Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne a kvantumfizikai...

Mi történne a kvantumfizikai kettős rés kísérletben, ha az alábbit végeznénk el?

Figyelt kérdés
Ugye a kísérlet annyit takar, hogy az elektronok interferencianyomot hagynak a két rés mögé helyezett falon, kivéve hogyha pontosan meg akarjuk figyelni, hogy melyik résen is haladnak keresztül a kettő közül. Ekkor ugyanis részecskeként viselkednek, és olyan nyomot is hagynak. De mi történne akkor, ha mondjuk a kísérlet ideje alatt nem figyelnénk meg, hogy hol is haladnak keresztül az elektronok, de odatennénk egy vagány kis videókészüléket, amivel ezt felvennénk, és csak utólag néznénk meg, hogy na mi is történt a réseknél? Lehet hogy a kísérletnél interferencianyomot tapasztalnánk, de a felvételen pedig részecskelenyomatot? Köszi előre is az értelmes válaszokat!
2011. márc. 5. 01:36
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%
Rosszul érted ezt a dolgot. A kísérlet kimenetele nem függ attól, hogy ember figyeli-e meg, vagy videokamera, ugyanis a részecske nem látja, hogy ember vagy-e. A részecske nem értelmes lény, hogy tudja, most megfigyelik, és az emberi szem vagy elme sem valami különleges, anyag felett álló dolog, ami szellemi hatást gyakorolna a kísérletre. A megfigyelés ebben az olvasatban azt jelenti, hogy érzékelőkkel, szenzorokkal beleavatkoznak a kísérletbe. Ilyen szinten a detektálás mindig beavatkozással jár.
2011. márc. 5. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit egyszerűbben fogalmazva: nem a megfigyelés tényétől zuhan egy állapotba a végtelen közül az elektron, hanem attól, hogy a megfigyeléshez mindenképpen oda kell hatni valahogyan. Ha tudnánk úgy megfigyelni, hogy semmiféle hatást nem gyakorolunk a kísérletre, akkor ugyanúgy megjelennének az interferencianyomok. De ez lehetetlen.
2011. márc. 5. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat, de azt hadd tegyem hozzá, hogy tudtommal a több évtizedig szinte egyedül uralkodó koppenhágai modell éppen nem ezt mondja ki. Hanem pontosan magát a tudatot emeli ki mint befolyásoló tényezőt. Schrödinger macskájáról biztosan hallottatok már. Az azt mondja ki, hogy ha a dobozban levő macskának halála 50%-os valószínűséggel következik be, a macska az élet és a halál szuperpozíciójában van, amíg valaki (nevezzük A-nak) meg nem nézi a doboz belsejét. Ennek a történetnek az a továbbfejlesztése, hogy A felhívja telefonon egy barátját (B-t), és elmondja, mi történt a macskával. B számára a macska mindaddig a két állapot szuperpozíciójában van, míg őmaga meg nem tudja az egyetlen tényt. Még akkor is, ha A már sokkal előbb megtudta.


És itt nem arról van szó, hogy ez a helyes modell, hanem arról, hogy ez volt a használatos modell sokáig. Manapság már többféle megoldását is használják a jelenségnek, ez nem vitás. Csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy tudtommal maga a tudat befolyásolta az eseményeket az eddig szinte egyeduralkodó modell szerint. De kérlek javítsatok ki, ha tévedek.


(Schrödinger macskájának története természetesen csak egy szemléltetése a részecskék világának, tehát nem magát a macskát kell komolyan venni, hanem a történetbe be kell helyettesíteni a részecskéket.


De még egyszer mondom, javítsatok ki, ha rosszul tudom, és magyarázzátok el, hogy akkor pontosan mit is mond ki a koppenhágai modell.

2011. márc. 5. 16:27
 4/31 Tom Benko ***** válasza:
46%
A tudatnak semmi köze hozzá. Ahhoz, hogy mérjünk valamit, kölcsönhatást kell létesítenünk a műszer és a mérendő test között.
2011. márc. 5. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
Ha a résbe kamerát teszel, akkor az ott megfigyelt részecske már nem megy tovább mert kölcsönhatott a kamerával és a kísérlet meghiúsul. Ebben a kísérletben nincs szerepe a tudatos megfigyelőnek, de ettől függetlenül szerintem se magyarázható a tudat léte a mai fizikával, de sok fiziaki jelenség se. Gyerekcipőben jár még a természettudomány és az ipari forradalom jó hatással van a fejlődésre.
2011. aug. 28. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:
Kvantumfizikai könyvekben folyamatosan azt olvasom, h a tudatnak van köze a dologhoz; nem értem, hogy az ide rók miért nem így vélik? Vagy ezek csak különböző kvantumfizikai nézetek?
2011. szept. 10. 14:24
 7/31 A kérdező kommentje:
*írók
2011. szept. 10. 14:25
 8/31 anonim ***** válasza:
41%

Természetesen a tudat befolyásolja. Minden kísérlet ezt igazolja, és a koppenhágai modellben is ez áll, csak sokan nem hajlandóak ezt elfogadni.

Sok kísérletet elvégeztek ezzel, de sehogy nem lehetett elentmondásra juttatni a rendszert. Ha bővebben érdekel, milyen kísérleteket csináltak, itt egy elég jó összefoglaló:

[link]

2011. szept. 13. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
79%

Ez speciel tudat nélkül is magyarázható szerintem, mert valamelyik résnél a megfigyelés mindenképp kölcsönhatással járna, ami beavatkozik a kísérlet eredményébe. Nem lehet megfigyelni valamit kölcsönhatás nélkül. Mit nevezhetünk megfigyelésnek? Egy szenzorba beleütközik, amivel kölcsönhat az elektronunk, vagy megvilágítjuk, akkor a fotonok hatnak kölcsön, az elektromos tér méréssel is virtuálus fotonokkal kölcsönhat , így megváltozik az állapota. Mégis a valóságban egymagában 2 résen haladt át egyszerre? Nehezen elképzelhető, de ez van, ebből kell kiindulni.

Sokkal nagyobb rejtély, hogyan magyarázhatók az érzetek, qualiák, erkölcs felbukkanása ebből a rideg fizikai világból? Szerintem sehogy.

2011. szept. 13. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
22%
Bizonyított, hogy nem a mérés okozza az interferencia-kép elmosódását, hiszen mikor megmérték, hogy hol megy át az elektron, de utólag megsemmisítették az eredményeket, hogy ne tudhassuk meg, akkor is kialakult az iterferencia-kép.
2011. szept. 13. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!