Ha a hagyatéki targyaláson lemondok az orokségemrol, igaz, hogy ez esetben a gyermekemre " száll" az én orokrészem?
A kisfiam 20 honapos, és mivel kulfoldon élek egy ideje, igy akàrcsak a férjem, o is francia àllampolgàr. ( A magyar àllampolgàrsàgàt nem kérelmeztem, nem làtom értelmét)
Ha a kérdésem valoban helyes, azaz orokségrol torténo lemondàs esetén az én részem a gyerekemre szàll, ez esetben - mivel kulfoldi- ugyanugy érvényes rà is , hogy o lesz a torvényes orokos, vagy nem?
Kosoznom elore is a vàlaszokat!
Vagy az is lehet, hogy csak a többi törvényes örökös közül választhatsz, hogy kinek a javára mondasz le az örökrészedről.
Na majd biztos jön valaki okosabb, aki megmndja.
(előző)
Na, kikerestem neked:
d) aki lemondott az öröklésről;
Aki törvényes öröklésre jogosult, az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben, egészben vagy részben lemondhat az öröklésről. A lemondást a szerződési akarat hiánya vagy fogyatékossága miatt ugyanúgy lehet megtámadni, mint a végrendeletet.
Lemondásra csak az örökhagyó életében kerülhet sor. Mivel szerződésről van szó, ezért erre a Polgári törvénykönyv kötelmi jogi szabályai vonatkoznak. Alaki feltételek esetében tehát elegendő az egyszerű írásba foglalás, azonban az akaratbeli hibákra már a végrendeletre vonatkozó szabályok az irányadóak! Természetesen a cselekvőképességre vonatkozó szabályokat és gyermek esetén a szülő képviseleti jogának terjedelmét is figyelembe kell venni. A lemondás terjedelme tekintetében a szerződő felek szabadon megállapodhatnak.
f) aki az örökséget visszautasította.
Az örökhagyó halála után az öröklésről lemondani már nem lehet. Ekkor már csak visszautasításnak lehet helye. Az államot, mint törvényes örököst az örökség visszautasításának joga nem illeti meg.
Az örökösnek egyértelműen el kell döntenie, hogy kíván-e örökölni vagy nem, a hagyaték tárgyai közül nem válogathat. Ugyanakkor a törvény e szabály alól egy szűk kivételt enged. A mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel külön is visszautasíthatja.
A visszautasítás jogáról való lemondás a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyzőnél tett bejelentéssel történik. A visszautasítás nincs határidőhöz kötve, a közjegyző azonban határidőt is tűzhet a visszautasító nyilatkozat megtételére. A nyilatkozatnak egyértelműnek és vitathatatlannak kell lennie, azt nem lehet sem feltételhez sem időhatárhoz kötni.
Ha az örökös az öröklés megnyílta után a visszautasítás jogáról kifejezetten vagy hallgatólag lemondott, az örökséget többé nem utasíthatja vissza. A visszautasítás jogáról való lemondásnak kell tekinteni az örökség olyan birtokba vételét vagy a hagyatékra vonatkozó egyéb olyan cselekményt is, amelyből az örökösnek az örökség elfogadására irányuló kétségtelen akarata tűnik ki. Lemondásnak minősül az is, ha az örökös a közjegyző által bármely érdekelt kérelmére kitűzött határidő alatt nem tesz az örökséget visszautasító nyilatkozatot.
!!! Visszautasítás esetében a jogosult nem jelölhet meg öröklő személyt. Örökrészét a törvény szerint következő örökösnek kell átadnia. !!!
Ha már meghalt az örökhagyó, akkor ez az utolsó bekezdés vonatkozik az ügyre. Tehát jól sejtettem, nem mondhatsz le a gyereked javára az örökségről.
Forrás: [link]
(előző)
Koszonom mindenkinek a vàlaszt!
Rosszul irtam a kérdésemben, nem lemondani , hanem visszautasitani akarom :) ( lemondani nem lehet , csak az orokhagyo életében)
Koszonom a bemàsolt cikket, abban is az àll, hogy nem jelolhetek meg orokost, haem a torvényes oroklés szabàlyai az irànyadoak, azaz a kovetkezo torvényes orokos orokol..Azaz ez esetben az én torvényes orokosom, azaz a gyerkoc???
Ja, nem :) Utànaolvasgattam, és valoszinuleg a tobbi orokos kapja meg az àltalam visszautasitott részt .
Koszi mégegyszer!
Kedves Kérdező!
Sajnos, nem, ha visszautasítod az örökséget, akkor a gyermeked lép a helyedbe.
Ha azt szeretnéd, hogy ő ne lépjen a helyedbe, még az örökhagyó életében mondj le az öröklésről (de ezt a halál után már nem teheted meg, akkor már csak a visszautasítás marad), ez esetben ennek a lemondásnak ki kell terjednie a gyermekedre is, így megoldható a kérdés.
Nem tudom, miért gond az, hogy külföldi örököl, ez nem igazán ritka dolog, főleg, amióta EU-tagok vagyunk.
egy ügyvéd
Akkor mégiscsak jol sejtettem :) Koszonom szépen a vàlaszàt.
Az orokhagyo oktoberben hunyt el, és egy igen kacifàntos ugy ez az egész, probàlnék a leheto legjobban kijonni belole ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!