Akik bojliznak, leírnák nekem, mi a jó ebben a fajta horgászatban? Miért szeretitek?
A kérdésem az, hogy miért tartod sportszerűtlennek??? Elmondanám, hogy ez a módszer a legsportszerűbb horgászmódszerek között van és nagyon gyors tempóban fejlődik!! A bojlizás alapja a "catch & release" szemlélet, ami azt jelenti: " fogd meg és engedd vissza ". Ettől a szemlélettől lesz a bojlizás nagyon sportszerű!! Abban igazad van, hogy a nagy halakat más módszerekkel is meg lehet fogni! De nem olyan eredményesen, mint a bojlis módszerrel. A bojlis pontyhorgászat tudatosan a nagy halak horgászatáról szól. Nagy halakkal és az időjárás viszontagságaival megküzdeni, a szabad és érintetlen természetben lenni nagyszerű érzés. Olyankor szabadnak érzi magát az ember, és úgy érzi, hogy teljes összhangban van a természettel és saját magával is. A nagyhalhorgászat mellet ez is nagyon fontos a bojlisok számára!! Szerintem azért tartod sportszerűtlennek, mert még nem próbáltad. Ha kipróbálnád, akkor rájönnél hogy nagyon megerőltető mind fizikailag, mind szellemileg!! Ez a módszer az, amiben legjobban számít a horgász tudása, kitartósága, helyzetfelismerése és nem utolsó sorban a türelme! Akiben nincsenek meg ezek az erények, azok nem nevezhetik magukat igazi horgásznak!! Én is feeder botokkal kezdtem a horgászatot, azonban 1-2 év múlva rájöttem, hogy ez nem jelent számomra kihívást! Ekkor próbáltam ki először a bojlizást egy kölcsönfelszereléssel. Egyik módszer sem jelent ekkora kihívást! A horgásznak tökéletesen tudatában kell lennie abban, amit csinál. Tökéletesen kell ismerni az adott víz tulajdonságait( mélység, mederviszonyok, akadók...stb.), és az abban élő halakat! Tökéletesen kell olvasnia az időjárási jelekből, ismernie kell a felszerelését. És ami a bojlishorgászatot szerintem nagyon sok módszer fölé emel, az az, hogy mindig változtatni és próbálgatni kell ahhoz, hogy sikeres tudj lenni! Tudnod kell alkalmazkodni és gondolkodni.
Nagyon örülnék annak, ha leírnád, hogy szerinted miért nem sportszerű ez a módszer! Egyébként ez egy nagyon jó téma, ha bármilyen kérdésed van kérlek tedd fel az oldalra és megvitatjuk!!
Kedves Milán, részben igazad van, de mégis belédkötnék, ha nem haragszol :-)
Miért állítod, hogy a legtöbb tudást igénylő módszer lenne?
Aki nem profi hozzáállással horgászik, az szerintem teljesen mindegy, hogy bojlizik, vagy feederezik, esetleg villantózik, vagy matchbottal úszózik. Csakis az adott ember, a horgász saját egyéni hozzáállása dönti el!
Egy profi pergető valószínüleg sokkal többet tud a meghorgászott vízről, a mederviszonyokról, a számára érdekes halfajták viselkedéséről, és tartózkodási helyéről, mint egy olyan bojlisnak titulált horgász, aki csak lustaságból és az eredmények hajhászása miatt lett bojlis horgász. De ugyanígy többet tud a profi keszegező, vagy egy profi szinten feederező is. Ezekben a műfajokban sem válik valaki "profivá", ha nem tudja jól eldönteni, hogy hol, mikor, mivel és hogyan alkalmazza kedvenc módszerét.
És ahogy minden műfajban, ebben is vannak örök amatőrök, sőt, kártevők is. Szerintem mindenki tudja, hogy nagyon sok pontyhorgász visszaél a bojlis módszer hatékonyságával.
Tudom, hogy (hála istennek) egyre több hasonló gondolkodású van, mint Te, akik tiszteletben tartják a természetet, és gyönyörként kiélvezik nyitott szemmel a víznél töltött minden órát.
De magad is tapasztalhattad, hogy nem mindenki ilyen.
Az átlag univerzálhorgászok körében nem véletlenül alakult ki egy bizonyos negatív szemlélet a bojlisok iránt: sportszerűtlennek tartják, mert az önakasztó csapdákat felállító, sátrát-táborát mindenféle techno-cuccal körülvevő, a "bojlis" sátrában a "bojlis" ágyán fetrengő hortyogó másnapos sportoló az elektromos kapásjelző csipogása után percek múltán az időközben 300 méterre elúszott, saját magát félig kifárasztott pontyot kitekeri, utána a fotó kedvéért puszilgatja a terepszínű ruhájában... Majd telefonál a havernak, hogy "gyere, van egy 9 kilós, vidd el, még nem írtam be"...
Ez sajnos nem kitalált történet.
Na igen, de ezeknél a módszereknél mégha önakasztás történik is, a horgász aktívan részt vesz benne...
Különben, ha spiccbottal keszegezik valaki, és hasonlóan komolyan veszi a dolgát, mint pl. a bojlis, aki kifejezetten a pontyok nagyobbjait akarja megfogni, nos ez a spiccbotos horgász is el kell töprengjen azon, hogy milyen távolságban, milyen mélységű vizen milyen mély eresztékkel, mekkora horoggal és úszóval, (egyáltalán milyen szerelékkel), milyen fajtájú és méretű csalival, és milyen fajta és mennyiségű- milyen módon bekevert etetőanyaggal érheti azt el, hogy ne az ujjnyi bodorkák, hanem a félkilós dévérek kapjanak a horgára...
Tehát csakis az egyénen múlik, hogy profi-e, nem a műfajon, amit alkalmaz. Ahogy az az illető is nevezheti magát bojlis horgásznak, akinek a helyválasztásban a fő szempont a parkoló közelsége, meg az árnyék, aki összesen 2 féle végszereléket ismer, és fogalma sincs arról, hogy ott mekkora víz van ahova beetet (mert csak odáig tudja csúzlival ellőni a bojlit). Aztán ha 5 nap alatt fog valahogy 3 pontyot, máris igazolva látja, hogy ő aztán már tud valamit.
Ugyanígy nem érdemel az sem több elismerést, aki a spiccbottal hasonló "érdektelenséggel" bánik, és fix méterhuszas eresztékkel kőkeményre gyúrt darát kilószám bombázva csodálkozik, hogy mé' csak a qrva küszök kapnak.
Igen én is tisztában vagyok ezekkel a dolgokkal. Csak engem az zavar, hogy sokan (szinte mindenki) elítéli a bojlis módszerrel horgászókat!! Mindenki előítéleteket támaszt velünk szemben! És azt kell mondanom, hogy sajnos igazok is van. Mert a nagyhalak horgászatában sikerült kifejleszteni egy fegyvert, ez pedig a bojli! Csak az a baj, hogy a bojlisok többsége nagyon felelőtlen, nem gondol bele abba, hogy mit csinál. Csak azért mennek ki a partra, hogy a különböző mérégdrága felszereléseit mutogassák, persze halat még véletlen sem fognak!! Ezek általában újgazdag hülyegyerekek!! Viszont a bojlishorgászok körében is nagyon sok az elszánt és igazi horgász!! Csak a sok gazdag fa..kalap miatt a normális bojlisokat is elítélik! sokan azért, mert irigyek. Ugyanis nem mindenkinek adatik meg idő, pénz és türelem ehhez a módszerhez. Sokan mondják, hogy a bojlizáshoz sok pénz kell, hát ennél nagyobb fa..ságot még nem is hallottam! Nekem egy év alatt 1.5-3 kg bojlinál nem fogy el több, pedig sűrűn járok horgászni, és nem csak 1-2 napra, hanem olykor 3-4-5 napra is!! Emellett persze etetek magokkal és pelletekkel is, de pelletből sem fogy el több 5 kilónál egy évben. És ennek ellenére sikeres vagyok! Mégpedig azért, mert mindig forognak a fogaskerekek az agyamban, mindig gondolkozok, változtatok és persze mindig megkeresem azokat a helyeket, ahol a halak tartózkodnak. A legtöbb bojlis leül a parkolóhoz legközelebb levő helyre, beetet 5-10 kg bojlit, meg kb. ugyanennyi magot és megvárja amíg a halak megtalálják az etetést. Pedig nekünk kell megkeresni a halakat!! Igazából a "bojlishorgász" kifejezés csak egy magyar agyszülemény. A módszer szülőországában, angliában csak egyszerűen carp fishing, azaz pontyhorgászat a neve!! Az teljesen mindegy, hogy éppen bojli, pellet,kukorica,vagy esetleg csonti van a horgon, nekik az a lényeg, hogy pontyot fogjanak!! Ezt magyarországon elítélik!!
Én is jártam már úgy, hogy egy tavon horgásztam, és reggel 6-10-ig kb. 10 pontyot fogtam úgy hogy kb. 1 kg aprómagot etettem, és arra ráhorgásztam gilisztával. A tó végén lévő "bojlishorgász" már régóta nem fogott demmit, ezért eljött hozzám tanácsot kérni. Amikor megtudta, hogy girnyóval horgászott, majdnem megskalpolt, és szabályszerűen leordította a fejemet, hogy én nem is vagyok igazo bojlis horgász!! Ebben az esetbn köszönöm szépen, de inkább nem kérek a bojlizásból, és maradok egyszerűen pontyhorgász, csak fogjak halat!! Ő meg maradjon Nagyszerű "bojlis", és üljön 3 napot a seggén kapás nélkül!! :)
Örülök a válaszoknak és annak, hogy csak olyanok írtak, akik tényleg értenek hozzá! Köszönöm!
Okosabb is lettem.
Mint mindenben itt is kontárok rontják a hírnevét a műfajnak. Tisztában vagyok a nagyhalas horgászathoz való hozzáállás alapjaival, a C&R elveivel és tudom, hogy a bojlizás nem konyhapeca. Az hogy 1-2 állat a matracon filézi le a 17-es nyurgát, csak egy szélsőség.
Persze a köz szemében épp elég, hogy kígyót, békét kiabáljon.
Ami nekem ellenérzéseket vált ki, hogy sokan (mint Milán is, aztán alább adott belőle) mindenek fölé helyezik a módszert. Szerintük ez kívánja a legtöbb tudást, felkészültséget.
Ebben Zoltán kiigazításával értek egyet. Minden műfaj kívánja a szakértelmet.
Igen. A spiccbotozás is. Kevés olyan rakósbotos (az is spiccbot) horgász van, aki ne rendelkezne sok-sok tudással. Persze azért akad. Ezek rontják a megítélést.
Én főként bolognai bottal és rakóval horgászom. Általában a Tiszán, Dunán és a Dráván. És ugyanúgy ismerem a halakat, a medret, az áramlásokat, a víz fizikáját, a csalikat, az adalékokat, etetőanyagokat és a felszerelésemet mint Ti.
Úgy érzem megvan az a mögöttes tudás és technikai felkészültség, amire az eredményességet alapozhatom. Azért mindig tanul valamit az ember...
De ettől még mitől lenne sportszerűtlen a bojlizás?!
Aláírom hogy 200 méterről már nem lehet bottal sikeresen akasztani, de az önakasztás ténye, kombinálva az akár 400 grammos súlyokkal és az elektromos jelzőkkel már nekem kicsit sok.
Zoltán írta le, hogy bizony a többi módszernél a horgász eleven résztvevője a kapásnak, bevágásnak.
Számomra a kapás észlelése adja a fő játékosságát a horgászatnak. És a bojlizásnál épp ez a játék szorul nagyon háttérbe.
Számomra, ahol oda a játék, négyzetesen csökken a sportszerűség. A horgászat a hal horoghoz érkezéséig tart.
Nincs botra tett kéz, egy pici mozdítás utáni feszült figyelem.
Sok élménybeszámolóban olvasni (neves szakértőktől): "a kapásjelző csipogására ébredtem."
A nagyhal fogásnak (természetesen pontyra, amurra gondolva) szerintem nem a legeredményesebb módja, ahogy
Milán írja. Ezt úgy javítanám: a parttól távoli pontyfogás nagyon eredményes módja.
Gondolok itt a lőtt csontival megfogott sok tízen túli rakósbotos pontyomra. Persze ha ezt messze kellett volna előadni, semmit nem fogtam volna.
Ezzel nem kicsinyítve a Ti horgászatotok érdemét és eredményeit.
De úgy látom a téma nagyon bő lére eresztett gondolatokat érdemel.
Köszönöm a válaszokat!
Elnézéseteket kérem! Én nem akartam a bojlizást mindenen felülemelni és isteníteni, a más módszereket alkalmazó horgászok tudását pedig lenézni. Túlságosan egyoldalúan fogalmaztam. Ezzel azt akartam kifejezni, hogy aki már bojlizott, az tudja, hogy az a sok "techno-cucc" szinte mind
szükséges a horgászat sikerességéhez. És szerintem manapság a bojlis apró felszereléseknek (előkezsinór, stopper, ólomklipszek....stb, és még oldalakon keresztül sorolhatnám) a legnagyobb a választéka. Sok horgász már ott hibába esik, hogy megvesz mindenféle szir-szart és a parton pedig elbizonytalanodik, hisz nem tudja, hogy mit mivel kombináljon. Ezért írtam azt, hogy nagyon fontos a gondolkozás, és az, hogy mindent reálisan lássunk!! A kérdező leírta a kommentjébe, hogy az önakasztást és a nagy súlyú ólmokat tartja sportszerűtlennek. Biztosan tisztában vagytok vele, hogy a 200g-nál nagyobb nehezékeket szinte kivétek nélkül elhagyósra szerelik, tehátkapás után az ólom leesek a szerelékről. ( Ez egyébként szerintem nagyon szennyezi a vizet, ezért 150-250 g.os köveket használok erre a feladatra.) Az nagy ólomra pedig nem az önakasztás miatt van szükség. Tegyük fel, hogy 80-90 grammos ólommal horgászok 300 méterre. Ez lehetetlen, ugyanis a 300 méter kint lévő zsinórnak alapból akkora a tömege, hogy elhúzza a helyéről az ólmot!
Magyarul nem tudjuk soha megfeszíteni a zsinórt! A zsinór feszítésére kellenek a nagy súlyok! Egyébként már jártam úgy, hogy 150 grammos ólmot használtam és 2 szem 20-as bojlival csaliztam. Reggel egy nagyon erős húzós kapásra lettem figyelmes, és mire a bothoz értem a hal már lehúzott vagy40-50 méter zsinórt a dobról. A bevágás ebbek ellenére üres volt nem lett meg a hal!! És már jó párszor jártam így. Tehát nagy ólmok használata esetén sincs könnyű és biztos dolgunk!!
Nagyon örülök annak, hogy ilyen "sebfeszegető" témáról komolyan és barátságosan tudunk társalogni! Már rég találkoztam ilyen horgászokkal! Ahogy általában előkerül a
bojlizás téma, mindenki vérben forgó szemű vadállat lesz és nekiesik a másiknak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!