgy is feltehettem volna ezt a kérdést, hogy mik a legalapvetőbb kritériumok arra nézve, hogy valamit élőnek nevezhessünk.
Sejt(ek)ből épül fel, van saját anyagcseréje, örökítőanyaggal szaporodik, mozgás, ingerlékenység, növekedés.
Bakrtériumoknál mindez megvan.
Vírusok nem sejtekből épülnek fel. A többi pedig csak akkor van meg, ha gazdatestbe kerül. Egyébként nem mutat életjelenségeket, csak létezik.
A valaha elt legegyszerubb eloleny valamelyik kezdetleges replikator volt, olyan 4 milliard evvel ezelott.
Bar lehet azt nem hivnank elonek. Igazabol rendkivul nehez meghuzni egy eles hatart az elo es nem elo kozott, ugyanis a termeszetben elegge ritkan fordulnak elo eles hatarok. Ahogy feljebb is irtak, ahogy valtozik a definicio, ugy lesz szegeny virusokbol elo aztan megint nem elo - ugyanigy nehez lenne meghatarozni, mit veszunk elonek a regi, kezdetleges elolenyek esetben, akiknek esetleg meg sejtburka se volt, csak egy magat masolo orias-molekula meg par enzim (vagy az se). Ha nagyon kitagitjuk a kort, akkor meg kapasbol egy csomo enzim is elolenynek tekintheto, meg jopar katalizator is, ha meg beszukitjuk, kiesnek a virusok. Talald meg a kozeputat! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!