Fiam lejelszavazta a gépét, és valahogy be kellene lépni a rendszergazdába, hogy töröljük. De Vistán nem lehet Ctrl-Alt-Del -lel felhasználót beírni, vagy mégis? (Win Vista)
Elvileg működik Windows Vista-val is, legalábbis a legalsó komment szerint, kipróbálhatod, ha tudsz angolul.
A gyerek nem tudja a jelszót? Azért "jelszavazta le", hogy ne férjetek hozzá? Akkor adni kell neki két pofont, hogy elárulja! ;)
Ha nem árulja el, akkor meg kell neki mondani, hogy újratelepítitek a rendszert és minden adata törlődik majd! Szerintem akkor el fogja árulni! :)
Ha "csak" elfelejtette, akkor én is a fentebb ajánlott külső programokat ajánlom, létezik egy olyan is, amivel az összes felhasználó jelszavát törölni lehet, de régebben olvastam róla XP-vel kapcsolatosan, sajnos már nem emlékszem, mi volt a neve... De a Google kereső mindig segít! ;)
XP/Vista/Win7 rendszereken az alábbi egyszerű lépések követésével törheted fel a jelszót:
Először is szükséged lesz egy úgynevezett LIVE operációs rendszerre. Ez egy olyan rendszer, amit CD/DVD-ről, vagy USB-s pendrive-ról be lehet tölteni és nem telepít semmit a gépre, hanem a saját adathordozójáról működik. Ilyen rendszert percek alatt lehet készíteni és minden informatikusnak van. (Egyébként jelszó-megkerülés mellett hibaelhárításra is jól használhatók ezek a rendszerek).
Szóval első lépésként tölts le egy Ubuntu linuxot, ezt fogod majd live-rendszerként használni (Tehát NEM telepíteni fogod, csak cserélhető adathordozóról indítani):
Irány a [link] -oldal!
Itt a 32-bites verziót válaszd ki, mert az minden géppel kompatibilis. A torrentes letöltést hanyagold (A továbbiakban mindent hanyagolj, ami X-szel van áthúzva), mert bizonytalan a sebessége, válassz inkább egyet a többi szerver közül. A linux képfálj letöltése eltarthat egy darabig, de ezt csak egyszer kell megcsinálni. Ha lejött NE nyitsd meg és NE bontsd ki az .ISO-fáljt, csak jegyezd meg, hogy hova mentetted!
Most el kell döntened, hogy CD/DVD-t, vagy USB-meghajtót akarsz használni a live jelszó-megkerülő operációs rendszered hordozására.
A lemez előnye, hogy minden géppel használható, amiben van CD, vagy DVD-meghajtó (parasztul: CD/DVD "olvasó"/"író"). Hátránya, hogy nagyobb mint a pendrive, így kényelmetlenebb hordozni és sérülékenyebb is.
Az USB-meghajtó előnye, hogy kis méreténél fogva praktikusabb, kevésbé sérülékeny és gyrosabb az elérése, mint az optikai lemezeknek. Hátráya, hogy nem minden számítógép tud USB-eszközről rendszert betölteni (Ez alapvetően a régebbi gépekre jellemző. Pár éve már nem találkoztam olyan géppel, ami ne tudott volna pendrive-ról rendszert betölteni).
Ha eldöntötted, hogy melyik fajta adathordozót választod, akkor íme a két lehetőség:
CD/DVD:
(Ha pendrive-ra akarod előtelepíteni, lapozz tovább)
Most egy lemezíró programra (és persze CD/DVD-íróra) lesz szükség, ha az már van, akkor lapozz tovább. Használhatsz akármit, amivel lehet lemezképfájlt (másnéven image-fájlt, képfájlt, .ISO-fájlt...stb) lemezre írni. Én az ImgBurn nevű programot használom, mert mindent tud, amit egy ilyen programnak tudnia kell, ingyenesn használható (korlátlan ideig) és egyszerű a kezelése. Letölthető innen: [link]
A fent látható menüből válaszd ki a bekarikázott opciót, "Write image file to disc", azaz "lemezképfájl kiírása lemezre"!
Kattints a FELSŐ KARIKÁBAN lévő ikonra, egy menü ugrik elő, itt keresd meg a korábban letöltött linux-képfájlt (még mindig .iso-kiterjesztésű, nahááát). Ha megvan, akkor "open" (magyar verzióban "megnyitás", és máris kiválasztottad a lemezre írandó fájlt. a KÉK karikában lévő ikont NEM KELL HASZNÁLNI, azért kapott KÉK karikát, mert erre kattintva tudsz ÚJRAÍRHATÓ LEMEZT TÖRÖLNI. Ellenőrizd, hogy a "Test mode" melletti jelölőnégyzet NE legyen bepipálva, a "verify"-t hagyd békén. Az ALSÓ KARIKÁBAN LÉVŐ NAGY IKONRA kattintva tudod elindítani az írást. Ha a program még írás előtt mond valamit, amit nem értesz, mert miért is értenéd, csak okézd le (Asszem olyasmit kérdez, hogy indulhat-e az írás, de nem biztos, verziónként mást mond). Ha befejeződött az írás (Ezt a program egyébként egy igen irritáló hangeffetus lejatszásával is a tudtodra adja), akkor vedd ki a frissen elkészült lemezt és lapozz tovább a VONAL-ig (mármint itt, ebben a postban van egy vonal, addig).
A másik lehetőség: USB-eszköz!
Ha van egy megfelelő kapacitású USB-meghajtód (Gy.k.: pendrájv), arra is "kiírhatod". Ehhez egy unetbootin nevű programra lesz szükséged, (ingyen) letölthető innen: [link]
Letöltés után csak indítsd el a letöltött .exe-fájlt, telepíteni NEM kell.
1. Jelöld be a "diskimage"-opciót
2. A formátum ISO legyen
3. a "..." gombra kattintva add meg, a korábban letöltött linux-képfájl helyét (igen, ahova letöltötted, valahol a gépeden van)
4. "Type" legyen "USB meghajtó" (Vagy "USB drive")
5. OK
Várd meg, amíg végez (el fog tartani egy ideig)
Ha elkészült, lépj ki a programból és válaszd le a pendrive-ot.
_________________________________VONAL_____________________________
Most már készen állsz, hogy bármilyen XP/Vista/win7 rendszerű gépet felnyomj.
Járulj a feltörni szándékozott számítógép elé.
Feladat: Rávenni a gépet, hogy a saját operációs rendszere helyett az imént elkészített live-linuxot töltse be. Megoldás: BIOS-Setup átállítása (Mi az a BIOS-Setup? Halandó elméd azt képtelen volna felfogni). A BIOS-ba való bejutáshoz rögtön a gép bekapcsolását követően, a bekapcsolási önteszt (Továbbiakban POST=Power-On-Self-Test) alatt a megfelelő billentyűt kell lenyomni. Melyik a megfelelő billentyű? Az bizony a gép alaplapjának (Tudod, muthaboard) gyártójától függően változik, általában F1/F2/F12/ESC/DEL... POST alatt agép kiírja, hogy melyik gomb kell neki ("Press <gomb> to enter setup"), kivéve ha a POST alatt végig egy teljes képernyős logót jelenít meg, akkor kísérletezni kell.
Amit keresni kell, az egy "Boot"-névre hallgató szekció (Váltgatni vagy a jobb/bal nyílbillentyűkkel lehet, vagy PgUp/PgDn)
Ha a Boot-menü megvan, akkor irány a "Boot devices pirority" (=Rendszerbetöltő eszközök prioritása). Ilyesmi lesz a látvány:
Szóval ilyen, hogy "1st boot device", meg "2nd boot device"... Talán sikerül rájönni, hogy ez kb azt jelenti, hogy amelyik eszköz neve az "1st..." mellett van, azon fog a gép először betölthető rendszert keresni. Szóval ha a számítógép saját Winchestere az első, akkor azon keres rendszert (és talál is, de az nekünk nem lesz jó). Szóval elsődleges rendszerbetöltő eszköznek add meg azt a meghajtót, amihez van médiumod (Ha <70 az IQ-d, akkor fordítok magyarról magyarra: Ha Lemezre -Tudod, karika- írtad ki a linuxodat, akkor az elsődleges divájsz legyen az, ami kb úgy kezdődik, hogy "CD-rom", vagy "DVD-ram", vagy esetleg a lemezmeghajtó márkaneve, pl. "LG"-akármi. Ha pendrájvra írtad ki a linuxot, akkor az elsődleges eszköznek az USB-kezdetűt válaszd, de az is lehet, hogy "Removable Dev."-néven fut). Ha sikerült beállítani, hogy a saját adathordozódon keressen a gép először betölthető rendszert, akkor ki lehet lépni a BIOS-ból.
arra kell ügyelni, hogy a kilépésre való rákérdezéskor a save (vagy saving)-szó is szerepeljen a mondatban (Ha azt kérdezi, hogy "Discard changes and exit?", vagy "Exit discarding changes?", akkor mégse legyen a válasz ("Cancel")).
ALTERNATÍVA:
Ha olyat látsz POST alatt, hogy "Press <gomb> to enter boot menu", az jó dolog mert akkor nem kell a BIOS-Seuppal szenvedni, csak megnyomni az adott gombot és kész <ASUS-gépeken és a legtöbb modellen ESC-gombbal hívható elő az a one time boot device selection menu...>
Ha kiválasztottad a linuxot tartalmazó eszközt, akkor lehet hátradőlni, amíg megjelenik a nyelvválasztó menü. Választhatod a magyart, de a fordítás még nem tökéletes, lesz néhány angol szó is.
Legfelső opciót kell kiválasztani (ubuntu kipróbálása a számítógép módosítása nélkül). A betöltés el fog tartani egy ideig, mert az optikai meghajtók és a teszkógazdaságos usb-pendrájvok elérési sebessége viszonylag lassú.
Mivel nagy valószínűséggel most használsz először linuxot, ezért NE kattintgass össze-vissza, ez nem vindóz: itt olvasni is tudni kell. Felbukkanhat mindenféle előugró értesítés, de ezekkel nem kell törődni. A felső tálcán klikk a "Places"-re, a menüben pedig a "Computer"-re:
Több meghajtó-ikont is láthatsz, a "Filesystem"-nevűvel ne törődj, a másik/többi ikonnak ilyen neve lesz, hogy ???GB filesystem, vagy ha van a meghajtónak kötetcimkéje, akkor az. Keresd meg azt a meghajtót, amin a vindóz van (Nem nehéz megtalálni, van a meghajtón egy "Windows"-nevű mappa)...
Ha megvan a vinfost tartalmazó meghajtó......Akkor nyitsd meg a vindóz-mappát, azon belül pedig a "system32"-mappát. Itt keresd meg az "Utilman.exe"-nexű fájlt
És nevezd át (jobb egérgomb és "rename") akármilyen névre, csak ne Utilman legyen!
Ha kész, akkor ugyanebben a mappában keresd meg a "Cmd.exe"-t és csinálj róla egy másolatot (Jobb gombbal klikk rajta->copy->az ablak felső meüsorában "edit"-menü->paste, a drag 'n' drop-ot nem kockáztatom meg leírni).
A Cmd.exe mellett lesz egy olyan fájl, hogy "Cmd (copy).exe". Ezt jelöld ki és a korábban ismertetett módon nevezd át, az új neve legyen Utilman.exe (igen, az eredeti utilman.exe-t kivontuk a forgalomból és most csinálunk egy másikat)
Ha kész, akkor indítsd újra a gépet: A jobb lefső sarokban klikk a kapcsoló-ikonra, a legördülő menüben pedig restart.
Elindul egy visszaszámlálás, melynek végén a gép magától újraindul, de kattints a "restart"-gombra inkább, attól gyorsabb lesz.
Egy idő után ki fogja írni, hogy ...blablabla... "...Press ENTER". Nyomd meg az entert és a gép újraindul. Ha BIOS-Setupban változtattad meg a rendszerbetöltési sorrendet, akkor irány megint a BIOS-Setup és a korábban leírt módon ismét változtatsd meg a betöltési sorrendet úgy, hogy most az elsődleges eszköz neve "HDD...", vagy "IDE...", vagy "SCSI...", vagy "SATA...", vagy a winchester márkaneve legyen. (az sem tragédia, ha nem változtatod vissza a sorrendet, ekkor hosszabb lesz pár másodperccel a betöltési idő és ügyelni kell arra, hogy ha van usb-meghajtó csatlakoztatva a géphez (vagy lemez a meghajtóban), akkor az NE tartalmazzon oprendszert, különben a számítógép azt tölti be (Szóval ez esetben mindenképp vedd ki a linuxos cd-t/pendrive-ot)). HA AZ ALTERNATÍV MEGOLDÁST HASZNÁLTAD, AKKOR HAGYD KI EZT A LÉPÉST!
Elindul a vindóz (jobb esetben). Kéri a jelszót. VAGY keress egy olyan ikont, mint amit ennek a képnek a BAL ALSÓ sarkában látsz (Tehát NEM a "HU"-feliratút, hanem a másikat), VAGY tartsd lenyomva a windows-billentyűt (Billentyűzeten ÁLTALÁBAN, de nem mindig az Alt mellett van, egy microsoft-logót ábrázol) és eközben nyomd le az "u"-gombot!
Láss csodát, előjön egy parancssor! Ebbe a parancssorba írd be a következőt (idézőjelek nélkül):
"net user FELHASZNÁLÓNÉV ÚJ JELSZÓ"
Szóval ha mondjuk a Sanyi nevű felhasználó (Hehehe) jelszavát akarod kiiktatni, akkor a FELHASZNÁLÓNÉV helyére sanyit írj... Behelyettesítés, ugyebár... Az ÚJ JELSZÓ helyére pedig akármit, az lesz majd az adott felhasználó új jelszava (milyen meglepő)...
Ezzel kész is vagy: megkerültél egy jelszót. (Ha akarod, beírhatod a parancssorba, hogy explorer, ekkor kapsz egy grafikus felületet is, ami a SYSTEM nevű felhasználóhoz tartozik).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!