Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van olyan természettudományi...

Van olyan természettudományi ág, amely Isten létezését kutatja?

Figyelt kérdés
A kérdésem alapja csupán egy film, amelyben volt arról szó, hogy a fizikának van olyan ága, amely erről szól. Nem tudom, hogy ez most csak fantázia, vagy tényleg lehet benne vmi? Kérek mindenkit, h normális véleményt írjon :D!
2009. máj. 28. 13:24
1 2
 1/11 anonim válasza:
76%
"A metafizika átfogó tanulmányozása mindannak, ami a tudás, a magyarázat és a létezés rendjében fundamentális jelentőségű, a valóság tanulmányozása. Tárgya mindaz ami meghaladja a tapasztalatot, ami az emberi értelem külső határainál áll."
2009. máj. 28. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
26%
Van egy Inteligent Design (ID) nevű tézis, az ezzel kapcsolatban kutatást végzők azt bizonyítják a tudomány eszközeivel, hogy a világ értelmesen tervezett, tehát valaki létrehozta. Mivel ez nem vallás, a létrehozó személyét nem kutatják. (Nem beszélnek Istenről, csak a tényeket értékelik) Az ID nem természettudományi ág, mert a kutatásban résztvevők mindegyike a saját szakterületén végez megfigyeléseket. Inkább egy több tudományágat átfogó témakör.
2009. máj. 28. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Tudok az ID-ről. Ezen kívül van más szakterület?
2009. máj. 28. 13:43
 4/11 anonim ***** válasza:
80%

Nincs. Ahhoz, hogy valami tudományos legyen, eleget kell tennie bizonyos kritériumoknak. Van egy olyan, hogy "elméletben megcáfolható kell legyen". Namost egy isten/Isten, mint természetfeletti lény bármi,bármikor,bárhol stb. lehet, nem vonatkoznak rá az ismert természeti törvények, összeségében tehát elméletben sem tudok olyan feltételt támasztani, aminek ne tenne/tehetne eleget, így bármi amiben szerepel az isten, vagy természetfeletti, az nem tudományos. Tulajdonképpen már ha magát a szót nézzük: természetfeletti, már az is kifejezi, hogy nem tartozik a természettudományok témakörébe.

Más kérdés, hogy sokan próbálkoznak, és úgy tüntetik fel a munkájuk, kutatásaik, mintha tudományos lenne, de valójában nem az, csak a laikusnak tűnik annak.

2009. máj. 28. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
40%

ami konkrétan isten létezését kutatuja, olyan nincs.

Viszont a kvantumfizika egyre közelebb jut olyan jelenségekhez, amiket természetfelettinek tarunk...

2009. máj. 28. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
76%
A vallás sohasem volt term. tud. kérdés, mert a term. tud. a természetet kutatja, Isten pedig nem természeti lény, hanem elvileg a természet feltétele. A film, amit említesz, valószínűleg fantázia volt.
2009. máj. 28. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
6%
istent ill utána kutatni nem érdemes mert ugy senincs iszten és nem is létezik gondoljatok már bel több ezer éves nek kellene lenni ee neki azért ez már csak nem hihető és mit eszik odafenn ezer évekig gondolom jo ráncos lehet már :) a farka
2009. máj. 28. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Van egy Inteligent Design (ID) nevű tézis, az ezzel kapcsolatban kutatást végzők azt bizonyítják a tudomány eszközeivel, hogy a világ értelmesen tervezett, tehát valaki létrehozta. Mivel ez nem vallás, a létrehozó személyét nem kutatják. (Nem beszélnek Istenről, csak a tényeket értékelik) Az ID nem természettudományi ág, mert a kutatásban résztvevők mindegyike a saját szakterületén végez megfigyeléseket. Inkább egy több tudományágat átfogó témakör."


Az értelmes tervezés (ID) mozgalom egy vallási jellegű csoportosulás. A tudományos módszert nem fogadja el, így tudománynak nem nevezhető. Általános jellemzője, hogy a mozgalomban résztvevők leginkább a saját szakterületükön kívül végeznek megfigyeléseket, például Dr. Jeszenszky Ferenc, aki fizikus leginkább biológiai kérdésekről beszél, az értelmes tervező létének fizikai bizonyítékairól nem nyilatkozik. Ugyanígy a mozgalom tagjai között csak elvétve találni biológusokat, legtöbben valami máshoz értenek, onnan kontárkodnak a biológia területére. Ugyanígy jellemzőjük, hogy kerülik a szakértőkkel való vitát, elméleteiket nem a tudományban megszokott módon adják közre, szaklapokban, hanem sajtótermékekben, hetilapokban, vallási rendezvényeken, leginkább laikusoknak tartott fejtágítókon. Az adott szakterületek művelőivel kerülik a vitát. Ugyanígy jellemzője ennek a "tudományterületnek" hogy hiába cáfolja meg egy érvüket valaki meggyőzően, azt attól ugyanúgy felhasználják a további reklámtevékenységükben, mintha mi sem történt volna.


Ugyanígy az ID/ÉRTEM egyetlen szilárd állítása, hogy evolúció márpedig nincs. Ezen túl minden egyéb kérdésre három-négy egymásnak ellentmondó magyarázatot adnak. Például:

Mennyi idős a Föld? A mozgalom tagjai vallási meggyőződésük alapján értelmezik ugyanazokat a bizonyítékokat, így a keresztény ÉRTEM-hívő szerint hatezer éves, a buddhista ÉRTEM hívőnek semmi baja az ötmilliárd éves Földdel, de van aki szerint kétmillió éves a bolygónk.

2009. máj. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Gyerekek, hagyjuk az evolúciót, ezekre van éppen elég más fórum is. Egyébként sem mond ellent az evolúció egy isten létezésével, maximum nem igaz a szó szerint vett bibliai teremtéstörténet. De most próbáljunk meg más vizekre evezni, és ne az evo-ról alakuljon itt ki éles vita. Van olyan vki, aki a feltett kérdésre a "nincs"-en kívül van más vmi válasza?
2009. máj. 30. 11:09
 10/11 anonim ***** válasza:
64%

A természettudományok a természet törvényeit vizsgálják. Isten vizsgálata ezek megszegését, vagy hatályon kívül helyezését jelenti, ezzel egyetlen természettudomány sem foglalkozik.


Például azt mondjuk, hogy egy elejtett kavics, azért esik lefelé, mert a Föld gravitációs ereje lefelé húzza. Ez egy természeti törvény. Ha Istent akarnánk behelyettesíteni, mondhatnánk, hogy Isten húzza lefelé a tárgyakat. Ha éppen akarná, eshetnének fölfelé is, de nem akarja. Ez viszont a tudomány eszközeivel megkülönböztethetetlen a gravitáció elméletétől. Ha Isten létét akarnánk vizsgálni, azokkal az esetekkel kellene foglalkozni, amikor a gravitáció ellenére felfelé estek a tárgyak, hiszen itt nyilván Isten akarata nyilvánult meg egy természeti törvénnyel szemben. Viszont a vizsgálathoz ezt a jelenséget valahogyan be kellene vinni a laborba. Azzal semmire sem megy egy kutató, hogy szent Fundabunda négyszáz éve háromszor körülrepülte a templomtornyot, mert nem vizsgálható.


Alapvetően a természettudomány eszközeivel Isten nem vizsgálható, így nincs is olyan természettudomány, ami a létét kutatná.

2009. máj. 31. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!