Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Radiokarbon kormeghatározásnál...

Radiokarbon kormeghatározásnál, azt honnan lehet tudni, hogy eredetileg mennyi 14-es szénizotóp épült be az adott élőlénybe?

Figyelt kérdés

A radiokarbon kormeghatározás tudtommal röviden ezen alapszik (ha valami ebben hibás szóljatok):

Minden földi élőlénybe beépül egy szénmonekula a 14-es szénizotóp.

Az élőlény elpusztulása után azonban a benne lévő molekulák száma csökkenni kezd. Ez kiszámítható, mivel évente adott mennyiség tűnik el. Tudjuk a dolog mennyi 14-es szénizotópot tartalmaz jelenleg, és visszafele számolva tudjuk meg, hogy az élőlény mikor pusztult el.

De azt nem értem, hogy azt honnan tudjuk eredetileg mennyit tartalmazott és azt sem értem hogyan alkalmazzák élettelen dolgok korának meghatározására valamint, hogy minden élőlényből ugyanannyi vagy minden esetben más és más az eltűnő mennyiség?



2012. júl. 24. 13:47
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit pontosítsunk, nem egy szénmolekula épül be a szervezetbe, hanem a légkörben lévő szén molekulákat (CO2) a növények felveszik és szerves anyagot építenek belőle. Majd jönnek az állatok és megeszik a növényeket, illetve a növényevő állatokat, így feldolgozzák a növényekben lévő szerves anyagokat (szenet) és saját szerves anyagokat hoznak létre belőle. Mivel a növények a légkörből veszik fel a szenet a különböző szénizotópokat pontosan olyan arányban halmozzák fel, ahogy a légkörben jelen van. A szén izotópok közül a C-14 radioaktív, azaz bomlik. Így egyszer csak elfogyna, de a légkör magasabb rétegeiben a kozmikus sugárzás hatására nitrogénből új C-14 keletkezik. A kozmikus sugárzást hosszú időszakon keresztül állandónak tekintik, így a C-14 arányát is a légkörben. (Persze nem tökéletesen állandó, de lehet kalibrálni a mennyiségét.)

Az élőlény elpusztulása után már nem épít be új szenet, tehát a C-14 aránya fokozatosan csökkenni fog, és a csökkenés mértékéből lehet visszaszámolni, hogy mennyivel régebben pusztult el az élőlény.

Tehát alapvetően állandónak tekintik a C-14 arányát és azzal számolnak. Persze lehetne pontosítani a kormeghatározást a háttérsugárzás kalibrálásával, de 20-30 ezer évnél az a néhány év vagy évtized pontatlanság nem számít.

Radiokarbon kormeghatározást szerves anyagok korának meghatározására használnak, szervetlen anyagok (pl kőzetminták) korának meghatározására más technikák állnak rendelkezésre.

2012. júl. 24. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A fenti, abszolút korrekt magyarázatot azzal egészítem ki, hogy nemcsak lehetne, hanem szükség esetén szoktak is korrigálni. Egyes természeti események (pl. vulkánkitörések) ideiglenes olyan szenet juttatnak a légkörbe, amelyben kisebb a C14 aránya. Ez a hatás persze időben és térben is korlátozott. Az átlaghőmérséklet változása miatt szintén kell korrigálni, mert magasabb hőmérsékleten a tengerekből több CO2 jut a légkörbe, ez szintén arányaiban kevesebb C14-et tartalmaz. Az ipari forradalom (szénégetés) szintén sok olyan szenet juttatott a légkörbe, amelynek C14-tartalma kisebb a légköri átlagnál.


Emellett a radiokarbon eljárást alkalmazhatatlanná tehetik olyan folyamatok, amelyek során szerves anyag juthat a vizsgált tárgyba, pl. talajvíz.


A légköri nukleáris robbantások szintén nagyon durván torzíthatnak, bár ez inkább a jövő évszázadok-évezredek régészeinek lesz a gondja. :)

2012. júl. 27. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!