Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Miért van az, hogy a magyar...

Miért van az, hogy a magyar nyelven tudók alig szerkesztik a magyar Wikipédiát?

Figyelt kérdés

Most tart a magyar Wikipédia majdnem a félmillió szócikknél.


Ahhoz képest, hogy az angol Wikipédia szerint 13 millió beszélője van a magyar nyelvnek eléggé kevés a szócikk a magyar Wikipédián. Ha mostantól a magyarul tudóknak az 1% (130 ezer fő) létrehozna az elkövetkezendő 1 évben havonta 1 szócikket, akkor a magyar Wikipédián legalább 2 millió szócikk lenne 1 év múlva.


És lazán lenne miről írni a magyar Wikipédián, még magyar témákról is. Én például számos lakóhelyemhez (ami falu) szűkebb és tágabb környezetéhez kötődő földesúr/gróf, vállalkozó, politikus, sportoló, egyetemi oktató, etc... szócikkét megírtam már a magyar Wikipédián.

Arról nem is beszélve, hogy 8 általános iskolai végzettséggel is simán lehet életképes szócikkeket létrehozni a Wikipédián (tapasztalatból mondom, középiskolás koromban is sokat szerkesztettem a Wikipédiát, vagyis csak 8 általános iskolai végzettséggel), vagyis nem kell különösebben érteni bármihez is egyetemi szinten. Manapság is van időm szerkeszteni munka és tanulás mellett, vagyis az az 1 havi szócikk igazán vállalható.



2022. jan. 21. 13:04
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
91%

Mert Wikipédiára olvasni járnak az emberek, nem írogatni.

Ráadásul miért jó az nekem, vagy bárki másnak, ha csinálok egy pár szavas szócikket valami értelmetlen dologról? A más nyelvűek lefordításához meg nyelv tudás kell.


Amúgy csak csínnyán az emberekről írogatással...

2022. jan. 21. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 anonim ***** válasza:
11%
A Wikipédiát alapból alig szerkesztik.
2022. jan. 21. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 anonim ***** válasza:
95%

13 millió beszélője van. Ez oké. Magyar netes oldalakat láttál már?? Gutya, kugya, bémw, rosz, mijen, ijen, ojan, mér (miért), keztyű, stb, stb, stb... Írni hányan tudnak helyesen, értelmesen?? Segítek, nem 13 millió ember az ilyen. Annak megint egy töredéke aki foglalkozik az internettel is. Majd annak megint egy tört része akit valóban foglalkoztat ez a rész is. Angolból hány ilyen cikk van?? Hányan beszélik az angol nyelvet??

Valamint, ha pl én is szakmai téren keresek valamit és fenn van angolul, akkor úgy olvasom el. Nem jutott eszembe soha lefordítani egy ilyen cikket sem.

2022. jan. 21. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
100%

én már annak is örülnék, ha a meglévők minőségiek lennének, de sajnos nem mindig azok

van, hogy átváltok angolról magyarra és 3x-4x kevesebb a tartalom

vagy elavult


két példa: GNU Compiler Collection, HTTP

persze az informatika nyelve angol, de a wikipédiát diákok is olvassák, akiknek valószínűleg a magyar változat lesz az első, amit látnak

2022. jan. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 anonim ***** válasza:
87%

A magyarok baszn.k ingyen dolgozni. Itt a 10-13 millás háttérnépességgel nem is álunk olyan magas életszínvonalon, hogy az emberek csak úgy ingyen dolgozzanak. Mindenkit lekötnek az élet problémái.

"Írnak" bár sokan új cikket, de abban nincs is köszönet, mert ezek nagy része 1-2 mondatos cikk, amit a Wiki adminjai gyorsan törölnek.

Van kb. 50-100 aktív szerkesztő a Wikin, akik rendszeresen hoznak létre új, jól kidolgozott cikkeket, nagy tételben fejlesztenek, de rajtuk kívül leginkább csak az unatkozó tizenévesek vandalizálják a lapokat. Sajnos a magyar népesség körében ez van. Ez Magyarország. De a környező országok se állnak jobban, kivéve, ahol egy adott nyelvet jóval többen beszélnek.

2022. jan. 21. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/43 A kérdező kommentje:

#1: Azért jó, mert ezzel is bőül a magyar Wikipédia. Ha meg nincs valakinek nyelvtudása, akkor írjon olyasmiről, amihez találni magyar nyelvű forrásokat.


Miért kell csínnyán lenni az emberekről írogatással?


#2: Épp ezért lenne, jó, ha többen szerkesztenék.


#3: Érettségit mégis képesek voltak sok százezren lerakni. Ha olyan töméntelenül rossz lenne mindenkinek a helyesírása, akkor alig lenne diplomás/érettségizett ember.


Épp ezért kéne írni/fordítani szakmai cikkeket a magyar Wikipédiára, hogy magyarul is eszébe jusson az embereknek keresni cikkeket.


#4: Kevés a szerkesztő. Épp ezért lenne ildomos, ha többen rállnánaka Wikipédia-szerkesztésre, akik kicsit is tudnak megfelelő minőségben írni/olvasni. (Plusz pont, ha értenek is valamit és ahhoz ismerik a megfelelő forrásokat.)


#5: Akkor én nem vagyok magyar, mert hajlandó vagyok ingyen dolgozni a magyar Wikipédia számára? :D Szuper. xD

Egyébként számos 1-2 mondatos szócikk szerepel a magyar Wikipédián már évek óta, mégse törlik az adminok. Sőt,még csonk sablont se raknak némelyikre! :D

1-2 mondatos szócikkek bővítésére is kéne majd ember, tudom...

Ez Magyarország, de lehetne másabb is.

2022. jan. 22. 22:43
 7/43 anonim ***** válasza:
100%

Csak idő kérdése, mikor nem törlik azt az 1-2 mondatos cikket...

De nem is lenne jó, ha olyan lenne a magyar Wiki, mint például a cebuano nyelvű, amely az angol után a második legnagyobb, van több mint 5 millió cikke, de az mind tényleg 1-2 mondatos, robottal írt cikk.

Magyarországról például ennyit tudtak összehozni:

[link]

Ehhez képest meg lehet nézni, hogy a félmilliós szócikkel rendelkező magyar Wiki mennyit ír a Fülöp-szigetekről, annak régióiról vagy épp Cebu szigetéről stb. És mivel mi jóval kisebb nemzet vagyunk, már büszkék lehetünk ilyen téren.

2022. jan. 23. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
79%
Egyébként én a magyaron csak olyan 1-2 mondatos cikket látok, ahol van mellette infobox, és abban további információk vannak. Ezeket hagyták csak meg.
2022. jan. 23. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 A kérdező kommentje:
Egyébként én bem 1-2 mondatos szócikkekre gondoltam mikor kiírtam a kérdést. Alsó hangon 10-20 mondatos szócikkekre céloztam, azokat is könnyű megírni, főleg havonta 1-t. :D
2022. jan. 23. 13:05
 10/43 anonim ***** válasza:
61%
Szerintem írj az Oktatási Minisztériumnak, hogy ha már állami támogatást nem adnak a projekthez, akkor tegyék kötelezővé az iskolákban, hogy minden közép- és főiskolásnak havi egy, min. 10-20 mondatos Wiki cikket kell írnia. Ha jófejek, akkor meg is fogadják az ötletet.
2022. jan. 23. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!