Magunknak köszönhetjük az elmúlt 25 évet?
Sok mindennel lehet magyarázni hogy miért bukott meg a szocializmus.
Nekem is van ötletem de most máshonnan szeretném megközelíteni a kérdést.
Arra gondoltam hogy a szocializmus szimpatizánsai közül lehetnek olyanok akik a következőképpen gondolják:
A szocialista rendszer alapvetően nem magától bukott meg hanem megdöntötték. Méghozzá nem is külföldről hanem a belülről jött az"ellenfél". Az pedig tulajdonképpen mi magunk voltunk.
Leegyszerűsítve úgy tudnám ezt megfogalmazni hogy a mi kommunista rendszerünket voltaképpen a"Rózsadomb"döntötte meg.
Véleményem szerint a szocializmus volt a magyar történelem egyetlen olyan korszaka amellyel az emberek többsége(legalábbis anyagi értelemben)jól járt.
Legalábbis rövid távon többen jártak jól mint rosszul.
Sokak számára még egyfajta civilizációs előrelépést is jelentett gondoljunk csak azokra akik kis falvakból költöztek a nagyvárosokba.
Az alapelv az volt hogy mindenki kap valamennyit de senki nem kap sokat. Még a pártvezetők sem igazán. Az ő akkori jólétük a mai"szocialista"képviselők többségének szinte fájna.
Csakhogy éppen ez volt a probléma. Az ember ugyanis mindig többet akar. Ami jó volt '58-ban, az már nem volt elég jó '76-ban. És ami '76-ban még megfelelt az '85-ben már kevés volt. Felnőtt egy olyan nemzedék amelynek már nem volt nagy újdonság hogy van lakás autó meg TV. Ők már többet akartak és egyre kevésbé hittek az eszmében. Őket elsősorban a pénz és az előrejutás érdekelte. Egyre többen kezdtek meggazdagodni. És nekik már nagyon nem volt megfelelő az a rendszer.
Még kapóra is jött számukra a Szovjetúnió-beli változás mert így jobban"el tudták adni"hogy nálunk is változásokra van szükség.
Kérdés hogy mennyire volt őszinte a szándék...
A kérdésem tehát az hogy nem az emberi önzés buktatta-e meg a szocializmust?
Elégedtünk volna meg azzal a kicsi jóval ami végre(annyi évszázad után)a többségnek adatott mégha az nem is a"bőség kosara"volt.
Mert hát mi jött helyette?
10-20% mérhetetlen gazdagsága szemben a leszakadó középrétegekkel és több mint félmillió mélyszegénységben élővel.
Egy kicsivel több"visszafogottság"nem segített volna?
És nem volt hibás maga a rendszer is abban hogy a fogyasztási vágyat így felpörgette?
"A szocialista rendszer alapvetően nem magától bukott meg hanem megdöntötték. "
A szocialista rendszer egyszerűen csődbe ment. A Szovjetunióval együtt.
Komcsi lúzerduma atöbbi, amit írogatsz. Felejtős.
Ebben az országban sosem volt igazán jó, csak a szocializmusban kicsit több embernek volt kicsit jobb.
Aztán "felemelkedett a mocsárból" egy kis réteg, akik várták, hogy befejezéséhez közeledjen az a rendszer és akkor színre léptek,hogy sáska módra lerágjanak mindent, köpönyegforgatva, elvek és lelkiismeret furdalás nélkül. Mai napig ezek dúskálnak a jóba, már feléltek mindent.
Az emberek nagy része nem elégedetlen, beérné annyival is, hogy normális színvonalon, tisztességesen, szépen éljen.Csak hát oda már nem jut!
Nem az a baj, hogy az ember haladni akar a korral és jobban élni, mint azelőtt, a baj az, ha valakinek már annyi pénze van, hogy még az unokája sem tudná felélni, de azért még mindig két marékkal tömi a zsebét és talicskázza ki az országból, miközben jobb sorsra érdemes ember meg nyomorog.Ez a nép a mai napig engedi, hogy ilyenek éljenek a nyakán, hát ezt viszont magának köszönheti!
Magunknak köszönhetjük. Mindig mindent magunknak köszönhetünk, ahogy más is a magáét.
De ez a következtetés se formálisan, se logikailag, se az emberek gondolkodásmódja se semmi más szerint nem igaz. A te következtetésed (nagyon durva hasonlattal, de legalább jó látható analógiával) így néz ki. Betörök egy nagy bankba, viszem az összes lóvét. Mindössze gyorsan kell cselekednem, hogy tetten ne érjenek. Utána van pénzem a meglógásra, jólétre, tehát érdemes ezt tennem. Ja. Ha mások nem okosabbak, ha van hová menni, ha nem érdekük a leleplezés, meg ha sose fogy el a lóvé. Különben baj lesz.
A szocializmus azért bukott el, mert nem volt fenntartható, az igények nem voltak finanszírozhatók, mert a szocializmus csak igényeket termelt, annak kielégítéséhez szükséges javakat kevesebbet. Előbb utóbb borult a bili. Hogy utóbb, az két ok miatt volt. Egyfelől nagy rendszerek hibái mindig soká derülnek ki (mert a tömeg nem látja át és a hülyeségben hisz, ha jól adják elő), másfelől mert mesterségesen (értsd: fegyverrel) fenntartották. Egy ideig az is működik, de csak egy ideig.
A mostani állapot pedig szintén két fő ok miatt következett be. Egyfelől a szocializmus lenevelte az embereket a (maradék) felelősségről és az öngondoskodásról. Nem arról van szó, hogy ilyent senki sem akart, hanem arról, hogy nem tudták, hogy kell csinálni. Például a kapitalizmust se. Mert csodák nincsenek. Másfelől a történelem csak a folytonosságot ismeri. Lehet 1848, 1956, meg 1989 is, de rögtön utána ugyanazok az emberek vannak, ugyanazzal a kapcsolatokkal, ugyanazzal a tudással. Ha új a helyzet, mindig az okosabb kapcsol előbb, és mindig az addig pozícióban lévő van helyzeti előnyben. Ez nem hiba, hanem az ember (tehát az emberiség) tulajdonsága. A hiba az, ha nem számolunk vele. Itt nem számoltak, ezért a gátlástalanság lett az uralkodó eszme, és mire a többi észbe kapott, elmúltak a lehetőségei. Azóta a helyzet romlik, mert akik előnyben vannak (a hatalom birtokosai) ezer módon rontják tovább a normalizálás lehetőségét. Az nekik hátrány lenne. Előbb utóbb ők is mennek a süllyesztőbe, de úgy gondolják, akkor majd átmentenek. Aztán ez vagy sikerül, vagy nem.
"Szerintem meg az a lúzer, aki már a seggét is 20 ezresekkel törli ki, de még ez sem elég neki."
Hogy is van a mondás: "Jobb egy BMW-ben sírni, mint egy biciklin"
Már többször leírtam és most is leírom, hogy jelenleg Magyarországon az a legnagyobb probléma, hogy alacsony a fizetés az igényekhez képest.
Egy mai, európai embernek kell egészséges táplálkozás, be akarja fizetni a számláit, szórakozni akar kicsit, miközben félre is akar tenni egy kicsit. Ez lenne a norma, amit jóléti államnak nevezhetünk és amit az őskapitalista, európai országokban meg is lehet tenni, de Magyarországon nem megy.
Ezen kell változtatni, de nem kell szocializmust csinálni.
# 8:
Már többször leírtam, de leírom még egyszer: A pénz nem a fán terem!
A vállalkozó abból fizet ki, amennyi a bevételéből adózás és a költségek levonása után megmarad. Ennek pedig úgy a felét kapod kézhez, mert állambácsi megint csak levonja a járulékokat.
Ehhez még vegyük hozzá az átlag magyar vállalkozót, aki 28 kocsma mellé képes nyitni még egy 29-ediket is, mindenféle üzleti terv nélkül. Aztán a "meglepően" siralmas(=egy hét alatta nem jött össze egy ferrarira való, brühühü) bevételt áremeléssel és adócsalással kívánja kompenzálni. Meg persze ott vgná át a vevőit, ahol tudja, és meg van lepve, ha azok utána máshova mennek berúgni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!