Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek nem egyre félelmet...

Szerintetek nem egyre félelmetesebb az, hogy manapság milyen könnyen el lehet érni az internetet, éshogy milyen sokminden van ott?

Figyelt kérdés

Sosem tartottam magam technika-ellenes embernek, vagy "géprombolónak", de egyre inkább viszonygással és különös félelememmel tölt el az internet hatása az emberi társadalomra, illetve az, hogy lassan olyan könnyű elérni az internetet, hogy rágondolunk és már el is érjük.


Nem elég, hogy ez egyre csökkenti a "valóságban" eltöltött szociális interakciókat, de egyre jobban rombolja a populáris kultúra diverzitását is, mert úgytűnik, hogy több-kevesebb eltéréssel, de mindenki ugyanazt csinálja, ugyanazt hallgatja, és hasonló véleménye van a világról.


Budapesti vagyok, de nemrég családi okokból el kellett utaznom pár rokonomhoz egy Kelet-Magyarországi faluba. Azon kívül, hogy viszontláthatom őket, azért is örültem a látogatásnak, mert végre kikapcsolódhatok kicsit a mainstream kultúra zsongásából - gondoltam én.


A házukhoz érve megdöbbenve konstantáltam, hogy bár jó idő van, senki sincs kint az udvaron, sőt nagyon az utcán se.


Bemegyek a házba, és a gyerekek szobájából üvölt Kesha-tól a Tik Tok, illetve a számítógép monitorán egyértelműen a World of Warcraft című online játékot látom. A házból a 80-as évekbeli bútorok és szőnyegek úgy eltűntek, mintha ott se lettek volna, helyüket felváltották az ízléstelenül futurisztikus és minimalista svéd, dán, Ikea, Jysk és hasonló nyugati förmedvény-bútorok.


Hát jól meg voltam döbbenve!


A gyerekek kb. egész napot a gép előtt töltötték, a kertben a hinta és mászóka-állvány úgytűnik a madarak pihenőhelyeként szolgál.


Elmentem sétalgatni kicsit a faluba. Hát, mint valami atomcsapás utáni szellemváros. Régen nem ilyen volt.


Kérdeztem rokonokat, kinézünk-e az ukrán piacra, aztmondják, senkit se érdekel az ukrán piac, mióta nyílt a közeli kisvárosban TESCO.


Másnap volt rendezve egy kis ünnepség az általános iskolában, valami éves buli ami szokott lenni a faluban, és sokan eljönnek rá.


Na, ezt a bulit úgy kellett elképzelni, hogy a faluból mindenféle korú ember ott volt, egy tizenéves gyerek laptoppal és erősítővel volt a DJ, olyan számokat játszott be, amiket kb. a Rádió 1 szokott adni Pesten.

Egy cigányzene, egy Lagzi Lajcsi nem hallatszott.


Ezek után abszolút nem lepődtem meg, hogy a gyerekek a következő napot is WoW-ozással töltötték.



Kérdem én, az internet lényegében pozitív változásokat hozott? Látszólag nagyon izgalmas, hogy olyan sok minden van ott, és hogy milyen gyorsan elérhető a világ bármely része, de mit ér ez az egész, hogyha a való életet rémunalmassá, és az egész világot egyformává teszi, a helyi kultúrákat lerombolván?


2010. okt. 21. 21:26
 1/10 anonim válasza:

Nem félelmetes. Ha vmi olyat akar tenni 1 terrorista v bárki ami kihat 1 ország részre. Ahhoz komoly tudás is kell. Ha ez megvan neki elismerem h van oka amiért cselekedett

18/F

2010. okt. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%
Hűha... Ennek szerintem semmi köze az internethez. Egyszerűen végre leesett Nálad is az, hogy nem csak Pesten van fejlődés, hanem vidéken is. A XXI. század elején mégis mit vártál? Lovas szekeret és gémeskutat? Esetleg fekete-fehér Kékes márkájú tévét? A gyerekek számítógépezés helyett a tyúkokat kergetik az udvaron? Ne nevettesd már ki magad. Ugye jól sejtem, hogy nem mostanában hagytad el a Budapestet utoljára? A nem Budapesten élők is ugyanúgy igénylik a modern dolgokat, sőt szerintem a vidék pár dologban előrébb jár, mint a főváros (leghétköznapibb példa: tömegközlekedési járművek állapota). De ehhez az internetnek semmi köze. Egyszerűen a sok fővárosinak rá kellene jönnie, hogy van élet a városon kívül is és hogy nem körülötte forog a világ...
2010. okt. 21. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Hát, 2000-ben még fekete-fehér Videoton tévéjük volt. 80-as évekbeli bútoraik voltak, és nem volt számítógépük. A gyerekek kint játszottak, és a faluban pezsgett a szociális élet.
2010. okt. 21. 22:10
 4/10 anonim ***** válasza:

"Egy cigányzene, egy Lagzi Lajcsi nem hallatszott. "

Remélem megtartják a jó szokásukat.


A témához: szerintem az internet az emberiség főműve. Szinte hihetetlen az a sebességű információáramlás és az rengeteg lehetőség, ami az internetet jellemzi. Nem is csoda, hogy ennyire rá tudnak kapni az emberek. Nem várhatod, hogy a kerti hintát válasszák egy játék helyett, amit a barátaikkal játszhatnak és kb végtelenszer izgalmasabb, mint a kerti hinta. Az internet nagyon magasra tette a lécet és nem nagyon tud versenyezni vele semmi. Sőt nem is igen kell, inkább a régi szokásoknak kell alkalmazkodni hozzá.

Régen (és sokan most is) tartottak tőle, hogy az internet tönkre fogja tenni az emberi kapcsolatokat. Szerintem ettől nem kell félni. Ma már minden a közösségi akar lenni. Sokkal több emberi kapcsolat születik így, mint a hagyományos módszerrel.

A másik probléma, hogy az emberek puhányak lesznek, elkényelmesednek és nem akarnak az internet miatt kimozdulni. Na erre szerintem az okostelefonok az orvosság. Ha ki akarunk mozdulni, akkor nyugodtan megtehetjük, hiszen velünk lehet az internet. Sőt a kettőt még kombinálni is lehet. Nagyon jó programok születtek a témában, pl. a Foursquare/Gowalla. Csak úgy tudunk pontokan gyűjteni, ha útra kelünk. Legjobb. Az internet nem hátráltatja már, hanem sokkal inkább ösztönzi az embereket arra, hogy kimozduljanak.


Kérdésedre válaszolva: igen. Szerintem az az irány, amerre tart most az internet nagyon jó. Mindenképpen jó a társadalomnak, csak kell még egy kis idő, mire ezek a pozitív dolgok is olyan mindennaposak lesznek, mint most az online játékok.

2010. okt. 22. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De nem tartod azt félelmetes dolognak, hogy egy falusi gyerek Közép-Ukrajnából ugyanahhoz hozzá tud férni, ugyanolyan formában, mint egy Dél-Amerikai indián, vagy egy New York-i középkorú nő, és emiatt csökkenni fognak a különbségek az emberek között, pedig teljesen más kultúrából és helyről származnak?
2010. okt. 22. 01:41
 6/10 anonim ***** válasza:
De, rettegek.
2010. okt. 22. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Egyet értek a kérdezővel abban, hogy rossz felé haladunk.


Viszont ennek az oka szerintem nem az internet.


A baj az sokkal kevésbé nyilvánvaló, sokkal alattomosabb. A kapitalizmus, a globalizáció, és a hatalomvágy az, ami miatt az emberiség veszélyben van. Egy szóval: a politika. Az állandó rettegés a jövőtől, a verseny, és a stressz. Ha nem törünk előre, másokat eltaposva, akkor nem haladunk sehova. Ez egyénekre is jellemző, és belpolitikára, külpolitikára is.


A vidék elvárosiasodik, vagy bevándorol a nagyvárosokba. Egyébként meghalna, vége lenne. Egyedül a vidéki turizmus, ami életképes még.

Ismerek még ilyen vidéken maradt idősebb parasztokat, általában az alkoholizmusba menekülnek. A fiatalok a városokba mennek.


Az emberek meg egyre butulnak, és igen, egymáshoz hasonlóvá válnak, könnyebben irányíthatóvá. Ennek az okai is szerintem sokkal összetettebbek. Valami nem jó, az biztos. Nem akarok itt nagyon összeesküvés-elméletekkel jönni, mert akkor sokat írnék :P



Én is érzek azért egy kis felsőbbrendűséget tőled: azt képzeled, hogy a vidék az ebben a szar világban megmarad a kis mesevilágnak, amibe a városi ember kimenekülhet megpihenni? Gyerekek mászókáznak, kergetőznek, segítenek a szüleiknek a kertben, az emberek a földeken dolgoznak, vagy faragnak, varrogatnak a tűz mellett, meg piacra járnak? Sajnos erre nekik sincs idejük.

Nekik is küzdeni, teljesíteni kell, ők is kiégnek, de a legfontosabb: minden joguk megvan hogy tudják mi a dörgés a világban!


Az internet szerintem csodálatos találmány, veszélyesnek tűnhet azoknak, akik nem ebbe születtek, de az információ áramlás nagyon fontos.

Nem attól lesz valaki német, ukrán, indián, magyar, vagy kínai, hogy nem tudja hogy máshol mi a helyzet.


Azért tényleg elég ellenszenves, hogy te azt szeretnéd hogy vidéken sokol rádióból szóljon szar lagzilajcsi a bulikon, csak hogy megnyugodjon a lelkiismereted hogy a vidék még a régi.

2010. okt. 22. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Böse ***** válasza:

Kicsit kevered az internetet a globalizációval. Az internet a világ legcsodásabb találmánya, de mint bármelyik másik találmányt, ezt is lehet rosszra, vagy hülyeségre használni.

Épp a minap kérdeztük az egyik tanárunkat, hogy tud-e adni jegyzetet megújuló energiával kapcsolatban, erre azt felelte hogy "Gyerekek, megadhatnék én bármilyen szakmai irodalmat, de azok elavultak. Mire egy könyvet megírnak, rektorálnak, kiadnak és eljut hozzám az évekbe telik, de ott az internet naprakész információval, ingyen."

A kultúrával kapcsolatban nem értek veled egyet abban, hogy "meg kell őrizni a kultúrát". Fölöslegesnek tartom a 100-200 éves kultúra erőltetését, szerintem az ilyen konzervatív nézetek hátráltatják a fejlődést. Az 500 éves kultúra is új volt 500 éve, ha mindig ragaszkodnánk a hagyományokhoz, akkor barlangban laknánk. Miért kéne rokonaidnak 50 éves bútorokat használni, csak azért hogy te, ultramodern pesti ember néhány évente megcsodáld a "maradi vidéki parasztok" körülményeit? Mindenkinek megvan a választási lehetősége, akinek nincs stílusa vegyen mainstream bútort meg hallgasson mainstream zenét, te meg vegyél antik bútort meg hallgass lakodalmas lajost.

2010. okt. 22. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

... ahammm, persze. nekem olyannak tűnsz, mint azok a nyugat-európai turisták, akik azon sóhajtoznak, hogy bezzeg harminc éve még milyen érintetlen volt Nepál (vagy a világ bármelyik másik eldugott zuga) és hogy ma már bezzeg hogy megváltozott a turisták miatt, nem csak azt a két féle kaját eszik, amit addig évszázadokon keresztül és már nem csak kémény nélküli házaik vannak...

persze, mert nekünk milyen klassz lenne, pár hétre-hónapra odamegyünk és megcsodáljuk hogy jaaj de szép másmilyen mint amit megszoktunk

és aztán visszajövünk de ők maradjanak ott és egyék csak továbbra is azt a két féle kaját nehogy máááár... és ragaszkodjanak csak hűségesen ahhoz az életformához ami mellett a gyerekeik többsége soha nem lesz felnőtt, mert ez az ő identitásuk, és mi szeretnénk egy kis pénzért megcsodálni az ő identitásukat...

és nagyon hippinek és worldpeacenek és sötétzöldnek és kultúrarajongónak és etnonak és minden másnak lenni


hát nem


egyik tanárom rendszeresen feltolta az arcát azon, amikor emberek a nyolcadik kerületi "revitalizációs" programok kapcsán olyanokon sóhajtoznak hogy hová lesz így azoknak a régi utcáknak a hangulata meg sajátos világa

merthogy a nyomor az bármilyen hangulata van is, a benne lakóknak nyomor

és a huszonegyedik században ha egy ötemeletes körfolyosós házban összesen egy darab wc van ami az udvarról közelíthető meg az igenis nyomor, vagy legalább is abba az irányba mutat

és csak ne sóhajtozzon senki hogy milyen hangulatos is amikor _mások_ olyanban laknak


szerintem ugyanilyen felháborító a Te hozzáállásod is

Te nem akarsz olyan körülmények közt élni, amilyenek közt ők éltek állításod szerint 10 éve, mert ha akarnál, akkor megtennél, odaköltöznél és telpakolnád a házat annyi nyolcvanas évekbeli bútorral amennyit csak találsz

de nem tetted

csak az kellene, hogy ők tartsanak neked fent egy rezervátumot ahová néha belátogathatsz muskátlit harapdálni Sebestyén Mártával


tudod, én is nagyon szeretek ilyen számomra kicsit más világokba belecsöppenni, például jártam egy székely fiúval és nagyon szerettem hozzájuk "hazamenni" - de sose lenne pofám beleugatni, hogy mért járnak ők is kocsival mint mi és mért néznek rtlklubbot csak mert nekem az ő "régi" dolgaik sokkal jobban bejönnek


szerintem mérhetetlenül önző gondolkodásra vall, ha valaki a világ többi részéről mint egy állatkertetről vagy rezervátumról gondolkodik, aminek az a célja hogy mi időnként megcsodálhassuk hogy milyen szép és bezzeg mennyivel "igazibb" mint az amit mi megszoktunk...


mert lehet hogy "igazibb", sőt biztos is, de az igaziságért olyan árat kell fizetni, amit az emberek többsége ha nem muszály inkább nem adna oda, a többség nem is teszi, te sem, és nagy pofátlanság elvárni másoktól, hogy csak azért megtegyék, mert ők olyan közegbe/helyre születtek.


Az meg csak zárójeles megjegyzés, hogy a lagzilajocsi meg a nyolcvanas évek bútorzata aztán tényleg nem az az "érintetlen bukolika", ami után nagyon érdemes sóvárogni, a maga idejében pont olyan elborzasztólag hatott, mint számodra ma az IKEA, és a többség szemében azóta nem hogy nem lett értékesebb de még taszítóbb lett...

2010. okt. 22. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
megtennéD, bocsi
2010. okt. 22. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!