Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miből tudnak következtetni az...

Miből tudnak következtetni az olyan szélsőséges tulajdonságú égitestek belső összetételére, mint pl egy neutroncsillag?

Figyelt kérdés

Kísérletesen ugye lehetetlen ezeket az állapotokat lemásolni itt a Földön, mint ami egy neutroncsillag felszínén, vagy éppen magjában uralkodik.


Milyen számításokból, milyen ismeretekből következik például az, hogy a neutroncsillag felületén vékony rétegben ellaposodó vasatomok képezik, és egyre lejjebb egyre inkább összefüggő neutron-proton massza?


Vagy hogy a belsejében kvarkokra esne szét az anyag, vagy a feltételezett strange kvark?


A Kurzgesagt nevű yt csatornán volt többek közt a neutroncsillagokról is egy epizód, de ilyenkor felmerül bennem hogy ezek egy 10-es skálán mennyire képezik a tudományos közvélemény egyhangúságát?

Én nem tudom megítélni, hogy ezek az elképzelések egyelőre még erősen vitatottak-e, és amúgy másik 5-6 elképzelés is versenyzik egymással, vagy ezek már tényleg csak a fizikai korlátaink miatt nem bizonyítható elméletek, amiket mindenki széles körben elfogad.


A Higgs bozont is csak évtizedekkel a megsejtése/feltételezése után fedezték fel kísérleti úton, de ugyanez igaz sok Mengyelejev által megsejtett elemre, vagy a tavaly készített fekete lyuk fotó is csak később igazolta az addigi modellek elképzeléseit.



2019. dec. 10. 18:05
 1/1 anonim ***** válasza:
75%

Egy jelenséget, vagy egy objektum tulajdonságát kétféleképpen lehet megismerni.

1. Kísérletekkel

2. Elméleti levezetéssel.

Az első gondolom világos. A második lényege, hogy a világot úgy képzeljük, a benne előforduló szabályok egyetlen másikkal sincsenek ellentmondásban. Amikor tehát van egy kevés konkrét adatunk, azt elemezve további tulajdonságokat tudunk kiszámolni. Van sok olyan objektum, ami hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. Ezeket vetjük össze. Egy neutroncsillagot valóban nem tudunk elérni (olyan alaposan, mint szeretnénk). Ám hasonló körülményeket kicsiben tudunk előállítani (sok pénzért és még több tudással), az vizsgálni. Az eredményt kivetíthetjük az eredetire. Sokféle dolgot vizsgálunk, vannak átfedések. Ha sehol sincs ellentmondás, elfogadjuk a feltételezést. Ha előkerül egy újabb adat, beillesztjük. Ha minden

rendben, mehetünk tovább, ha nem, módosítunk.

Konkrétan a neutroncsillagokról alkotott elképzelésünk is folyamatosan finomodik.

2019. dec. 10. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!