Mit jelent az a szó, hogy intrika?
Igen, ha a kérdező a szótárra kíváncsi, ott valóban a cselszövés áll első helyen, s nem is ír hülyeséget.
De a hétköznapi szóhasználatban nem valami megfontolt, összetett akciót értünk alatta, hanem fúrást, rossz hírbe hozást, rosszindulatú pletykálkodást. Valaki ellen hangulatot kelt az intrikus.
Sceptic, mit szólsz, a cselszövés 68%-ban jó. A többi százalék meg intrika. Akiknek pedig még mindig maradt százalékuk, a többi szinonimára szavaznak.
Milyen rovatban is vagyunk?
Igen, látom :) Az egy dolog, hogy mit jelent (mi az eredeti jelentése), az meg egy másik dolog, hogy bizonyos emberek, vagy a többség mire, milyen értelemben használja a kifejezést. A vok (mint vagyok rövidítése) is szinte mindenhol megtalálható a neten (sőt, hallottam már élőszóban is), ettől még nem lesz értelmes magyar szó, vagy a lécci szó attól még nem lesz helyesen leírt, hogy lassan a többség így használja.
Korábban próbáltam megmagyarázni egy gyk-s játékosnak, hogy az antigravitáció kifejezés nem használható azokra a jelenségekre, amelyek a gravitációval ellenerőt fejtenek ki, és nem a tömegtaszítás elvén alapulnak (az adott kérdésben a hangrezgésekkel történő lebegtetésről volt szó). Az illető úgy érvelt, hogy mivel jelen tudásunk szerint antigravitáció (a szó szoros értelmében) nem létező jelenség, vagyis valós antigravitációs hatást a fizika jelenleg ismert törvényei szerint nem tudunk létrehozni, ezért bármilyen más jelenségre is használhatja, ami a gravitációval ellentétes irányú erőt fejt ki. Egyszerűen nem lehetett neki megmagyarázni, hogy az érvelése hibás; attól, hogy valami (nem antigravitációs) módon a levegőbe tudnak emelni és ott megtartani egy tárgyat, az még nem lesz antigravitációs jelenség. Használni az ilyenekre az antigravitáció kifejezést pedig félrevezető lehet. Attól, hogy valami úgy néz ki, attól még nem lesz az.
Ez egyébként egy létező jelenség, hogy az egyes kifejezések jelentéstartalma felhígul, és sok olyan dolgot is egy kalap alá veszünk, amik korábban nem léteztek, nem voltak ismertek, vagy nem arra vonatkoztak. Ez nem feltétlenül baj, de ez (szerintem) hosszabb távon oda fog vezetni, hogy az egyes fogalmak használatából káosz lesz, egyik ember mást fog érteni egy adott fogalom jelentéstartalma alatt mint egy másik ember, ami pedig félreértésekhez, ezáltal olyan hibák elkövetéséhez fog vezetni, amelyek a fogalmak pontos használatával kiküszöbölhető lenne.
(Talán jó példa erre, amikor valamelyik űreszköz tervezésénél az amcsik és az európaiak összefogtak, és együtt tervezték, aztán csodálkoztak, hogy miért nem működik a dolog: később kiderült, hogy azért nem, mert az amcsik a méreteket angolszász mértékegységekben adták meg, míg az európaiak metrikus mértékrendszerben számolták. Persze hogy kuszaság, és nem működő eszköz lett a dolog vége.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!