Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az optimális,...

Mi a különbség az optimális, az ideális és a tökéletes között?

Figyelt kérdés

2013. szept. 25. 09:45
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletes: Minden szempontból hibátlan (azokban a dolgokban is, amik nem fontosak számunkra).


Ideális: A számunkra fontos szempontok tekintetében hibátlan.


Optimális: A lehetőségekhez képest a legközelebb van az ideálishoz.

2013. szept. 25. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Engem a következők irritálnak:

legoptimálisabb, legideálisabb, legtökéletesebb.

A felső fokot hova tovább fokozni?

2013. szept. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Az optimálisra mégis inkább más definíciót adnék: Több, egymásnak ellentmondó szempont esetén a lehető legjobb.


Pl. ha valahova elég gyorsan oda akarunk érni, de nem is akarunk túl sok benzint fogyasztani, akkor mondhatjuk, hogy az optimális sebesség 100 km/h. Lehetne 200 is, akkor kétszer gyorsabban odaérnénk, de négyszer annyiba kerülne, vagy lehetne 50, akkor meg fordítva, de a két szempontot együtt nézve nekünk a 100 a legjobb.

2013. szept. 25. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A kérdésre nem válaszolok, mert bizonyára most sem a szavak szótári jelentése érdekel. :)


Úgyhogy csak egy megjegyzés:

"A felső fokot hova tovább fokozni?"


A magyar nyelvben létezik az alap-, a közép- és a felsőfok (igen, egybeírandó) mellett létezik az ún. túlzófok is, pl. legeslegjobb, legeslegszebb stb.; tehát a túlzófok képzője a leges + bb.

Az általad felsoroltak egy kicsit vegyes saláták, mert:

(mégiscsak kell a szótár... :D)

[link]

--> Ez lehet túlzófok, de mivel a szótő idegen szó, a felsőfok képzőit kapja.

A "legtökéletesebb" nem idegen szó, mondhatjuk kivételnek.

[link]

--> Ezzel pedig szerintem nincs semmi gond.

2013. szept. 25. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#2:

"Engem a következők irritálnak:

legoptimálisabb, legideálisabb, legtökéletesebb.

A felső fokot hova tovább fokozni?"


Tegyük fel, hogy rágógumit készítünk. Tegyük fel továbbá, hogy van egymilliárd ember, aki rágógumizik. (Ezeknek ugye 99,9%-a amerikai katona, de ez most más kérdés :) ). Az egymilliárd emberből a fele azt szereti, ha puha a rágógumi, a másik fele azt, ha kemény. Tehát melyik rágógumi lesz a tökéletes? Ha puhát vagy ha keményet gyártunk? Az egyik fele szerint ez, a másik fele szerint az.


Ekkor viszont jön egy zseni, amelyik valami kémiai mókolással előállítja azt a rágógumit, amelyikre ha erősen harapsz rá, akkor megkeményedik, egyébként puha marad. Ez már egy kompromisszum, de olyan, amely egymilliárd ember számára teszi lehetővé a tökéletes rágógumi használatát. Tehát a kemény rágógumi is tökéletes, elvégre 500millió ember vélekedik így; Meg a puha rágógumi is az, a másik 500millió számára. Az új rágógumi viszont mindannyiuk számára megfelelő, tehát ezeddig ez a legtökéletesebb rágógumi, amit eddig ki tudtunk találni.


Persze, lehet mondani azt, hogy amint kitaláltuk az új rágógumit, azonnal és automatikusan "megfosztódott" mind a két korábbi rágógumitípus a tökéletes jelzőtől, és ezt az új rágógumi bitorolja ezentúl. De az emberek többsége továbbra is azt fogja vallani, hogy a számára kedves állagú rágógumi is tökéletes, tehát háromféleféle tökéletes rágógumink is lesz. Így viszont már adja magát, hogy mi, akik gyártjuk a rágógumit, a tökéletesek közül kiemeljük azt, amelyik a leginkább az - tehát mondhatjuk azt, hogy a rágógumijaink tökéletesek, de mind közül a változtatható állagú a legtökéletesebb.


Ilyen "túlfokozások" tipikusan olyan dolgok esetében jelennek meg, nyernek értelmet, amely dolgok mind az input, mind az output tekintetéből sok változó értékétől függenek. Pl. minőség, gyárthatósági sebesség, ár, költségek, alapanyagok beszerezhetősége, szállítási lehetőségek, értékesítés - ezen szempontok mindegyikét figyelembe kell venni, és ezek közül több optimális irányt is ki lehet kiválasztani. Mindegyik jó lehet, mert pl. egyik szempont Vietnamban van túlsúlyban, a másik Európában, a harmadik meg az USA-ban. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a Vietnamiaknál csúfos kudarc lenne ugyanannak a terméknek az ugyanolyan formában történő bevezetése, mert ott más szempontok a döntőek, tehát oda külön kell optimalizálni a termék sajátosságait. Máris többféle optimális irány létrejöhet, amik közül aztán ki lehet választani a legoptimálisabbat.

2013. szept. 25. 11:31
 6/10 anonim ***** válasza:

#2 vagyok. Az a helyzet, hogy amikor ezeket:

"legoptimálisabb, legideálisabb, legtökéletesebb"

látom, hallom, akkor 99,99%-ban az

"optimális(abb), ideális(abb), tökéletes(ebb)" lenne az

optimális, ideális, tökéletes választás.

Berta 110%-ig igazad van, de azért nem kell mindig túlozni! :-)

2013. szept. 25. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha már így belementünk, akkor szerintem ezt el lehet intézni annyival, hogy mind a három fogalom szubjektív, tehát alapvetően a vizsgáló szempontjaitól függ. Mint minden olyan kategória, ami a jó-rossz skálán helyezkedik el. Maga a "jó" és a "rossz" emberi fogalmak, csak emberek szempontjain keresztül értelmezhetők. (más szóval a természetben nincs jó és rossz). Tehát minden egyéb kategória, aminek a jóhoz és rosszhoz van köze, szubjektív.


Így a tökéletes, optimális, stb is csak akkor értelmezhető, ha megadjuk a szempontrendszert, de akkor azon belül már nincs értelme a legtökéletesebbnek, legoptimálisabbnak.

2013. szept. 25. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

BW vagyok. Az a helyzet, hogy valamikor (régen?) valamilyen (ismeretlen) okból ezek a szavak így alakultak ki, így terjedtek el; lehet, hogy hibásan, fogalmam sincs.

Túlozni pedig soha, de soha nem szoktam. Ez tutibiztosezerszázalék. :DDD

2013. szept. 25. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
legeslegoptimálisabb
2018. jún. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Tibus. válasza:

#5


Szia!


A tökéletes jelentését így nem lehet magyarázni, hogy a fele embernek valami tökéletes, a másik felének pedig nem, mert akkor az a valami ebből a nézőpontból egyszerűen nem tökéletes. Ha a másik csoport szemszögéből az a valami nem tökéletes, attól még a szó jelentése nem fog megváltozni, azt jelenti, hogy hibátlan, perfekt. Persze, ha belemegyünk, akkor olyan dolog nem létezik, hogy tökéletes. Semmi sem az és mégis minden az.


A felsőfokhoz kapcsolódóan a hibátlan - mint tökéletes - szó fokozásának sincs sok értelme: hibátlanabb, leghibátlanabb. Ugye milyen bugyuta? Ha valaminek abszolút nincs hibája, akkor annak nem lehet annál is kevesebb hibája. A tökéletes az olyan mint a teli pohár. Annál nem lehet egy másik pohár telibb.

2023. jún. 6. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!