Létezik ekkora véletlen, vagy csalásról van szó? Ekkora átverés lenne a lottó?
alfahír :DD...
ez aztán marha furcsa, tudod a számokat élőben húzzák a közvetítés is élő, és bizony előfordulhat, hogy a 27et 21nek nézik és javították is
A kisorsolt golyó száma nem a semmiből kerül a képernyőre. Egy ember nézi a kisorsolt golyót, és egy számítógép billentyűzetén ő gépeli be. Az ember tévedhet, félregépelheti, félrenézheti az adott számot. Ilyet már láttam én is, hogy mondjuk kihúzták a 43-at, és 46 jelent meg a képernyőn, majd gyorsan korrigáltak.
A 27 és a 21 összekeverése lehet gépelési hiba. A numerikus billentyűzet, számológép, illetve a telefon billentyűzete fordított. (Az egyikben az 123 alul van, a 789 felül, a másikon meg fordítva.) Az 1-es és a 7-es összekeverése adódhat ebből. De adódhat abból is, hogy az 1-es és 7-es – mint írásjel – képe is hasonló, tehát lehet, hogy nem rosszul gépelte az illető a számot, hanem rosszul látta a golyón.
Hogy aztán a 21-et is kihúzták végül, az meg a véletlen műve is lehet.
Oké, tegyük most ezt félre, és tegyük fel, hogy csalnak a lottóhúzáson. Ott mivel magyarázható a hiba? Hogy csalnak? Az egyik, amit el tudok képzelni, hogy előre felveszik a sorsolást, addig húzogatva a golyókat, amíg az nem jön ki, amit akarnak. Ekkor viszont egy már kész felvétel lenne, ott meg nem fordulna elő ilyen hiba. Vagy ott helyben a gép húzza az előre meghatározott számokat valamilyen mechanikai trükkel? Ott is becsúszhat elvileg gikszer, aki a számok megjelenítéséért, begépeléséért felel, az nem papírról fogja beírni a számokat, hanem ugyanúgy a golyókat fogja nézni, mert ugye mi van, ha valami elromlik, és mégsem az előre meghatározott számokat húzza a gép. Meg praktikus is így, hiszen akkor a számokat begépelő személyt nem kell beavatni a csalásba.
Vagy mégis hogy fordulhatna elő csalás esetén egy ilyen hiba?
Meg miért is kellene csalni? Miért jó ez a sorsolást végző cégnek?
Minden egyes ilyen kérdésnél szépen kiszámolom, hogy mennyi esélye van annak, hogy valaki elviszi az ötöst, ha az ország minden lakosa különböző kombinációjú lottószelvényt ad fel, de most nem teszem.
Azt is mindig megkérdezem, hogy mi a fenének érné meg a lottóban csalni? Ez szerencsejáték, mindig a bank nyer. Nem az egész bevételt költik a nyereményre, mindenképpen marad haszon.
Roppant kellemetlen a dolog, főleg a számok egyezése miatt.
Ha a 21-nek nézi a gépet kezelő a 27-et, majd a következő szám 58, akkor kisebb a blama.
Nagyon meg lennék lepődve, ha a vizsgálat eredménye az lenne, hogy csaltak. Sem lehetőség, sem ok nincs rá.
Unalmas újra és újra leírni, nem megyek bele mélyebben technikai és egyéb részletekbe.
Sem az államnak, sem a lebonyolításban részt vevő személyeknek nincs haszna a csalásból. Olyan technikai háttér van kialakítva, hogy a dolgozók csak rendkívül nagy kockázat árán, sok-sok személy összejátszásával, 90%-os lebukási valószínűséggel tudnának csak trükközni.
A játék a bizalomra épül. A hírben szereplő esetnél is ezt emeli ki a miniszter. Ha az emberek csalástól tartanak, nem vesznek nagy számban lottót.
#6 > A labdákat meg lehet "cinkelni", de a sorrend és a 100% akkor sem garantált a lottó 5-ösre (sőt így is bőven 50% alatt maradna az esély szerintem).
Oké, tegyük fel, hogy valami mágnes, vagy súly segítségével cinkelik a golyókat. Ahogy írod a kihúzási sorrend ekkor ismeretlen, tehát megint oda lyukadunk ki, hogy nem írhatta be papírról a technikus a számokat. Meg minek is kellene odaadni neki egy ilyen papírt. Olvassa csak szépen le a golyókról a számokat, akkor nem kell beavatni a csalásba, nem kell lefizetni a hallgatásért, ergo több pénz jut annak aki csal.
Meg azért megnézném azt a gépet, aminél az esetek többségében nem jön be valami gikszer, mondjuk az odavonzott golyó betol egy nem kívánt golyót a gépbe. A golyók sebessége mozgása azért eléggé hasonló, nem látni óriási különbséget. Ha egy mágnes vonzza oda a golyót, akkor ha túl sokáig működik, ott lebegne az adott golyó, ki lehetne szúrni. Ha túl rövid ideig, akkor lehet a golyó éppen nem tartózkodik a mágnes vonzáskörzetében…
De még mindig nyitott a kérdés, hogy miért jó, ha egy adott számsor jön ki, mintha véletlenszerűen jönnek ki számok? A bevételnek egy fix részét költik nyereményre így is, úgy is.
"Létezik ekkora véletlen..."
Nem is olyan nagy véletlen. Gondolom(?) 7 a 35-ből típusú játék.
4 számot már kihúztak, tehát 1/31(~3,2%) eséllyel jön ki ötödikre a 21.
Az ötöslottón 1/44 az esélyed a kettesre, tehát kisebb, de azért elég gyakran megtörténik.
Szerintem nem csaltak.
#8: "De még mindig nyitott a kérdés, hogy miért jó, ha egy adott számsor jön ki, mintha véletlenszerűen jönnek ki számok? A bevételnek egy fix részét költik nyereményre így is, úgy is."
Azért nem egészen közömbös, hogy mit húznak ki. Az a jó, ha nincs telitalálat, és halmozódás van, mert akkor SOKKAL többen játszanak, több a bevétel, adó, SzZRT részesedés.
Igen, a halmozódás jó, egyszeri lebukás meg katasztrófa, és az "iparban" nem két ember dolgozik, hogy ekkora kaliberű dolgot titkolni lehessen. A halmozódásra matematikailag is nagy esély van (és vannak "kis" összegű lottónyertesek is).
És tegyük hozzá: az igazán nagystílű lopásokhoz a lottó pénze édeskevés. Lásd kormányunk, akik tízmilliárdokat tesznek zsebre lazán...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!