Nagyon megemeli a villanyszámlát egy számítógép? 300Wattos táp van benne és kb napi 4-5 órát használom
Szia!
Számold ki. A 300 wattból nem használ ki mindent, azt csak akkor eszi meg, ha az összes hardver csúcsra járatva megy és még akkor is van benne egy kis tartalék. Számoljunk mondjuk 200 wattal.
200watt 5 órán át használva 1 kWh.
1 kWh most kb 40 ft (kicsit több, de így egyszerűbb), tehát napi 40 forint. Ha egy hónapban minden nap használod, akkor kb. 1200 forint
Na megint a "hozzáértők" osztják az észt.
A monitor nélkül maximum 90-110 wattot eszik egy átlagos gép, de inkább ez alatt.
Az hogy a tápra az van írva, hogy 300w az azt jelenti, hogy ennyi az a max terhelés, amit elbír nem azt, hogy ennyit eszik... A monitorra meg rá kell legyen írva a fogyasztás.
90-110W az maximum üresjáratra vonatkozhat, az is valami újabb típusú, alacsonyabb órajelű proci esetén.
csak maga a proci képes csúcsrajáratva 60-150W teljesítmény elfogyasztására és akkor még ott van a hdd a maga kb. 30W teljesítményével, meg a tápegység jó ha van 80%-os hatásfokkal. nameg a videókártya ki tudja mennyivel stb.
Egyébként is, ha 300W-tal számol, akkor maximum meglepődhet, hogy mégsem nőtt annyival a számla, mint gondolta, ami azért mégiscsak jobb, mint arra eszmélni, hogy mondjuk a másfélszerese annak, mint amit számolt...
Kedves 01:35-ös "hozzáértő" hozzászóló!
Az első XT-k tápegysége is 150 wattos volt, de rövid idő után ez kevésnek bizonyult, ezért az AT már 200 wattost kapott. Azóta már 9 generáció lement a processzorok terén és a többi hardver is némileg változott.
Egy intel atom-mal szerelt gépet meg tudsz állítani 100 watt alatt csúcsterhelésen is. Egy két magos processzort a hozzá kapcsolt cuccokkal nem. A videókártya néha megeszik majdnem annyit mint az alaplap. Nézz majd rá legközelebb a merevlemezre, hogy mekkora áramot vesz fel. Az pedig már minden bizonnyal a meglepetés erejével fog érni, hogy a lapos monitorod hidegkatódos világítása mennyit zabál, csakúgy mint a CRT.
Való igaz, hogy a legnagyobb terhelést a hardverek egy része induláskor veszi fel. Egy merevlemez felpörgésekor az üzemi áramfelvétel dupláját is lerántja. Ugyanez igaz az optikai meghajtókra is. Való igaz, hogy a processzor és a videókártya akkor eszik legtöbbet, amikor meghajtják és az ember nem szokott reggeltől estig 100%-os processzorkihasználtsággal dolgozni. De az általad megadott érték max. akkor érvényes, ha az ember csak egy word doksit ír, vagy internetezik. Ezen kívül jótékonyan kihagytad a táp hatásfokát, amely függ ugyan attól, hogy aktív vagy passzív PFC-t tartalmaz, de ott is simán lehet veszíteni 10-20%-ot. Nem véletlenül van benne ugye ventillátor.
Ezen kívül ADSL modem/kábel modem, router, hangfalak, az összes kis fityula ami az USB porton lóg, stb...
Az általad megadott érték legfeljebb nyugalmi állapotban érvényes.
100 watt alatt csak akkor lehet megúszni, ha a gép nyugalomban van és gyakorlatilag semmilyen feladatra nem használják. Esetleg laptop képes ennyiből elvinni mindent, de annak más a belső szervezése.
A stílusodon pedig csiszolni kellene egy picit, szerintem ráspollyal.
A 300W tényleg jó alap, abból erősen pozitív meglepetés lesz, de még mindig jobb, mint alulszámítani a dolgot.
Két dologgal kötekednék azért: az egyik, hogy internetezés közben nem fogyaszt annyit a gép, mert nem csinál semmit. Na ez nem teljesen igaz. A sok animáció, a sok töltögetés és kommunikáció igen erőteljesen használja a gépet. Persze nem úgy mint egy játék, de sokkal többet mint egy Word szerkesztés (azt is lehet rendesen csicsázni :) pl WordArt, árnyékolások). A másik a 80%-os hatásfok. A 300W-ot úgy kell érteni, hogy ennyit képes maximum LEADNI az eszközök felé, nem ennyit vesz fel a hálózatból. Mivel amúgy kapcsolóüzemű tápegység, elég jó cosfi-vel rendelkezik, jóval 80% fölötti a hatásfok. Ideálisan a 99%-ot is elérheti, de egy "gagyi" is 95% fölött van. Ha a 20% veszteséget (60W!!!) el kéne fűteni, akkor kevés lenne az a 8-12cm-es ventillátor.
Nekem a gépem 24/7 működik. 450W-os tápegység van benne (erősen túlméretezett). Nem mindig vagyok előtte, ilyenkor a monitor (19" CRT) ki van kapcsolva (kb 5-6 órát működik a monitor/nap). Amikor előtte vagyok, sokat játszok is (1-4 óra/nap). Kb 6000Ft-tal magasabb a villanyszámla havonta ettől. Az napi 200Ft, 5kW/nap (~40Ft/kWh), kb 210Wh-ra jön ki. És nem egy alapgép.
"Mivel amúgy kapcsolóüzemű tápegység, elég jó cosfi-vel rendelkezik, jóval 80% fölötti a hatásfok. Ideálisan a 99%-ot is elérheti, de egy "gagyi" is 95% fölött van."
nem akarok a lelkedbe taposni, de ezt nagyon elnézted.
a "80 plus" minősítés sem nagyon van rajta tápokon, pedig az azt jelenti, hogy 20, 50 és 100% terhelés mellett mérve legalább 80% a hatásfokuk. A 95% felettit, meg felejtsd el. (Biztos van olyan is, csak nem tudod megfizetni.)
az átlagos táp, közepes terhelésen egyébként 65-80% hatásfokú.
Sztem ne gyötörjétek szerencsétlen kérdezőt mindenféle számmisztikával.
Az én gépemben 200 W-os táp van pld ami köszönhető annak ugye,hogy minden az alaplapra van integrálva. De pld a processzorom egy 2,8 p4-es ami nem nevezhető nagyon energiatakarékosnak és mégis elviszi.
Amilyen méréseket én láttam az csúcsgép esetében erős alkatrészek esetében játék közben volt 200 W felett.
Internetezés közben ez bőven 200 alatt van sztem monitor nélkül. Amúgy nagy átlagban azt szokták mondani,hogy egy asztali gép 120 W-ot fogyaszt kb. Egy laptopnál meg 40Wot szoktak mondani.
napi 5 óra gépezés havi szinten.
120W*5 óra*30nap= 18000 W=18kW *43 Ft=774 Ft
mennyi okos ember
most akkor kinek kell hinnem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!