Mióta kötelező Magyarországon iskolába járni?
Eötvös új törvényjavaslata 1868. június 23-án került a képviselőház elé, s - hosszas parlamenti vita után - csak december 15-én szentesítette a király. Ezzel megszületett Magyarország első népoktatási törvénye, az 1868:38. tc.
Kiemelkedő jelentőségű törvény ez a magyar népoktatás történetében. (A maga nemében Európa több más országát megelőzte: pl. Angliában 1870-ben, Olaszországban 1871-ben fogadtak el törvényt az általános tankötelezettségről.)
Pénzbüntetés terhe mellett kötelezett minden szülőt, hogy gyermekét hatéves korától tizenkét éves koráig iskolába járassa. Ettől kezdve lépett érvénybe Magyarországon az általános iskolakötelezettség (más szóval tankötelezettség).
"Az üresfejű arisztokratákból és a tudatlan parasztokból kiművelt emberfők társaságát kell nevelni."
Széchenyi István
Ez igaz, de mégsem.
Az csak a jogalanyokra vonatkozott, a jobbágy pedig nem volt az. Tehát a lakosság több mint kétharmadát nem érintette.
Figyuzzatok birkák!
Ezt lepontoztátok mint az állat:
"Kb. a 19. század vége óta."
Ezt föl mint a csillagos ég:
"tomala válasza:
A tankötelezettséget Magyarországon általános hatállyal először az 1868. évi XXXVIII. törvénycikk mondta ki, 6-15 éves korig."
Feltételezve, hogy a második általam kiemelt hozzászólásban szereplő évszám helyes, az első hozzászólót mért kellett lepontozni mint a szart? Csak mert nem tudta a pontos évszámot? Nektek nem volt kötelező iskolába járni, hogy ennyire hülyék vagytok?
Eötvös találta ki?
Remélem szörnyű és keményhalált halt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!