Egy 100 méter magas fa, hogyan juttatja fel olyan magasra a vizet?
Szerintem Te itt a hétköznapi cső fogalma miatt érted félre.
Egyáltalán ne olyan csövet képzelj el, mint a PVC cső, gégecső, vagy a lopótök szívócsöve.
Ennél jóval összetettebben van "megoldva" a dolog növények esetében is, ezért is hívjuk >összetett< számmítónyalábnak a háncsrész és a farész által kialakított szállítórendszert.
Amúgy neten sok infó van az összetett szállítónyalábról, edénynyalábról, és képek is vannak bőven:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..
Utóbbiaknál láthatod, hogy korátsem a hétköznapi értelembe vett egyenes élettelen csövekről van szó.
Keress rá Te magad is a témában, ha még érdekelnek részletek : saját magad jóval könnyebben és gyorsabban meg fogod találni, ha tudod, hogy mi érdekel! ;)
A növények vízszállítását több dolog is segíti. A legfontosabb természetesen a párologtatás miatt kialakuló szívó hatás, de emellett jelentős szerepet játszik a gyökérnyomás (a talajnedvesség és a növényi sejtek kémiai potenciálkülönbsége miatt kialakuló ozmózisnyomás) és a kapillaritás (a vékony szállítócsövekben fellép bizonyos mértékű szívó hatás) is.
Ennek ellenére igaz, hogy a legmagasabb fák szállítóelemeiben a víznek fel kéne forrani. A kohéziós elmélet magyarázza, hogy ez miért nem következik be mégsem. A fák xilém elemei olyanok, hogy lehetőleg megakadálozzák a gócképződést (kapillariáts, a tracheák belső falának kialakítása). Így nem tud megindulni a forrás, annak ellenére, hogy energetikailag stabilabb volna. Ha még is megindul a buborékképződés (ez a kavitáció jelensége), a tracheák falában levő gödörkék és a tracheák közötti harántfalak megakadályozzák ezek növekedését, tovaterjedését. A kavitáció miatt egyes facsövek elzáródhatnak, de a többi működőképes, éjjel pedig, amikor nem él a levelek szívó hatása, a gyökérnyomás segít "újratölteni" a tracheákat.
(42. dia)
(27. diától, előtte gyökérnyomás)
Csak hogy a technikai részhez is hozzászóljak: fel lehet juttatni vizet 100 méter magasra. Csak nem szívni kell (hisz 2338,54 Pa nyomás alatt a víz 20°C-on elforr [1]), hanem alulról megnyomni. 2-3 lépésben simán elő lehet állítani többszáz bár nyomást is.
[1] [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!