Miért csodálkoznak a politikusok, hogy nagyon kevesek mernek ma gyermeket vállalni?
Ha megnézitek pl a középkorban is a földből éltek meg. Minden parasztcsaládnak volt főldje, azt minden évben bevetették, megmunkálták és aratták, ebből éltek. ma viszont az emberek 90%-nak nincsen bevethető földje, a maradéknak sem lehet bármit termelni, mert az EU tíltja, így munkát kell keresniük, hogy megéljenek, de mivel termelés alig van itthon. Mindent külföldről hozunk be, így alig van munkahely, ráadásúl saját vállalkozást is annyi adó súlytja hogy megélni abból sem lehet.
Ráadásúl, régen egészségesen éltek az emberek: friss levegő, tiszta tó, friss vitaminnal teli gyümölcs,zöldség és hús, egészséges tej, így hosszú életükben stressz mentesen, jól éltek egészséggel. Ma meg mi van? Fémgőzös levegő. Klóros csapvíz, asványi anyagszegény talaj, mert kizsarolja a termesztés a talajt. Rossz, hormonokkal dúsított feljavított minőségű húsok, permeátumféle tej és ócska, szójás felvágottak.Ha az ember beteg lesz, ami garantált, kap gyógyszert ami vagy placebó vagy alig használ, ráadásúl a mellékhatása több mint a hatása :S
Kinek van kedve így gyereket vállalni ?? Régen volumenekkel jobb jövőbe születtek csöppségeink, mint ma.!Pedig a tudomány & technika fejlődött.
Ahhoz, hogy bekapcsoljuk a gyerekgyártást,nem elég pusztán a magas életszínvonal, meg a biztonság.
Át kellene alakítani a munkatörvényeket ,jobban védeni a nőket, terhességből visszatérő hölgyeket.
Ha Európa akarna és lenne rá politikai akarat törekvés, képesek lennének egy stabil 2,2gyerek /nő termékenységet produkálni.
Ehhez viszont gyökeres változások kellenének.
Jaja, régen rohadt egészségesen éltek - az átlagéletkor 40 év körül mozgott, zöldséget-gyümölcsöt nem igazán ettek, mert nem tartották szükségesnek, meg vészesen sok amúgy sem volt - leginkább hús volt a fő étel (már ha jutott, legtöbbször nem). Az éhínségek meglehetősen gyakoriak voltak, a hatalmas, pusztító járványok szintén - leginkább azért, mert egy átlagos középkori paraszt alultáplált volt, fő tápláléka pedig a kenyérben kimerült, ergo vitaminhiányos is volt...
Ja, és tegyük hozzá, hogy a halálfélelem hétköznapi volt - bármikor hadba hívhattak (ha nem mentél, felakasztottak) bármikor kirabolhattak, vagy rád foghattak valamit (boszorkányperek), vagy egyszerűen a földesúr átgázolhatott rajtad a lovával, hiszen az egyszerű jobbágy semmitsem ért, tárgy szinten volt számon tartva.
Úgyhogy igen, jól látod: ők még nem ették a mérgező gyógyszereket (és 40 évesen már szép temetésük volt). Ették az egészséges kajákat (amiből mindig kevés volt).
Csak azt tudnám, hogy miért van az, hogy ma egy átlagos szegény ember is megéli legtöbbször a 60-70 évet? A csecsemőhalandóságot meg hírből se említsük (és a kismama halandóságot se...). Ma már vezető hír, ha kismama/baba meghal. Régen 2-3 éves koráig nevet se adtak sokszor a gyereknek, mert minek? Nagy eséllyel úgyis meghalt. Sokszor 10 gyerekből jó, ha 2-3 megélte a felnőttkort (vagyis a 14-16 éves kort). És ebben a szép, stresszmentes életben a gyerekek már 4-5 éves korukban dolgoztak, amit tudtak.
Azért vállalnak manapság kevés gyereket az emberek, mert nagyon magas már az életszínvonal. Ahol az emberek rosszul élnek, ott sok gyerek születik, mivel a szülőknek a gyerek a biztosíték, hogy öreg korára (ha megél addig) lesz aki eltartja. Ahol jól élnek az emberek, ott meg általában pont, hogy nagyon kevés gyerek lesz, mivel a szülés ideje erősen kitolódik (elősször a saját jólétüket akarják biztosítani az emberek, és csak utána akarnak gyereket) - és ezenkívül is csak kevés gyerek lesz (átlagosan csak 1-2 gyerek) mivel a gyereknek minden extra anyagi javat meg akarnak adni - 4-5 gyerek esetében ez már nem menne.
Sok gyereket akarsz egy nemzetben? Küld le az életszínvonalat afrikai szintre :)
Most nem azért kérdező, de szerinted az emberek ezekért nem vállalnak gyereket? :D
Szerintem meg inkább azért, mert kényelmesebb gyerek nélkül az élet és több idejük jut magukra.
Meg ha szerinted olyan jó volt régen, akkor nyugodtan lemehetsz egy tanyára, ahol villany sincs és kapáld a kertet, meg szüljél 8 gyereket...
Elképesztő a friss levegős, gyümölcsös-zöldséges-húsos-tejes középkorról alkotott képed. Hús a középkorban sok embernek még ünnepnapokon sem jutott, kásán meg kenyéren éltek a szegények. A hosszú életről meg annyit, hogy aki a hatvanat megérte, már-már félistennek számított, nagyjából úgy néztek a hatvanasokra, ahogy ma a százévesekre nézünk.
Tudod, az emberek nem azért szülnek sok gyereket, hogy legyen kivel megosztaniuk a frissen fejt kecsketejet reggelente. Nem tudom, észrevetted-e a fordított arányosságot a jólét és a gyerekek száma között, világszinten is (Afrikában általános, hogy éhező családba születik hat-tíz gyerek, Európában, Amerikában meg csak ímmel-ámmal születik gyerek) és regionálisan is (lásd pl. itthon a cigányokat vagy az USA-ban a mexikói bevándorlókat). Vagyis jólétbe kevés gyereket szülünk, nyomorba meg sokat. Hogy ennek mik az okai, azt nem az én tisztem megállapítani, én nem vagyok szociológus, de azért egy-két okot józan paraszti ésszel is el lehet képzelni.
Egyébként meg természetesen az sem segít, hogy sok az adó meg ilyesmik, de a mennyiségnél sokkal nagyobb probléma a változékonyság. A gyerekvállalás egy nagyon hosszú távú projekt, 20-25 évig gondját kell viselni a gyereknek, adott esetben még tovább is. Ehhez képest a gyerekek után járó kedvezmények általában négy-nyolcévente (minden kormányváltással) gyökeres fordulatot vesznek. Így csak az vág bele, aki biztos a dolgában. Aki tudja, hogy kedvezményektől függetlenül is tisztességesen fel fogja tudni nevelni a gyereket. Meg akinek minden mindegy.
P.S. ha tippelnem kéne, azt mondanám, kb. 14 éves lehetsz, és most olvastad el életed első kuruc.infós (vagy valami hasonló színvonalú portál) cikkét, és olyan mélyen felháborodtál, hogy muszáj volt kiírnod egy kérdést.
A valóságban az nem így működik.
Szerinted Etiópiában is azért születik 5-6 gyermek családonként, mert kertészkednek, egészségesen táplálkoznak, stresszmentesen, boldogan élnek?
Ott születik sok gyermek, ahol
- nem elérhető a nők számára a fogamzásgátlás, családtervezés
- szegénység van, nagy a csecsemőhalandóság, hiányoznak az állami ellátórendszerek (pl. egészségügy, nyugdíj stb.)
- nem valósult meg a nők emancipációja, kevésbé iskolázottak férfitársaiknál, nincs munkahelyük, otthon van a helyük a gyermekekkel a társadalmi szerepükben
De amúgy tényleg, ki gátol meg téged abban, hogy valami isten háta mögötti helyen legyen egy viskód, kerted, ahol paradicsomot, paprikát meg minden ilyen szirszart termesztesz magadnak és boldogan éljél ott a 12 gyerekeddel kecsketejet szürcsölve?
Az EU ezt hol tiltja?
Pár éve jártam egy öregasszonynál, mert nagyanyám küldött neki cukkinit és én vittem el neki.
Elmesélte a fél életét, hogy 17 évesen kint kapált az anyjával a kukoricában, aztán ott helyben elfolyt a magzatvize, megszült, az anyja meg bevitte a gyereket, ő meg kapált tovább, mert véleménye szerint ez így volt helyes, meg amúgy is meg kellett neki mutatnia, hogy őt miféle fából faragták...
Szóval régebben volt egy ilyen primitív, tulok mentalitás, amikor az emberek teljesen felelőtlenek és tirpákok voltak. Na, most ilyen helyeken manapság is sok gyerek születik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!