Kezdőoldal » Sport, mozgás » Labdajátékok » Mit csinál egy foci edző?

Mit csinál egy foci edző?

Figyelt kérdés

Mi a dolga? Miért mindig az edző a hibás, ha rosszul megy a játék?

És itt nem a magyar "edzőkre" gondolok, hanem igazi focit játszó országok edzőire!


Ahogy én laikusként gondolom, az edző kb semmit nem csinál.

"Felkészül" az adott ellenfélből, ami kb meccsnézést jelent és elmondja a játékosoknak, hogy bal szélen szoktak támadni, beadásokkal próbálkoznak a csatár fejére, meg xy játékosra figyeljenek, mert veszélyes.

Kb szerintem ennyi.

Edzésen meg vannak külön kapusedzők, támadó edzők stb.

Specifikusan gyakorolják a posztjukhoz tartozó dolgokat, aztán közös erőnléti tréning, aztán csapatjáték edzés.

Itt is kb tökmindegy a vezetőedző személye, mert ezek a dolgok a világ összes többi csapatánál is így mennek.


Utána már úgy is csak az dönt, hogy a csapat játékosai milyen passzban vannak, esetleg lesz-e némi szerencséjük, vagy éppen az ellenfél lövése pattan meg szerencsésen.

Meg ezek a játékosok tudják hogy kell focizni, a pályán már mindegy mit mondott az edző, mert úgy is az adott szituációra kell reagálni.


Szóval az edzősködés szerintem alibi munka, és amikor nem jönnek az eredmények, akkor a játékosokat kellene felelősségre vonni.

Ugyanolyan munkahely mint bármelyik másik.

Ha a dolgozóknak nincs jó napja nem megy úgy a munka, de ezért miért a főnök lenne felelős?


De kíváncsian várom ezen gondolatok megcáfolását.

Ne csak annyit írj, hogy hülye vagyok meg stb, hanem konkrétan írd le, hogy miért nem látom jól.



máj. 11. 08:55
 1/8 anonim ***** válasza:
93%

"Ahogy én laikusként gondolom, az edző kb semmit nem csinál.


"Felkészül" az adott ellenfélből..."

Te sportot űzöl abból, hogy a lehető legkevesebb szóval ellentmondj önmagadnak?


GYakorlatilag semmit nem értesz a sporthoz, de úgy általában ahhoz, hogyan kell humán erőforrásokat kezelni. Egy edzőnel nem csak a taktikát kell kitalálnia, de játékosoknak át is kell adnia azt, ami - tekintve hogy a labdarugók rendszerint nem éppen a társadalom legintellektuálisabb tagjaiból kerülnek ki - külön kihívás, reagálni kell helyzetekre stb. Utóbbira Te is utalsz ("Utána már úgy is csak az dönt, hogy a csapat játékosai milyen passzban vannak..."), ezért nem értem, miért értetlenkedsz.

Emellett edző és edző között különbség van: valamelyik csak a taktikával foglalkozik, másik jobban követi azt, hogyan lehet az egyesek játékosok készségeit, erőnlétét fejleszteni a leghatékonyabban.

Ja, valamikor ezt más edző oldja meg, de sokszor a csapat edzőjének a dolga kinevezni, ki végzi el ezt a munkát.


"Meg ezek a játékosok tudják hogy kell focizni"

. Igen, mindkét csapatban. Te az edző dönti el, kit tesz be egyáltalán a csapatba, kin látja, hogy formában van, és milyen pozícióba kerül.

És ha van két azonos játékosállományú csapat, a különbséget az edző fogja jelenteni.


"Ha a dolgozóknak nincs jó napja nem megy úgy a munka, de ezért miért a főnök lenne felelős?"

. Te ugye még nem dolgoztál sehol? Bárhol, ahol eddig dolgoztam, ott így volt.

Igen, a főnökön kéri számon az, aki a főnök felett áll. Már csak azért is, mert a jó főnök képes motiválni akkor is, ha nem 100% a beosztott.

máj. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Psycho ***** válasza:
82%
Kérdező! Gondolkodj el azon, hogy a Dunning-Kruger effektus görbéjének melyik részén lehetsz! 😉
máj. 11. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

"Felkészül" az adott ellenfélből..."


Te sportot űzöl abból, hogy a lehető legkevesebb szóval ellentmondj önmagadnak?"


Látom nem sikerült még megértenek az idézőjel fogalmát ilyen kontextusban...



Milyen taktika ember? Szerintem eléggé érthetően leírtam, hogy hiába mond bármit az edző, mert a pályán az adott szituációra kell reagálni.

A "taktika" max kimerül abban, hogy sok rövid passz vagy hosszú, gyors támadás vagy lassú labdajáratás.

Ennyit tud az edző meccs előtt mondani. Utána a pályán az fog megvalósulni amit az ellenfél lehetővé tesz.


" Igen, mindkét csapatban. Te az edző dönti el, kit tesz be egyáltalán a csapatba, kin látja, hogy formában van, és milyen pozícióba kerül."

A poziciója már ezen a szinten mindenkinek adott.

Az meg hogy ki van "szarul" és ki érzi magát jó erőnlétben, azt még egy bolti pénztáros is meg tudja állapítani...


". Te ugye még nem dolgoztál sehol? Bárhol, ahol eddig dolgoztam, ott így volt."

Akkor ezek szerint te eddig csak gyárban dolgoztál...

Tudod van sok olyan munka ahol csak 1 főnököd van aki nem fele senkinek, mert övé a biznisz.

Tehát ha a dolgozók nem jól dolgoznak adott napon, adott feladatban, azért nem a főnök a felelős, hanem a dolgozók hozzáállása, kedve, lelki állapota.

Ezekre meg egy edző nagyon keveset tud hatni, az elcsépelt sablon motivációs dumákkal.



A második válaszoló meg szóra sem érdemes, mert akkora öngólt lőtt, hogy nekem ég a pofám helyette, mert ő észre sem vette! :D

máj. 11. 09:54
 4/8 anonim ***** válasza:
Kérdező! Akkor szerinted véletlen, hogy a Manchester United Sir Alex Ferguson távozása óta 11 év alatt egyetlen bajnoki címet se nyert? Az ő utolsó 5 szezonjából pedig 3 alkalommal bajnokok lettek, egyszer gólkülönbséggel, egyszer 1 ponttal csúsztak le róla.
máj. 11. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nem.

Vagy nézzük meg a Leverkusent. Vagy a Rómát.

Pont ezek miatt vetődött fel bennem a kérdés.

De eddig senki nem adott választ...


Tényleg a legjobb példa a Leverkusen.

Biztosan fontos az edző személye, de miért?

Mit tesz ő a meccsek előtt?

A kérdés még mindig adott, mert eddig csak sablon-közhely válasz jött.

Jó lenne ha valaki olyan válaszolna akinek volt köze a focihoz(még ha ebben a csöves országban is) de legalább tapasztalata, valamennyi rálátása volt az edzői munkára.

máj. 12. 17:38
 6/8 anonim ***** válasza:
Te tényleg ennyire fogalmatlan vagy? Az edző határoz meg mindent, szó szerint. Eleve az ő igényei szerint állítják össze a játékoskeretet, már ha van rá pénze a csapatnak. Igyekszik olyan játékosokat igazolni, akik illenek az általa képviselt játékstílusba. Az egyes meccseken ő határozza meg a kezdőjátékosokat, a cserékért is ő felel. Ő dönti el, hogy adott játékos milyen poszton játszik, milyen feladatkörben: labda nélkül hogyan mozogjon, támadásban hogyan helyezkedjen, hogy területet nyisson a többi játékosnak, milyen területre kérje a labdát ha megjátszható, védekezésben milyen magasan kezdje a letámadást, merre tereljék az ellenfél támadását, milyen passzsávokra figyeljen stb. ennek rengeteg variációja van, labdás játékban rövid passzokkal hátulról építkezzenek, vagy hosszú labdákkal próbálják átjátszani az ellenfelet, a pálya melyik részén vezessék a támadásokat, a középpályások milyen mélyen kérjék el a labdát, a szélső védők milyen mértékben támogassák a támadásokat, ha ők előre mennek, ki zárjon vissza helyettük, a szélsők a beadásokat erőltessék vagy inkább befelé cselezzenek lövésre vagy passzra a tizenhatoson belülre, a csatárok hogyan helyezkedjenek hogy megjátszhatóak legyenek, adott helyzetben lövést vagy passzt válasszanak, labdavesztés esetén hogyan támadjanak le hogy hibára kényszerítsék az ellenfelet stb stb. Egy szóval ő térképezi fel részletesen az ellenfelet, az ő feladata megtalálni a gyenge pontokat védekezésben, amit a csapata ki tud használni, illetve a támadásbeli erősségeket is elemzi hogy a csapatvédekezést össze tudja állítani. Ő határozza meg és gyakoroltatja be a rögzített helyzetek szabadrúgások, szögletek esetén alkalmazott variációkat, ő jelöli ki a szögletrúgókat, szabadrúgás rúgókat, első számú tizenegyes lövőt. Ő végzi a mentális felkészítést, a motiválást, rajta múlik hogy a csapat hogyan tud reagálni bizonyos szituációkra (pl. hátrányba kerülnek, sok kifogásolható bírói ítélet, stb). Nyilván ő felügyeli a fizikai felkészülést is, tudnia kell hogy az adott játékos milyen meccstempót bír, milyen feladatkört bízhat rá, meddig bír százszázalékosan teljesíteni. Ez egy nagyon nagyon komplex feladat, a topfociban sokszor csak nüanszok döntenek el egy-egy meccset, hiszen ahogy írtad a játékosok ezen a szinten már nagyon képzettek, pont ezért fontos az edző, aki a megfelelő taktikával, utasításokkal, felkészítéssel az adott csapat javára billenti a mérleg nyelvét.
máj. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Tényleg minden "válasz" után írjam le, hogy bármit kitalálhat az edző, ha a meccsen lóf.szt sem tudnak belőle megvalósítani, mert az ellenfél nem engedi????????!!!!!!!!!

Csak ezt a sablon dumát tudjátok nyomni csak?


Edzésen tök mindegy mi történik, mert a pályán van ellenfél is.

Az edző tökmindegy milyen "felkészülést csinál a másik csapatból"(remélem érthető az idézőjel) ha nem azt a taktikát fogja most az ellenfél használni.


Ezért írtam már milliószor, hogy az adott szituációra fognak a focisták reagálni!!!!

Ehhez nem kell edző!


Az edzést max igen "felügyelheti" de maga az edzés módját a posztokra specializálódott edzők fogják végeztetni.


Az edző max tényleg csak a játékosok moráljára, lelki állapotára tud hatni valamilyen mértékben.

Fentebb írtam a Leverkusent és a Romat.

Azóta átgondoltam és a Leverkusen azért van bomba formában, mert a kezdeti sikerek felturbózták a játékosok morálját és önbizalmát, mára pedig már azt hiszik, úgy érzik hogy bárkit le tudnak győzni.

A Romanál meg az új edző személye ami felturbózta a csapatot, mert azért csak egy legenda...

máj. 15. 15:26
 8/8 Psycho ***** válasza:

Oh, kérdező, kérdező...


Feltettél egy kérdést. Megválaszolták igen korrektül. Majd te belekötöttél a válaszba, mert nem tudod azt elfogadni - ugyanis csak a saját berögződésedet hajtogatod, és zéró nyitottság van benned mások véleményére, érveire vonatkozóan.


Azt kell mondjam, ez szinte már úgy hangzik, mintha nem is választ keresnél a kérdésedre, hanem megerősítést az elméletedre.


Szóval leírom, hogy jól érezd magad:

Igen, Neked kedves kérdező, NEKED van igazad! Tök felesleges az edző, nem is értem, az elit klubok minek tartanak ilyet. Biztos csak megszokásból költenek rá akár 10millió eurókat is évente, hisz "divatos".

Pedig amúgy tök felesleges lenne, mert lelki morált a sportpszichológus is tudna adni. Szóval ja. Fura ez a világ...

máj. 15. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!