Saját telken, udvaron szabadon használhatok fémkeresőt, vagy egyáltalán hol szabad, és hol nem szabad?
Tudtommal magánterületen használhatod ( ha a tiéd a terület értelem szerűen nem kell engedély, de ha másé akkor kell írásban ), viszont ha találsz valamit azt be kell szolgáltatni az államnak.
Illetve lehet hogy sehol nem lehet fém keresőt használni. Ebben nem vagyok biztos.
Abban viszont igen, hogy ha bármit találsz, be kell szolgáltatni. Mindegy hogy hol. Ezért például ne keress olajat a magánterületeden, mert elég hamar államosítva lesz.
Hogy ne kellene már engedély?
A főld méhének kincsei az állam tulajdonát képezik.
Nagyon súlyos bűncselekményt követsz el, ha akár a saját telkeden fémkeresővel kutatást végzel. Ha netán belebotlanál valami értékes leletbe és azt saját hozzá nem értésed okán akár a puszta szakszerűtlen kiemeléssel megrongálnád, mehetnél a börtönbe.
Bármiféle műszeres régészeti lelőhely felderítés tilos.
"Régészeti lelet: a régészeti örökség érzékelt, felfedezett, feltárt - jellegénél fogva - ingó eleme, függetlenül attól, hogy eredeti helyéről, összefüggéseiből, állapotából elmozdult, elmozdították-e, vagy sem. Nem minősülnek régészeti leletnek azon kulturális javak, amelyek 1711 előtt keletkeztek, és bizonyítottan műgyűjteményben maradtak fenn. "
Ez azt mondja ki, hogy azon javak, amelyek 1711 előtt keletkeztek, akkor nem számítanak régészeti leletnek, ha azok nem a föld alól kerültek elő, hanem tulajdonolta őket valaki.
Az 1711 utáni tárgyak kutatása is tilos, csak az 1711 előttiek más jogi elbírálás alá esnek.
Neked a szomszédod nem adhat engedélyt arra, hogy a földjét kutasd, mert ő maga sem jogosult erre. Csak szakhatóság adhat ki ilyen engedélyt, de hogy nem neked, az is biztos. Régészek kapnak ilyesmit csak, azok is komoly előfeltételekkel.
A fémkeresővel végzett régészeti kutató tevékenység
21. § (1) Fémkereső műszer használata régészeti célú kutató tevékenységnek minősül, ha annak célja régészeti lelet vagy régészeti lelőhely felkutatása.
(2) Régészeti lelőhelyen fémkereső műszer használata feltárási engedélyhez kötött régészeti feltárásnak minősül.
(3) Régészeti lelőhelyen kívül fémkeresővel végzett régészeti célú kutató tevékenység csak feltárásra jogosult szerv megbízásából, a feltárásra jogosult szerv névre szóló igazolásának birtokában végezhető.
(4) A feltárásra jogosult szerv a gyűjtőterületének meghatározott részére adhat megbízást. A megbízás kiadása előtt a feltárásra jogosult szerv köteles egyeztetni valamennyi olyan feltárásra jogosult szervvel, amelynek gyűjtőterületét a megbízás szerinti terület érinti.
(5) A feltárásra jogosult szerv fémkeresővel végzett régészeti célú kutató tevékenységre annak adhat megbízást, aki
a) a régészeti leletekkel kapcsolatos alapvető ismereteket elsajátította, és
b) nyilatkozott arról, hogy a megbízást megelőző egy évben a régészeti örökséggel összefüggésben szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségét nem állapították meg, továbbá vele szemben örökségvédelmi bírságot nem szabtak ki.
(6) A feltárásra jogosult szerv fémkeresővel végzett régészeti célú kutató tevékenység végzésére megbízást a jogerős döntéstől számított egy év időtartamban nem adhat annak, akit a régészeti örökséggel összefüggésben elkövetett szabálysértés vagy bűncselekmény miatt elmarasztaltak, vagy vele szemben örökségvédelmi bírságot szabtak ki.
(7) A feltárásra jogosult szerv köteles a fémkeresővel végzett régészeti célú kutató tevékenység végzésére vonatkozó megbízást azonnali hatállyal felmondani, ha
a) a megbízott az (5) bekezdés b) pontja szerinti nyilatkozatot valótlan tartalommal tette meg,
b) a megbízott szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségét a régészeti örökséggel összefüggésben megállapították,
c) a megbízottal szemben a régészeti örökséggel összefüggésben örökségvédelmi bírságot szabtak ki.
(8) Ha a fémkereső műszerrel végzett tevékenység során régészeti lelet kerül elő, a Kötv. 24. § (1)-(3) bekezdésének megfelelő alkalmazásával kell eljárni.
Adhatja a nagy faust! Hogy adhatná? Máséval gazdálkodik?
Itt van, olvasd:
Részlet a hatályos 2001. évi LXIV. törvényből:
20/A. §30 (1) Fémkereső műszer használata - a hivatás gyakorlásához jogszabályban meghatározott módon szükséges használat kivételével - hatósági engedély alapján végezhető tevékenység.
21. § (1) Fémkereső műszer használata régészeti célú kutató tevékenységnek minősül, ha annak célja régészeti lelet vagy régészeti lelőhely felkutatása.(!!!)
(2) Régészeti lelőhelyen fémkereső műszer használata feltárási engedélyhez kötött régészeti feltárásnak minősül.
(3) >>Régészeti lelőhelyen kívül<< fémkeresővel végzett régészeti célú kutató tevékenység >>>csak feltárásra jogosult szerv megbízásából<<<, a feltárásra jogosult szerv névre szóló igazolásának birtokában végezhető.
Akkor fentiek alapján a te szomszédod szerinted mégis, milyen SZERV-nek minősül?
Én megmondom, NEMI-szervnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!