Hány szótagig írjuk egybe a szavakat?
Értem arra, hogy van egy hosszú szó... pl.futóhomokszemcsék
és ezt egybe kell írni vagy a szótagszám miatt kötőjellel gondolok így: futóhomok-szemcsék arra lennék kíváncsi, hogy hány szótag után kell kötőjellel elválasztani a szavakat.
Előre is köszi a választ!!
nem a szótagszám számít, hanem hogy egy összetett szó csak két tagú lehet. A futóhomok szemcsék lényegében 3 szóból áll
futó-homok-szemcsék. Így értelemszerűen a 3. részt külön írjuk. Azt nem tudom, hogy van-e szabály arra, hogy mikor kell használni kötőjelet és mikor nem. Az a lényeg, h az összetett szó csak 2 tagú lehet, több nem.
Különösen a 138. és 139. pont tanulmányozása ajánlott.
A szabály a következő: 6 vagy 7 szótagig egybeírjuk (nekem többféleképp is tanították), akárhány tagú. Fölötte a 2 tagúakat továbbra is egybeírjuk, a kettőnél több tagúakat kötőjellel tagolva. Értelemszerűen kell elválasztani, ott, ahol gyengébb a kapcsolat.
Én pedig a következőképpen szoktam írni: ha átlátható, akkor egybeírom, ha nem, akkor kötőjellel, hogy jobban olvasható legyen. Nem számlálgatom a szótagokat. Szerintem béna a szabály.
Igen, az a legelső, hogy megnézed, hány szóból áll az összetett szó. Ha kettőből, akkor nem kell számolgatni. Ha háromból vagy többől, akkor már igen, és ha 6 szótag, akkor még egybeírjuk. Ha viszont egy 6 szótagú többszörösen összetett szó képzőt kap, akkor is kötőjellel kell írni. Pl. munkaerőpiac - 6 szótag, egybeírjuk. Ha kap egy -i melléknévképzőt, akkor 7 szótagú lesz, és kettészedjük. Mivel a munkaerő összetétel volt "korábban", a piac csak később került hozzá, így a piac elé kerül kötőjel: munkaerő-piaci.
DE: munkaerőpiacról, munkaerőpiacon - ezek ugyanis ragok.
18:54! Az irodalomóra egybe írandó!
Ha két tagból áll (nem számolva az egy szótagú igekötőt), akkor egybe kell írni. Ha három, vagy annál több tagból áll, akkor 7 szótagtól már kötőjellel kell elválasztani. Ha számnevet kapcsolsz hozzá, akkor csak kéttagút lehet egybe írni. (tízéves, de tizenkét éves; egynapos, de egy hónapos)
Ha anyagnevet tennél a szó elé, szintén csak két tagja lehet: bársonyszoknya, de kordbársony szoknya; ezüstlánc, de ezüst nyaklánc.
Ezenkívül vannak még mozgószabályok: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!