A gamma-sugárzás hogy lehet elektromágneses sugárzás, ha fotonok alkotják? A fény miért elektromágneses?
"Mert a jó Isten így teremtette meg a világot."
Ennél kicsit konkrétabb választ vártam volna :)
Attól hogy így teremtette meg, még lehet "miértje". A kérdés még mindig az, hogy a foton miért számít elektromágnesesnek? Mert ugye vannak ezeknek okai, és nem Isten irányítja a fotonokat, hanem különböző (kvantum)fizikai dolgok miatt van mindez. Amire én szeretnék választ kapni :)
Vannak a Maxwell egyenletek.
Aztán van a hullámegyenlet, amit egyszerű meggondolásokból levezethető.
∆E-1/c^2 ∂^2E/∂t^2=0
Ennek az értelmezéséből rájövünk, hogy minden olyan fizikai mennyiség, amit fel lehet írni hullámegyenlet alakjában az képes hullámként tovaterjedni.
Itt szokás mondani, hogy Isten megteremté a Maxwell egyenleteket és lőn világosság. Miért? Mert a Maxwell egyenleteket triviálisan át lehet alakítani hullámegyenletek alakjába. Tehát kapunk egy elektromos és mágneses "hullámot". A Maxwell egyenletekben benne van az is, hogy változó elektromos tér mágneses teret kelt és változó mágneses tér örvényes elektromos teret kelt. Ebből következően, ha az egyik tér elkezd változni indukál egy másik teret, de mivel az első változott, ezért az indukált is változik ezzel pedig kelt egy másik teret és így tovább. Mivel mind az elektromos térerősség, mind a mágneses térerősség felírható hullámegyenlet alakjában, ez azt jelenti, hogy képesek hullámként tovaterjedni, plusz gerjesztik egymást. Ezt nevezzük elektromágneses hullámnak. Némi számolás után láthatóvá válik az is, hogy síkhullámról van szó, illetve hogy transzverzális. Azt is beláthatjuk, hogy a mágneses és elektromos tér a hullám haladási irányával együtt egy ortogonális rendszert alkot, jobbsodrásút, ahol a mágneses tér amplitúdója c-ed része az elektromos tér amplitúdójának. Ennek az elektromágneses hullámnak van frekvenciája, s így hullámhossza is. Ezt a frekvenciatartományt felosztották különböző részekre és elnevezték. Egy nagyon kis része az, amit az emberi szem, mint optikai eszköz képes észlelni, ez a rész a látható tartomány. Frekvenciától függően lehet más és más neve az EM hullámoknak, mint például nagy frekvencián gamma sugárzás. Ha szeretnéd levezethetem ezt az egészet, hogy lásd matematikailag is amiről beszélek, de csak később.
egyszerűbb, nagyon lebutított válasz az hogy magát a fényt 3 tulajodonsága van.
1, fényerösség
2, maga a fény színe vagyis a hullámhossza
3, polarizációja szerint
ebből jól kivehetò az is hogy a fény kvantumjai vagyis hívjuk úgy fontonjai hullámjelenséget és elektomágnesességet is mutat. Ebből eredhet a megnevezése is. A fizikában ezt úgy hívják hullám-részecske kettőség. Ami egy újabb komplikált dolog :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!