Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az normális dolog, hogy...

Az normális dolog, hogy február végén ennyire süt a nap?

Figyelt kérdés
Nagyon nagy ereje van a napnak, szó szerint vakít. Miért süt ilyen erővel a Nap? Olvastam hogy 2012-2013-ban éri el a fűtőértéke maximumát és ezért ennyire fényes. Ez igaz? Azt is olvastam hogy hatalmas napkitörések várhatók a következő 1,5-2 évben.

2012. febr. 27. 09:08
 1/10 anonim ***** válasza:
41%
Jól olvastad, a Nap aktivitása folyamatosan változik, hol gyengébb, hol erősebb. 11,2 évente a Nap pólusai felcserélődnek, és ez okozza a fokozott aktivitást. Valóban ez napkitörések gyakoriságának növekedésében nyilvánul meg egyrészt. Viszont hála a Föld elektromágneses mezejének nekünk egyelőre nem kell tőle tartanunk. Valóban 2012-2013 környékére tehető ez a maximum.
2012. febr. 27. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

"11,2 évente a Nap pólusai felcserélődnek.."


Ez nem igaz. Nem cserélődnek fel 11,2 évente a Nap pólusai. Ennek a ciklusosságnak teljesen más oka van. Történetesen a Nap egyenlítői régiójának, és a pólus közeli régiójának tengely-körüli forgásideje eltérő! Ez oda vezet, hogy a kialakult mágneses tér vonalai "feltekerednek", és 11.2 évente "elpattannak" és újak alakulnak ki. Ekkor nagyon megnövekszik a Nap aktivitása (Flarek, napfoltok, fáklyák). De idővel az új mágneses "szálak" kialakulásával megint lenyugszik a csillagunk.

2012. febr. 27. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Első vagyok:


Azért írtam, hogy a Nap pólusai felcserélődnek, mert mindenhol ezt írják, és nem egy dokumentumfilmet láttam már erről a témáról. Második : Igazat adok neked, mert abban is van valami, amit Te írsz, de én így tudtam.


[link]

[link]

[link]

[link]

2012. febr. 27. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Azért ez valahol röhejes. Kb három héttel ezelőtt egy csomóan aztz kérdezték, hogy "úristen, ez normális, hogy ilyen hideg van?"


Most az a baj, hogy süt a nap :D


Semmi köze nincs ennek a napaktivitáshoz. Igen, erősödik a naptevékenység, de ettől még nem fog elképesztő extra energiát sugározni, csupán több napkitörés miegymás lesz. Mint eddig. És a nap abszolút nem fényesebb, mint eddig, csak tiszta a levegő, és semmisem árnyékol be.

2012. febr. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Sir Butcher: pont ezt akartam írni én is. Maholnap március, ezt úgy hívják, hogy TAVASZODIK!
2012. febr. 27. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Azért írtam, hogy a Nap pólusai felcserélődnek, mert mindenhol ezt írják, és nem egy dokumentumfilmet láttam már erről a témáról."


Na ezért utálom a Wikit! Szó sincs felcserélődésről, holott még az angol Wiki is ezt írja. A hivatkozások között az egyik a CNN mint hírforrás, a másik meg a Nasa egy bizonyos lapja. Ott ez az eredeti szöveg, ami olvasható:


"The Sun's magnetic poles will remain as they are now, with the north magnetic pole pointing through the Sun's southern hemisphere, until the year 2012 when they will reverse again. This transition happens, as far as we know, at the peak of every 11-year sunspot cycle -- like clockwork."


Kiemelem:


"...The Sun's magnetic poles will remain as they are now..."


Ez annyit jelent hogy a pólusok maradnak ahol, de a szálak felcsavarodása ami konkrétan "felcserélődik". Tehát a szálak egyenlítői része ami eddig sietett a széleihez képest az most késni fog. Ez az a felcserélődés, amit félrefordítanak, aztán boldog, boldogtalan (CNN, NatGeo, stb), átveszi a hülyeséget.


Nincs tehát a Napon 11 évente póluscsere...


maci

2012. febr. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Egyetértek, hogy a melegedés nem feltétlenül csak naptevékenység következménye lehet.


A pólusokkal kapcsolatban én végképp nem tudom, csak olvasom a szöveget:

"The Sun's magnetic poles will remain as they are now (vagyis 2001-ben, az általam talált nasa linken), with the north magnetic pole pointing through the Sun's southern hemisphere, >> UNTIL << the year 2012 when they will >> REVERSE << again."


Egy másik érdekes cikk részlet:

"Spot numbers and other solar activity rise and fall about every 11 years, which is half of the Sun’s 22-year magnetic interval since the Sun’s magnetic poles reverse with each cycle."

( [link] )

2012. febr. 27. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"Ez annyit jelent hogy a pólusok maradnak ahol, de a szálak felcsavarodása ami konkrétan "felcserélődik"."


Nem, sajnos nem azt jelenti a mondat. :)

2012. febr. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nehéz jól értelmezni egy szakmai szöveget. De ha átgondoljuk a történéseket, akkor talán értelmezhető.


Alapesetben az északi és a déli mágneses pólusokat a felszín görbületét követve kötik össze a mágneses erővonalak szálai, Ennek a középső pontja az egyenlítőn fekszik, legyen ez egy kitüntetett pont. Aztán amint az egyenlítői régió eltérő forgási sebességének következtében elkezdenek megnyúlni ezek a szálak, a mi pontunk folyamatosan távolodik attól a ponttól, ahol eredetileg volt. ez a folyamat mindaddig tart, amíg a megnyúlás révén már tovább nem tud távolodni geometriai értelemben (azaz amikor az eredeti egyenes vonalhoz viszonyított helyzete ennek a pontnak pont átellenes). Ekkor ezek a szálak átfordulnak, és ez a kitüntetett pont immár közeledni fog az eredeti "helyéhez". Na itt látható, hogy ha a felszínen bárhol (pólusokat kivéve) megvizsgáljuk a mágneses erővonalak szálirányát, közel teljesen ellentétes irányú lesz (majdnem pontosan 180°!) az átfordulás előttihez képest. Na ezt az állapotot mondja a szakirodalom "ellentétesnek" (reverse). Nem tudom mennyire érthető, ahogy leírtam, de gyakorlatilag erről van szó, és nem a pólusok felcserélődéséről. De amúgy is sejthető, hogy téves egy ilyen adat, mert már egy jóval kisebb objektum (Föld) esetében is százezer évekről beszélünk úgy, hogy maga a jelenség se 1 nap alatt zajlik le.


maci

2012. febr. 27. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Talán csak félreértettem. Az "Ez annyit jelent hogy.." részt úgy értelmeztem, hogy az angol idézetre utalsz konkrétan, miközben ott nem az állt. :D
2012. febr. 27. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!