Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ugye a nevek elé nem kell az...

Ugye a nevek elé nem kell az "a" vagy "az" névelő?

Figyelt kérdés
A magyarországiak úgy beszélnek, hogy a Norbert, a Béla stb.Ez helytelen.A nevek elé nem kell névelő csak a tárgyak, fogalmak stb elé.Mi a véleményetek?
2011. dec. 29. 11:38
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
68%

Ahogy itt olvasom a hozzászólásokat, rá kellett döbbennem, hogy én is használom a névelőt a személynevek előtt.

Ellenben találtam egy cikket, ebből idézek:


Nem csak Budapestre jellemző, mert a Dunántúlon és az Alföldön is mindenhol örömmel névelőznek, csak a Tiszántúlon kezdődik a helyes nyelvhasználat és nyúlik át Erdélybe.

Nem helytelen, főleg beszédben nem. Nádasdy Ádám tabudöntő cikke egyenesen modorosnak nevezi a névelők erőltetett kerülését. Olvassátok csak el a három példát és válasszátok ki, hogy melyik hangzik nektek a legtermészetesebben:


Hol a Zsolti?


-Hol van a Zsolti?


-Hol van Zsolti?

Szerintetek?

Megvallom őszintén, eddig én jó magyarosnak gondoltam magam, de én is használom.

2012. jan. 5. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
85%

A névelőzést ne mossuk össze az olyan, nyilvánvalóan bunkó megnyilvánulásokkal, mint pl. kiosszák, nem-e, játsza, küld tovább...

Írásban, főleg hivatalos kommunikációban mellőzzük, de beszédben tudatosan kerülni erőltetett.

2012. jan. 5. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:

Érdemes ezt is elolvasni:


[link]

2012. jan. 5. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
75%
Lehet, hogy Nádasdy szerint mesterkélt, de nekem egyszerűen nem jön a számra a névelő, és kimondottan erőltetettnek érzem a használatát.
2012. jan. 5. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim válasza:
100%

Aki azt mondja, hogy csak Pesten mondják így, az nem járt még Pécsen :) Itt nem találsz olyan helyi lakost, aki nem így mondja.

Egyébként nem minősül minden esetben helytelennek. De amennyi vitát erről már olvastam, hááát... én inkább nem mennék bele, pláne nem olyanokkal szemben, akik kijelentik, hogy "normális ember így nem beszél".

2012. jan. 6. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
82%

Alapjában véve konzervatív vagyok a nyelvhasználat és a helyesírás terén (pl. ikes igék ragozása, a -ban, -ben ragok helyes használata, j / ly és a többi).


De be kell vallanom, a névelők használatát illetően évek óta "visszaeső bűnös vagyok".


Itt, Pest megyében ez a "jelenség" általánosan tapasztalható, ritka a helyes használat. Ez talán a főváros közelségének hatása, de lehet akár a médiáé is. Én magam nem foghatom az utóbbira, mivel alig-alig nézek tévét; tehát marad a környezeti ráhatás...


De a kérdés apropóján elhatároztam, hogy igyekszem megjavulni. :)

2012. jan. 6. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
61%

Helyes, nem helyes, én továbbra is használni fogom a névelőt a személynevek előtt.

Felmegyek a Gáborhoz.

Megkérdezem az Évát.

Kimosom a Balázs ruháit.

Ezekből a válaszokból nem vontam le azt a következtetést, hogy helytelenül használom.

Én dunántúli vagyok.

2012. jan. 6. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:
Itt Erdélyben az hangzik furán, ha névelőt használnak.Itt mindenki úgy beszél, hogy hol van Zsolti?, megyek Balázshoz, kimosom Béla ruháit stb.Itt ez a helyes.Nem tudom honnan származik ez a névelősdi.Az ősein sose használtak névelőt.Akármelyik írásos dokumentumot megnéztek, egyikbe se használnak a nevek előtt névelőt.
2012. jan. 7. 13:31
 19/29 anonim válasza:
100%
Írásban nem is, viszont szóban elfogadott a használata.
2012. jan. 7. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
51%
Je nem is tudtam eddig hogy rosszul hasznalom, ennek ellenere nehez lenne most mar maskepp mondani :). Azert koszonom az informaciot meg hasznomra lehet.
2012. jan. 16. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!