Mi az oka annak, hogy lassul a Föld forgása (tengelykörüli)?
Nem fog teljesen leállni a forgás, és több idő múlva lesz így, mint pár millió év.
Egyet fog fordulni a Föld évente, ahogy kering a Nap körül.
De előbb a Vénusz fog így beállni - majd csak utána a Föld.
A Nap is lassít (ugyanúgy az árapály révén, ahogy a Hold). A Merkur mitől állt be? Hány holdja van?
Az jó kérdés, hogy a közelebbi Vénuszra erősebb-e a hatása, mint a távolabbi Földre az ő + a Hold hatása.
A Föld forgása nagyon sokmindentől függ, és állandóan változik. Most pl. kb. 2000-től leállt a lassulás, de most 2008-ban már megint hozzá kellett tenni az UTC-hez egy szökőmásodpercet.
A forgás függ a magma áramlásaitól is, de elsősorban a csapadék függőleges vándorlásától, tehát a klíma is hatással van rá, bár az egész témakör nagyon kis változásokról szól.
Az északi féltekén több szárazföld van, mint a délin, ezért nincs egyensúly az évszakok hatása között. Az északi féltekén a tél során a csapadék szilárd formában felhalmozódik a hegyekben, ettől lassul a forgás, az olvadáskor viszont nagy mennyiség kerül az óceánokba-tengerekbe, ekkor gyorsul. Ezt csak részben ellensúlyozza a déli félteke csapadékvándorlásának átellenes jellege.
De még az ezzel foglalkozó tudósok sem ismernek minden jelenséget, ami hatással van a Föld forgására. A globális felmelegedés miatt ugyanis a fentiek fényében gyorsulnia kellene a forgásnak, tehát más is lehet itt.
Lehetséges, hogy a folyékony magmában nehezebb elemek áramlanak a felszín közelébe és ez lassítja a forgást, de lehet hogy egy ismeretlen harmadik hatásról van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!