Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha fénysebességgel utazunk 7...

Ha fénysebességgel utazunk 7 évet, akkor 500 évvel kötünk ki a jövőben?

Figyelt kérdés

Ezt egy fizikus mondta azt hiszem a Spektrumon egy ilyen Hawkingos műsorban, hogy ha 7 évig utaznánk fénysebességgel, akkor 500 évet mennénk előre az időben.


Az én kérdésem a következő: Ha tegyük fel felküldünk egy űrhajót, ami gyorsulva elkezd keringeni a Föld körül, akkor ugye látjuk, hogy ott egy űrhajó, ami elhalad felettünk. De ha eléri a fénysebességet, ugyanúgy meg tudjuk figyelni, csak mondjuk egy csíkot látunk az égen, mert olyan gyorsan kering. De ha megáll, akkor is látjuk. De így hogyan kerül 500 évvel előbbre, ha végig meg tudjuk figyelni?


Remélem érthető a kérdésem. Most is látni műholdakat, ahogy éjszaka elrepülnek felettünk, és ha mondjuk fénysebességgel köröznének, akkor csak egy csíkot látnánk, de ha 7 év után lassítanának, újra simán látnánk őket. De akkor hogy kerülnek a jövőbe?



2015. márc. 30. 00:01
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
88%

Sehogy, már a kérdésed se áll biztos lábakon. Itt nem konkrét időutazásról van szó. Annyi a lényeg, hogy ha egy dolog nagy sebességgel halad, akkor lassabban telik rajta az idő, viszont ez a nagy sebességgel haladó személy ugyanúgy érzékeli az időt, mint mindenki más. A külső megfigyelő számára lassul le a gyorsan haladó személy mozgása/beszéde stb.

Sima relativitáselmélet.

Megjegyzem nem lehet fénysebességgel haladni. (kivéve a fényt magát, de az sem mindig halad a megengedett maximummal.)

2015. márc. 30. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 Vree ***** válasza:
100%

A műholdakkal jó példát mondtál, mert valóban utaznak az időben. Alig valamit - a relatív sebességük még jóval a fényé alatt van - de eleget ahhoz, hogy figyelembe kelljen venni, hogy a GPS-rendszer órái pontosan járjanak.


Valójában a műholdak kétféle dilatációt is tapasztalnak:

a) gyorsan mozognak, ezért a belső óráik hozzánk képest lelassulnak;

b) távolabb vannak a Földtől, mint mi, ezért a gravitációja kevésbé hat rájuk ezért az óráik látszólag felgyorsulnak.


(Neil Ashby irásai (angol) remekül részletezik, hogyan (köszi, Cosmoquest fórum):

[link]

[link] )


Ennyit amúgy könnyen el lehet képzelni, igaz? Az idő lassabban telik, mint a mesében.


A dolog innentől bonyolultabbá válik.

Azért mondom, hogy "látszólag" vagy "hozzánk képest", mert a műhold szempontjából MI és a Föld forgunk nagy sebességgel körbe, míg ő nyugalomban van. Következésképpen az ő szemszögéből mi lassulunk le a nagy hozzá képesti sebességünk miatt.


(Ez is jelzi, hogy már nem abszolút időben gondolkodunk: két tárgy ideje két más helyről nézve más-más lesz.)


Az igazán érdekes rész az, hogy ha a rendszer látszólag szimmetrikus, akkor mi okozza az eltérést?

2015. márc. 30. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 nontau ***** válasza:
35%
Már a kérdés is hipotézis. A fény nem tud körözni egy olyan "kicsi" tömeg körül mint a Föld. Valóban kimutatták Napfogyatkozáskor, hogy a fény elhajlik nagy tömeg mellett de keringeni nem képes. Én nem ismerek olyan váltószámot ami 7 év fényutazás a Földön 500 év időeltolódást okoz./ettől még lehet van/ A téridő bevezetésével vált elméletileg valóssá az időutazás de lehetetlen a Föld körül keringeni fénysebességgel, tehát a kérdésre nincs válasz.
2015. márc. 30. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha fénysebességgel haladsz bármilyen kicsi időegységet (és nem állít meg semmi) akkor addig utazol, amíg vége nem lesz a világegyetemnek.


Fénysebességgel haladó számára nem létezik idő - tehát számodra azonnal bekövetkezik valamilyen módon a megállás - akár úgy, hogy ütközöl valamivel, akár úgy, hogy megsemmisül a világegyetem, vagy mindent elnyel egy faketelyuk, vagy akármi - a lényeg az, hogy a fénysebességgel haladó csak a megállást érzékeli, közben számára nem telik idő - nem hogy év, hanem egyetlen töredék másodperc sem.


Te, külső megfigyelőként, természetesen látnád a rakétát (már amennyiben egy fénysebességgel haladó valamit "látni" lehet...) Nem történne időutazás, nem tűnne el hirtelen, hogy fölbukkanjon, hanem fizikailag végig ott lenne - csak ha ránéznél, azt látnád, hogy számukra nem történik semmi, az időben befagyva állnak.

2015. márc. 30. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Tekintsetek el attól, hogy hipotézis és hogy nem lehet fénysebességgel utazni.


Köszönöm az eddigi válaszokat.


Viszont az utolsóhoz lenne egy kérdésem. Az oké, hogy látjuk őket, hogy ott vannak és nekik nem telik az idő, de ők is látnak minket. És ha eltelik a 7 év, akkor ők miért csak 7 évet öregedtek, mi meg miért kerültünk 500 évvel előrébb?

Főleg úgy, hogy végig meg tudtuk őket figyelni, hogy ők fénysebességgel köröznek a bolygó körül, de mégis 7 év után 500 évvel a jövőben bukkannak fel. Vagy ha elérnék a fénysebességet, akkor hirtelen eltűnnének és nem látnánk őket többet? Vagy hogy lehet ezt elképzelni. számomra elfoghatatlan.


Egyszerűen képtelen vagyok megérteni, hogy látjuk őket, ahogy ők fénysebességgel köröznek 7 évig, de mikor visszatérnek a Földre, itt már eltelt 500 év

2015. márc. 30. 13:10
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Na, újra:


Minél gyorsabban haladsz, úgy számodra egyre lassabban telik az idő. Te ezt úgy érzékeled, hogy a körülötted lévő világ felgyorsul (meg közeben "összenyomódik", megrövidülnek a távolságok, és hasonló, de most egyszerűsítsük le a dolgot) - tehát te úgy érzékeled, hogy a világ körülötted felgyorsul.


Ahogy eléred a fénysebességet (ami lehetetlen), úgy te azt fogod látni, hogy körülötted az események sebessége olyan nagyon felgyorsult, hogy minden, akár évmilliárdok, azonnal megtörténnek. Mivel nem a világ gyorsul le, hanem a te időd lassul le egyre jobban - fénysebességet elérve pedig az idő nem telik tovább.


Amit te hallottál, azt vagy rosszul mondták, vagy félreértetted.


Olyan lehetséges, hogy a fénysebességet MEGKÖZELÍTVE számodra eltelik hét év, míg a környező világban közben eltelik 500 év. Ez az arány amúgy a sebesség növelésével kvázi bármeddig növelhető - gond nélkül ki lehet kalkulálni egy olyan, a fénysebességet rendkívül mértékben megközelítő sebességet, ahol hét év utazás során 7 MILLIÁRD év telik el. Az egész csak sebesség kérdése.


Tehát:


Ha gyorsabban mész, akkor az idő maga is lelassul. Ez igaz minden sebességre - de érzékelhető mértékben csak igazán nagy sebességnél, a fénysebesség jópár százaléka környékén kezd megjelenni.


Ahol egyre jobban gyorsulsz, úgy a te időd egyre lassabban és lassabban fog telni - azonban a te szemszögedből az idő ugyanolyan gyorsan telik. Tehát ahogy gyorsulsz fel, és közben nézed a csuklódon lévő órát, úgy azt látod, hogy nem változik semmi. Számodra 1 másodperc továbbra is egy másodperc.


Azonban, van egy óra, ami lebeg az űrben, és nem gyorsul fel. Te, valamilyen mágikus módon, látod ezt az órát. Ezen az órán azt veszed észre, hogy ahogy te gyorsulsz fel, egyre gyorsabban és gyorsabban telnek a másodpercek, attól függően, milyen gyorsan haladsz. A fénysebességet nagyon-nagyon megközelítve akár azt is láthatod, hogy amíg a te csuklódon lévő órán eltelik egy másodperc, addig a külső órán eltelt egy év. Még gyorsabban haladva akár tíz, száz, vagy milliárd év is eltelhet, miközben a te órád kitartóan azt mondja, hogy egy másodperc telt el. Ha elérnéd a fénysebességet, akkor azt látnád, hogy a külső órán minden létező idő eltelik.


Eközben mit látok belőled én, aki a külső, nem felgyorsult óra mellett áll?


Én azt látom, hogy a mellettem lévő óra rendben működik. Egy másodperc az egy másodperc. De közben látom a te csuklódon lévő órát is: ami azt mutatja, hogy a SZÁMOMRA eltelt egy másodperc alatt neked csak 0.1 másodperc telt el. Vagy 0.0001, vagy még kevesebb és kevesebb. És amikor eléred a fénysebességet, én azt fogom látni, hogy a te órád nem ketyeg többé - az én számomra eltelő másodperc nem létezik számodra többet.


Nincsen igazából semmi különleges ebben a témában (kivéve a számítások, azok már viccesebbek). Egyszerűen úgy fogd fel, hogy minél gyorsabban halad valami, akkor számunkra (külső megfigyelő számára) a gyorsan haladó testnél egyre lassabb és lassabb az idő.


A foton számára pedig nem is létezik idő. A foton, igazából, saját szemszögéből, nem is létezik egyáltalán. A foton számára a létrejötte pillanatában megsemmisül, hiszen számára nem létezik az idő :)



Végül:


Ne úgy képzeld el ezt az egészet, ahogy filmekben ábrázolják, hogy puff, nem vagy ott, aztán x év múlva felbukkansz. Végig ott vagy, végig látható vagy, végig létezel: csak számodra máshogy telik az idő. A földi körülményekhez szokott embereknek az idő az egy fix valami, ami bárhol, bármikor ugyanúgy telik. Pedig a valóság teljesen más - csak egyszerűen a hétköznapi ember nem mozog olyan gyorsan, hogy ezt a hatást észleljük.


Hétköznapi példa erre pl a GPS műholdak. A GPS helymeghatározás (leegyszerűsítve) úgy működik, hogy a műhold nagyon-nagyon pontosan megmondja, hogy mikor adott le egy jelet. A te vevőkészüléked (ami van a telefonba, kocsiba) fogja ezt a jelet, és megnézi, hogy a műhold által adott időhöz képest mennyi telt el - ebből meg tudja mondani, milyen messze van a műhold. Azonban, a műholdak a felszínhez képest gyorsan haladnak - így számukra az idő lassabban halad. Tehát ami a földön 1 másodperc, az a műholdnak csak 0.999... másodperc (nem tudom a pontos értéket, csekély az eltérés). És mivel a rádióhullám rendkívül gyors, így ez az eltérés bizony számottevő már - ezért a műholdak órája "rosszul" jár, mikor fellövik őket, hogy ehhez a máshoz telő időhöz állítsák őket.

2015. márc. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
24%

Kérdező, a te problémád az, hogy olyasmit akarsz megérteni, aminek a megértéséhez rengeteg jóval egyszerűbb fizikai szabály ismerete szükséges, és ezekből te egyiket se érted. Nem lehetséges ekkora ugrás.


Vegyük a kérdésed második bekezdését. Nem tekinthetsz el mindentől, mert az a képzelet birodalma, és ott egyszerűen kijelented és kész. Nincs mit megérteni, így képzelted és vége. De ha a fizika törvényeit si figyelembe vennéd legalább minimálisan, akkor több probléma akad.

1. mitől gyorsulna akkorát az az űrhajó? Hol tud annyi üzemanyagot vinni? Ilyen nincs, csak ak képzeletben.

2. fénysebességgel (vagy bármilyen más elég nagy sebességgel) állandóan a föld körül keringeni szintén csak üzemanyaggal lehet. Végtelen sok üzemanyaggal. Honnan veszed azt? Ha kikapcsolod a a hajtóművet, a nagy sebesség elröpítené az űrhajódat a világűrbe. A föld körül körpályán keringeni csak egy konkrét sebességgel lehet. Elég kis sebesség az. Ha nagyobb, akkor elkezd egyre nyújtottabb ellipszis pályán keringeni, míg bekövetkezik, hogy nem tér többé vissza. És még ez is elég kis sebesség.

3. Itt a földön, a talajon van olyan, hogy megáll, elindul, stb. A föld körül csak meghatározott szabályok szerint lehet keringeni.

4. Látjuk. Igen, ha lassú és követed a szemeddel. Nem húz csíkot. A csík a fotólemezen lesz, ha jó sokáig mindig ugyanoda fókuszálsz. Ha elég gyorsan tudna keringeni, semmit se látnál. Nem tudod követni.


Láthatod, eszmefuttatásod ezer sebből vérzik, pedig ezek még általános iskolában tanított fizikai törvények. Azokat se érted. A relativitáselméletet, amelyből ez az "időkülönbség" következik, esélyed sincs megérteni. A világ jelenségei bonyolultak, és csak sorban haladva lehet megérteni őket. Nagy ugrásokkal nem. Ez itt a probléma.

2015. márc. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Kérdező, ha egy úrhajó fénysebességgel keringene a Föld körül (ami ugye lehetetlen, mint fölöttem is írták), akkor nem tudná senki követni innen a földről semmilyen eszközzel. A kérdésed már ott is bukik, hogy "mi látjuk őket és követjük, akkor hogyan telik ott gyorsabban az idő?"


Nem látjuk őket. A fény ugyanis egy másodperc alatt (amíg te egyet pislogsz) tizenkétszer kerüli meg a Földet! Ilyen sebességet nem tudnál a földfelszínről semmilyen eszközzel "követni".


Mellesleg mint írták előttem, a műholdakat lehetséges követni a földről is, és az ő esetükben is másképp telik az idő, mint lent a földön. Hogy miért (vagyis hogy ezt hogyan kell elképzelni), ezt is leírták már.

2015. márc. 30. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

Biztos nem fizikus mondta ezt a hülyeséget mert a mondatnak nincs értelme.


Egy rendszer ami fénysebességen utazik nem mérhet időt így nem is tud 7 évig utazni . Te megfigyelheted ezt a rendszert a kis elméletedben ahogy kering a föld körül (bár még a foton se tud ilyet ahogy írták is) de legyen ez a kis példa ekkor számodra telik el 7 év és a keringő rendszerben pontosan 0 év telik el . Lényegtelen hogy te 7 évgi vagy 500 évig bámulod ezt a rendszert azon mindég 0 év telik el mivel c vel halad.


Az ilyen elméletek azért jönnek létre mert az emberek többsége nem érti csak bemagolta a relativitás elméletét.

Egyszer beragad valakinek az agyába az a mondat hogy a nagy sebességgel haladó test számára "ugyan úgy " telik az idő és számára a "külvilág gyorsul fel" és ezt a mantrát fújja szent igeként ,továbbgondolva elmegy egészen c ig és még ott is ezt fújja : "a c vel haladó számára ugyan úgy telik az idő csak a világ közbe végtelenül felgyorsult"


Akik ezt mondogatják látszik hogy fogalmuk nincs honnan származtatjuk az idő és a mozgás fogalmát és szerencsétlen Einstein forog a sírjában.


A lényeg hogy a két fogalom egymásból fakad ,egyik értéke a másik különbsége ,ez már önmagában kizárja az ilyen értelmetlen mondatokat hogy c n látszólag ugyan úgy telik az idő .


Ha egyszer a világ végtelenül felgyorsult azaz a mozgásértéke (mivel felgyrosulást mondtunk) 1 akkor a c rendszerben nem telhet ugyan úgy az idő mert a tér és idő fogalom párokat alkot (téridő) így csak és kizárólag 0 idő telhet el a c rendszerben .


Józan paraszti ésszel nem fogsz látni c vel haladó órát aminek a mutatói mozognak mert nincs hová elmozdulniuk ugyanis a mutató megmozdulásáhóz tovább kéne gyorsulnia c nél . Az emberi szervezetre agyra már ne is térjünk ki ,tehát nincs ilyen hogy c n ugyan úgy telik az idő és szépen utazgatsz 7 évet .


Annak az okoskodásnak sincs értelme hogy c n oldalirányba eltud mozdulni a mutató hisz akkor meg felesleges oldalirányokról beszélni mivel c vel haladva a 3D tér bármely pontjára 0 idő alatt kerülünk vagyis a mutató már ott van mind két oldalon ,így nem kell neki belemozdulnia vagyis mérés sem történhet ,az idő végig 0 t fog mutatni.


A kérdésedre egy fizikus pontosan kiszámolja hogy melyik az száguldó rendszer amiben 7 év eltelik és a föld rendszerében pontosan 500 év de ehhez nem kell elérni a fénysebességet.

2015. márc. 30. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
75%

Kérdező, egyezzünk ki abban, hogy egy űrhajó 250 évig távolodik a Földtől, majd ugyanúgy visszajön.

Hogy közben az űrhajón mennyi idő telt el - az a sebességtől függ.

A mai űrhajókkal 249 év és 360 nap telne el nekik.

Fénysebesség KÖZELÉBEN pedig lehetne 200, 100, 50, 20, 10, 1 év, vagy ugyanez hónapokban, napokban, órákban vagy percekben.

Csak a sebességtől függ.

Ha FÉNYT küldesz (ami tényleg fénysebességgel megy), annak egy pillanat se telik el. Ő úgy érzi, hogy azonnal megérkezik bárhova.

Közben persze az úton végig követni lehetne, hogy éppen merre jár - már, ha képes lennél ennyire gyors járművet követni. De az elvi lehetőség megvan.

2015. márc. 30. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!