Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szinuszgörbe egy periódusát...

A szinuszgörbe egy periódusát hogyan lehetne felosztani 26 egyenlő részre, szerkesztéssel?

Figyelt kérdés

2020. jún. 14. 20:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
64%
Elöször definiáld, hogy mit jelent az "egyenlő".
2020. jún. 14. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Egyenlő hosszúságú részekre.

Esetleg valami program is jó lenne, ami vizuálisan felosztaná.

2020. jún. 14. 22:34
 3/11 anonim ***** válasza:
78%

Ha jól értem, akkor magát a szinuszgörbét szeretnéd felosztani 26 egyenlő részre, ami a (0;2pi) intervallumon van értelmezve.

A következőt tudod tenni;

-Az integrálás segítségével ki tudod számolni a szinuszgörbe hosszát. Szerencsére az integrálandó függvényt már felfedezték előtted, szóval nem kell annyit szenvedni:

[link]

És a számítást is könnyen megadja a WolframAlpha:

[link]

Tehát a szinuszgörbe hossza (bármilyen meglepő) 3pi.

-Értelemszerűen ha ezt 26 egyenlő részre akarod osztani, akkor a részek hosszát úgy kapod, hogy az egészet osztod 26-tel, tehát egy rész hossza 3pi/26 lesz.

-A következő lépés az, hogy lépésenként integráljuk a függvényt; először vegyük a primitív függvényt (a +c most nem kell nekünk):

[link]

Ezután integráljuk a függvényt 0-tól k-ig, ekkor kapunk egy függvényt k szerint. Nekünk azt kell elérnünk, hogy a függvény értéke 3pi/16 legyen:

[link]

A "Solutrions" rész kell nekünk, amire k=~0,3487 adódik. Ez az eredmény egy irracionális szám (sőt, transzcendens is), emiatt szerkesztéssel semmilyen módon nem lehet pontosan ilyen hosszt megadni, emiatt mindenképp kerekítenünk kell (lehet több tizedesjegyre is, igény szerint, ehhez a "More digits" gombra nyomjunk). Ekkor a 0-tól felmérünk 0,3487 egységnyi hosszt (ha például 0-tól 2pi-ig "2pi" cm hossz van az x-tengelyen, akkor az egység 1 cm hosszú (egyébként az egység hossza, hogyha 2pi rögzített, úgy kapod, hogy a 0 és 2pi által meghatározott szakasz hosszának távolságát elosztod 2pi-vel), akkor 0,3487 cm-nél (egyébként meg az osztással kapott értéket szorzod 0,3487-tel) jelölsz az x-tengelyen), majd állítasz rá egy merőlegest, és ahol ez a merőleges metszi a görbédet, ott lesz az 1/26 része (többé-kevésbé, a kerekítés miatt.

-A következő lépés ugyanaz, mint az előbb, annyi különbséggel, hogy a 0-t lecseréled az előbbi k értékre, és az így kapott egyenletet megoldod:

[link]

Fontos, hogy a most kapott k=~0,6433-et a 0-tól kell felmérni, nem pedig az előbbi opsztóponttól mérve.

És ezt még megcsinálod 23-szor, hogy megkapd a "megfelelő" felosztásokat.

Ennyiből meg tudod oldani?

2020. jún. 15. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
70%

Hoppá, lemaradt a gyökjel... :

[link]

Így már egy kicsit nehezebb a történet. Nem megoldhatatlan, de sokat kell hozzá manuálisan számolni.

Mihez kell neked, egyébként?

2020. jún. 15. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
70%

Eddig volt idegzetem foglalkozni vele:

[link]

Innentől tükrözgetésekkel kb. megkapod a felosztásokat. Úgy számoltam, hogy 6 tizedesjegyig egyezzenek a felosztott részek, remélem, hogy ennyi elég lesz.

2020. jún. 15. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Úgy is megközelítheted, hogy egy kört osztasz fel 26 részre, és azt vetíted rá egy szinuszgörbére. Mondjuk az sem lesz könnyű, ez is csak egy tipp volt. :)
2020. jún. 15. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
..Vagy először 13 részre osztod fel, hogy jobban látszódjon az akadály. Minél nagyobb prím darabra akarsz osztani egy szakaszt vagy kört szerkesztéssel, annál macerásabb.
2020. jún. 15. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

** "osztani egy szakaszt vagy kört"

És igen, tudom, ez most nem szakasz, bocs. Sőt, talán még a kör vetítés sem adna pontos felosztást.

2020. jún. 15. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy ennyit foglalkoztál vele, én ennyit nem hiszem, hogy akarnék. :)

Azt néztem, hogy az AutoCAD fel tud osztani görbéket, azzal egyszerűbb lenne, bár most még nem tudom hogyan lehetne szinusz görbét rajzolni vele, de biztos lehetne.

2020. jún. 18. 18:01
 10/11 anonim ***** válasza:
Kör? Az megvan?
2020. jún. 18. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!