Aki siketnemanak szuletik, milyen nyelven gondolkodik?
A síketnéma az adott ország nyelvén gondolkodik. Ha magyarnak született akkor magyarul, ha angolnak akkor angolul. Olvasni tudnak, és írni is, így nem csak a szájról olvasás van mint kommunikáció hanem az írás is segíthet.
Bár nagyon ritka eset hogy valaki vak is és síketnéma is, de ha van ilyen akkor ő a Braille-írást alkalmazza.
Kézenfekvő, hogy jelelni, azaz jelnyelven beszélni minden siket és siketnéma a saját anyanyelvén tanul, akár otthon, akár speciális intézetben. Ebből következőleg ezen a nyelven is gondolkodik.
És valóban vannak siketvakok is; ők halmozottan hátrányos helyzetűek, mivel a jelbeszédet nem látják. Sajnos ők önállóan nem tudnak ügyeket sem intézni, ezért szükségük van segítő szakemberekre. Egy ismerősöm mondta, aki ilyen emberekkel foglalkozott, hogy a karjukon és a kezükön (a tenyerükben) mutogatják nekik a jeleket, tehát tapintással érzékelik ezeket.
És természetesen igazad van: ettől még épelméjűek.
Valószínűleg csak nagyon alapvető dolgokat lehet vele megtanítani ilyen módon. Egyszerű: szájába dugsz egy darab kenyeret, aztán kétszer koppintasz a tenyerén. Előbb utóbb összeköti a kettőt; ez után ha kenyeret kér, kétszer fog koppintani a tenyereden. Így sok dologra meg lehet tanítani, de atomfizikus vagy csillagász aligha lesz belőle.
Viszont, szerintem az ember nem a saját anyanyelvén gondolkodik. Helyesebben semmilyen nyelven nem gondolkodik. Sőt, igazából a leghelyesebb azt mondani, hogy a gondolkodáshoz nincs is szükség nyelvre. Csak a gondolatok kifejezéséhez kell a nyelv, hogy a gondolataidat, következtetéseidet szavakba tudd önteni, és meg tudd osztani a környezeteddel.
Az ember alapvetően nem szavakkal gondolkodik, hanem KÉPekkel; elvégre a szeme a legfőbb érzékszerve, amivel információhoz jut az őt körülvevő világról.
Egy egyszerű példa: gondolj az asztalra. Asztalnak hívod magyarul, németül Tisch, angolul table. Mindhárom szó ugyanazt jelenti, de számodra nem maga a szó, hanem az asztal KÉPe fog megjelenni ha rá gondolsz. Csak el kell KÉPzelned. Gondolhatsz a csavarra is, ami az asztal lábait rögzíti, vagy gondolhatsz a szőnyegre, ami az asztal alá van terítve. Ez esetben a rögzítő csavar, vagy a szőnyeg képe is betársul az asztal képéhez. Ahhoz hogy gondolkodj, nincs szükség szavakra, csak képekre, mert leginkább képek útján tudod leKÉPezni a téged körülvevő világot.
A vak és süket ember ízek, illatok, hőmérsékletek és kézzel kitapintható formák világában él, ő az ezen érzékszervei által szerzett információkból tudja érzékelni és összerakni a világot. Következésképp amikor gondolkodik, előtte nem képek, hanem formák, felületek és illatok jelennek meg. Ha ő az asztalra gondol, akkor egy szín nélküli, négylábú, lapos tetejű, sima és közepesen hideg tapintású valamit KÉPzel maga elé.
A született siket is az anyanyelvén formálja meg a gondolatait, ami esetében a hazájában jelelt jelnyelv. A beszélt nyelvet nem tudják olyan jól megtanulni, hogy gondolkodni is tudjanak rajta.
Nem igaz, hogy a siketvakok nem fejleszthetők. Főként tapintás útján lehet őket tanítani. Sajnos sokuk kimarad ebből a szülők tájékozatlansága vagy túlféltése miatt.
Alapvetően azonban a gondolkodásunk nem nyelvi, de mégis szavakba foglaljuk, ha van anyanyelvünk, vagy elég jól tudunk egy nyelvet. A nem nyelvi, szavakba nem foglalt gondolkodás szimbólumokat és érzékszervi benyomásokat használ.
...atomfizikus vagy csillagász aligha lesz belőle. ...
Viszont író például lehet. Lásd Keller Helén.
Megjegyzés: nem siketnéma, a néma szóval nem tudnak mit kezdeni a siketek. Elvégre a jelnyelv is nyelv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!