Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért fektetik a vasúti...

Miért fektetik a vasúti sineket talpfákra?

Figyelt kérdés
nagyon fontos lécci segitsetek
2008. nov. 11. 20:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
8%
Nem vagyok teljesen biztos, de gondolom hogy az elsödleges szempont az ár, ugyanis pl. beton talpfákból sokkal drágább lenne egy pályaszakasz kiépítése,karbantartása. Emelett talán a fa még időtállóbb is, mint a beton ha megfelelően elő van kezelve. Ami a funkcióját illeti: elsősorban a sin minél több helyen történő alátámasztása a cél, ami által a sin kevésbé van kitéve a hajlításnak (ami az egyik legösszetettebb igénybevétel). A másik feladata, hogy a vonat által keltett rezgéseket átvegye, enyhitse, illetve továbbadja a kavicságynak. Ha valamiben tévedtem volna nyugodtan javitsatok ki.
2008. nov. 11. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
40%
Szerintem a regi sinek voltak fara fektetve,mostanaban inkabb betont hasznalnak mert masszivabb,ez alapul szolgal a sinnek hogy ne sullyedjen meg.
2008. nov. 11. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
40%
Első válaszoló vagyok, lehetséges, nálunk (Vajdaság, Szabadka) mindenütt fából vannak, elvétve találni betonból, lehet, hogy az újabb vonalakat már leváltották a hagyományos talpfákat.
2008. nov. 11. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
83%
A vasúti pályamunkások talpfának hívják, akármiből készült. Fontos szerepe -azon kívül, amit az első válaszoló írt- a nyomtáv (két sin közötti távolság) tartása.
2008. nov. 11. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
72%
Szerintem azért, mert így tartható a legjobban a sínek vízszintessége (vagy kívánt szöge), mert ha csak a sín lenne ott, az könnyebben besüllyedni a földbe...
2008. nov. 11. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
40%
Mert valamihez oda kell rögzíteni a síneket. Hova csavaroznák egyébként? :) Másrészt pedig "alapozásként" működik.
2008. nov. 12. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! meg ha tudtok irjattok es jo lenne a fizikat jobban megkozelitő valasz koszke elore is
2008. nov. 15. 12:12
 8/14 anonim válasza:
100%
azért hogy a vonat sulyából adódó nyomást eloszlassa. Bármilyen anyagú talpfának ez az egyik legföbb feladata.
2008. nov. 16. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
90%
Mert így többtámaszú tartót alkotnak, ami nagyon jó stabilitási szempontból.
2008. nov. 16. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
40%
Nyomtávtartás miatt vannak a talpfák, arra vannak lerögzítve a sínek így tartható a nyomtáv. Manapság újonnan betontalpfákat tesznek le felújításnál is szinte mindig, mert masszívabb. A beton nem korhad el és ha nincs semmi extrém terhelés akkor nem is törik. Az extrém terhelés alatt pedig minimum egy siklást kell érteni.
2008. nov. 16. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!