Bemásolom az előző topikban adott válaszomat:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..
"Elvileg ugye a színek abból erednek, hogy a tárgyakat fehér fény éri (a Napból), és a tárgyak bizonyos hullámhosszú fényt elnyelnek, bizonyos hullámhosszt pedig visszavernek, és bizonyos hullámhossztartományokat a szemed adott színre fordít le. Egy olyan tárgy ami tökéletesen visszaveri a fényt mint egy tükör és nem nyel el semmit ezért nem mondható hogy saját színnel bír, ha mégis akkor amit visszaver az az egész színtartomány, ugyanaz ami a Napból jön, tehát fehér fény."
És eszembe jutott valami, amit még hozzá lehetne tenni: ;D
Ha a fehér az a fény teljes (látható) spektruma*, akkor a tükör miért nem fehér és a fehér fal miért nem tükör?
Mondhatnám hogy "nézz utána"
stb.
de jobb lesz ha összefoglalom: :D
Biztos tudod, hogy amikor egy fénysugár nekiütközik valaminek, ugyanolyan szögben visszapattan róla.
Ha egy felszín nem sima, akkor a rá érkező fénysugarak szétszóródnak- minden egyenetlenség kicsit más irányba küldi a sugarat. Következésképpen a kép elveszik.
Ha a felszín sima viszont, akkor minden sugár ugyanolyan szögben megy tovább, így aztán megőrzik a képet.
Azaz, bár furának tűnik, ha a falad teljesen sima lenne, akkor látnád magad benne.
*érdekes lehet megemlíteni, hogy a fénynek több hullámhossza van, mint az emberi szem által látható tartomány. Mivel a fehér csak a látható tartományok kombinációja, ha olyan állat lennél, ami más tartományokból is lát valamennyit, lehet hogy két fehér tárgyat más színűnek látnál!
Hármas válaszoló belinkelt egy videót, ami megadja a választ a kérdésre, de gondolom nem mindenki ért rá megnézni, ezért leírom a lényeget...
A "tökéletes" tükörre igaz amit négyeske írt, de a valóságban nem teljesen ugyanannyira reflektál minden egyes hullámhosszon. Ezt úgy lehet bizonyítani, hogy két tükröt egymás felé fordítunk.
Itt látható, hogy a tükör a zöld tartományban jobban reflektál / kevésbé nyel el. Tehát nagyon nagyon nagyon kicsit de a TÜKÖR ZÖLD SZÍNŰ!
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__63..
Érdekes, ezek a válaszok különböznek a mostaniaktól, mégis ott fullra fel vannak pontozva azok, akik ezüst színűnek mondták.
Én úgy gondolom, hogy a tükör olyan színű, amilyennek látjuk. Ha a Nap nem fehéren világítana, hanem lilán, mi is más színűnek látnánk a földi tárgyakat. Vagyis akkor a zöld nem zöld lenne, hanem valami más szín. Azaz attól függ, hogy milyen színű egy tárgy, hogy milyen fény éri őt, és hogy az adott fényt milyen hullámhosszban veri vissza. Vagyis nincs konkrét színe egy tárgynak, a színek változhatnak. Ha egy kék tárgy lilára vált a megvilágítás hatására, akkor az adott tárgy már nem kék, hanem lila. És ha újból az eredeti megvilágítást kapja, akkor megint kék lesz, és nem mondhatjuk rá, hogy lila. Eredetileg is csak azért láttuk kéknek, mert olyan fényt kapott. tehát mindez amiatt van, mert más hullámhosszú (színű) fény éri őt. Vagyis röviden: egy tárgy színe az őt ért fénysugár színétől függ.
Itt van egy kép egy sötét tükörről:
amit egyszerűen úgy csinált valaki, hogy sötét fényezőfestéket fújt egy szokványos tükörre. :)
Én fenntartom, hogy az, hogy tükröződik-e egy felület, az egyedül azon múlik, hogy mennyire sima a felület, mert ha nem az akkor szórva (vagy 'diffúz') módon veri vissza a fényt, tehát megsemmisül a kép; ha viszont kellőképpen sima/mentes a mikroegyenetlenségektől, akkor azonos szögben ('spekuláris') történik a visszaverődés.
Az autófényezésnél is előzör lecsiszolják a kocsit, mielőtt megfelelő festéket raknak rá:
Ha felület sima, akkor már csak az a lényeg, hogy minél kevesebb fényt nyeljen el az anyag. Elhiszem, amit előttem szólü mondott, hogy ez nem biztos hogy 100%-ig tökéletes, és lehet benne mondjuk egy kis zöldes árnyalat, de attól még az nem kimondottan zöld, vagy csak egy nagyon nagyon világos árnyalatú zöld (inkább fehér, egy kis zöld árnyalattal).
Az egyik oldal ezt írja:
"Megjegyzendő, hogy bár a tükör működése a fenti elveket követi, nem létezik "tökéletes" tükör. Az anyag apróbb tökéletlenségek miatt minden tükör elnyel valamennyi fényt, ami túl kevés, hogy érzékeljük, de attól még ott van. A fehér fényt visszaverő tükrök általában az 510 nanométer tartományba eső fényt verik vissza a leghatékonyabban, amit mi zöld fényként érzékelünk. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb tükör, amivel a hétköznapi életben találkozol, egy nagyon alvány mértékben zöld színű."
Az ezüst színre vonatkozó kommenteket el kell utasítanom azon az alapon, hogy mit jelent a "fémes" szín. Ennek az az oka, hogy egy felület más pontokon más fényerővel ver vissza (azonos tartományba eső) színt. Következésképp ugyanannak a színnek a sötétebb és világosabb árnyalatait látod - az "ezüst" szín például megfelelő területen elosztott fehér-szürke-fekete árnyalat.
Ettől még az fehér fény, és mivel a tükör egyenletesen veri vissza, nem lehet azt mondani, hogy ezüst színű.
Tükörszínű okoska ! Egyébként ezüst, nem ? De van,volt bronz,arany,vagy víz tükör ! De még szaporodhat ! Válogass kedvedre !
Jó időtöltést !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!