Kezdőoldal » Sport, mozgás » Téli sportok » Itt gyakorlatilag arról van...

Itt gyakorlatilag arról van szó, hogy csináljunk kevesebb szériát, de azt addig amíg megy?


2023. jún. 23. 21:01
 1/4 MadSeal ***** válasza:

Azt jelenti, hogy az illető le van maradva 5 évnyi kutatással. Igenis lehet az intenzitást helyettesíteni extra szériákkal, sőtt összességében a stimulus to fatigue ratio jobb a magasabb volumen, kisebb intenzitás esetében, mint ha bukásig edzenénk. A kutatásokban csak akkor bizonyul egyértelműen jobbnak a bukásig való sorozat, ha azt 1 darab, kevésbé intenzív sorozattal helyettesítjük, a teljes edzést és fejlődést nézve már nem. A legújabb metanalízis a témában, ami egyértelműen a bukás közeli edzést tette a legeffektívebbnek, egy sajátos regressziót használt, ami nem vette figyelemben a legtöbb faktort a feldolgozott kutatásokban (míg régebbi metanalízisek igen).

Viszont most senki se kezdjen el hirtelen rpe-4-5el edzeni, mert a valóság az, hogy az emberek 99%ának ez nem lehetséges, mivel sokaknak egy ,,rpe 7-8,, nak gondolt széria is valójában inkább egy rpe 5-6 lesz. Egy rpe 4-5 meg még annyi sem. + Az emberek legnagyobb részének nincs is erre ideje, hogy elegendő szériát végezzen alacsony intenzitással, sokaknak még a bukásközeli edzésre is alig jut idő. Szóval én általában rpe 8-9 közti szériákat szoktam felírni a klienseknek, ami a teljesítménycentrikus edzés miatt néha bukás lesz.

Viszont azoknak az embereknek, akiknek valamilyen regenerációs problémája van (kor, betegség stb), alacsonyabb intenzitással érdemesebb lehet edzeni. Persze ha nem elég robbanékony van kivitelezve az aktív szakasz, jóval több szériára lesz szükség (izomrost aktíváció, a a bukás közeli edzés rákényszerít, hogy maximális legyen, ezért is nő exponenciálisan az ismétlések stimulus hatása, de ebbe most ne menjünk bele).

Ez az utolsó 5 effektív ismétléses dolog meg már rég megdőlt, mivel kutatásokból tudjuk, hogy bár exponenciálisan nő az ismétlések, nincs semmilyen 5ös határ ilyen téren. Ez az egész onnan ered, hogy mivel a mechanikus tenzió az egyik legfontosabb a hipertrófia szempontjából, az 5nél kisebb ismétléses sorozatok még ugyan annál az rpe-nél sem lesznek egyenlő hatásúak, mint a nagyobb ismétléses társai, amelyek esetében egy rpe-x hasonló stimulussal jár (6-30 tartomány, vagyis egy rpe-9 6ismétlés ugyan olyan effektív, mint egy rpe-9 30 ismétlēs, ha kivesszük a kardiovaszkuláris limitációkat (és kalcium-ion fáradtságot, ha töb szettben gondolkozunk), mint tényezőt, míg egy rpe-9 3 ismétlés nem fog akkora stimulussal járni).

Az utolsó 5 effektív ismétlés teóriája szerint egy rpe-5 0 stimulussal járna. Viszont tanulmányokból tudjuk, hogy kb. 2szer annyi szériával (egyénfüggő mennyire tudja robbanékonyan kivitelezni az ekcentrikus szakaszt, valakinek több, valakinek kevesebb széria is elég) rpe-5 esetében, de lehet kompenzálni a bukásig történő edzést.

Viszont abba a hibába sem szabad belesni, hogy leljebb visszük az intenzitást, de nem emelünk a volumenen (szériák számán). Bár ez csalóka módon erőnövekedéssel jár, viszont ez csak az extra idegrendszeri adaptáció miatt történik (kevesebb izomfáradtság, több sorozat során is nagyobb erőkifejtésre vagyunk képesek).

Huh, ez nagyon hosszú lett, de már beküldöm, hátha valakinek segít tisztázni a dolgokat vagy épp ráébreszt egyeseket arra, hogy megéri edzővel dolgozni.(aztán lehet 10 év múlva visszanézem majd és majd az akkori fejlettebb tudással már csak nevetni fogok rajta :D)

2023. jún. 23. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 MadSeal ***** válasza:
*robbanékonyan a koncentrikus, upssz + még kila helyesírási hiba, de telón írtam és nem volt kedvem végigolvasni újra
2023. jún. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Kezd már kicsit unalmas lenni a téma, egy ponton túl pedig csak szőrszálhasogatás az egész. A sráccal ellentétben Jeff több kutatást gyűjt össze egyszerre, és levezeti őket. Kutatások szerint az utolsó 1-2 ismétlés ami épp hogy sikerül főleg csak kimerít, nem járul hozzá annyira az izomépítéshez. Persze én értem, hogy jó érzés csinálni, én is szoktam. A lényeg gondolom hogy bonyolítsuk túl a témát hogy lehessen gyártani végtelen negyed órás videót youtubra amiknek semmi értelme. Intenzíven kell edzeni, de csak időnként teljesen kimerítve magadat.
2023. jún. 23. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Amúgy meg a srácnál még én is izmosabb vagyok. Nem akarom cikizni mert nyilván naturál, de ne kelljen már egy 70 kilós gyerek életbölcsességeit hallgatnom hogy miért hülyeség guggolni.
2023. jún. 23. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!