Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi mindent lehet észlelni a...

Mi mindent lehet észlelni a földön, ha a levegőben egy szerkezet (repülőgép) átlépi a hangsebességet?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy egy robbanás / durranás hangját lehet hallani, de az erős lökéshullámot generál? Vékony üvegeket széttör?

2022. márc. 20. 11:55
 1/4 Z003 ***** válasza:
83%

Lényegéken a hang is egy lökéshullám, szóval igen.

Ha elég gyorsan meg, egy tölcsér alakú lökéshullámot generál amit húz maga után, ez a lökéshullám bőven elég erős hogy betörjön ablakokat.


Itt egy videó épp erről: https://www.youtube.com/watch?v=hmVzG_z9Lyo

2022. márc. 20. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Azt tudod esetleg, hogy hogyan figyelték meg, hogy tölcsér alakú lökéshullámot generál? Rég foglalkoztat, hogy hogyan lehetne a szelet látni.

Most arra gondolok, hogy kellő mennyiségű por jelenlétében látható, hogy mi történik a levegővel...tehát meg is válaszoltam (vagy legalábbis egy lehetséges magyarázatot írtam), de azért nem törlöm ki, hátha másnak is hasznos lehet.

Akkor más nincs hátra, mint szép napot kívánni neked! És ment a hasznos értékelés.

2022. márc. 20. 12:12
 3/4 Z003 ***** válasza:
83%

Az is működtettet amit te írtál, köd/füstkamrákat rég óta használnak az aerodinamikában. viszont ebben az esetben sokkal inkább víz pára ami indikálja a jelenséget. Ami a lökéshullám miatt egy jól látható köd kúpot képez a repülő körül.


Itt egy kép:

[link]

2022. márc. 20. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Elképesztő, hogy mennyire látványos!

Köszönöm szépen!

2022. márc. 20. 13:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!