Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » HELP! Mi folyik most ukrajna...

HELP! Mi folyik most ukrajna és oroszország között?

Figyelt kérdés
Sziasztok valaki nem tudna egy gyors hadijelentést írni nekem az ukrán-orosz háborúról?:D (Ez a házim töriböl és fogalmam nincs mit kellene írnom.:/)
2014. szept. 3. 19:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Mi folyna? Háború.
2014. szept. 3. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az országhatár.
2014. szept. 3. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ez házi feladat ? Ezt szerintem pontosan csak azok tudnák megmondani akik ott vannak, hiszen az oroszok mondanak A-t, az ukránok B-t. Ilyet nem szabadna házinak feladni.
2014. szept. 3. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A konfliktus 2014 év elején kezdődött, de korábbi eseményekhez vezethető vissza. A konfliktust egyértelműen a Nyugathoz, vagy Oroszországhoz való tartozás kérdése mozgatja.


Az újonnan hatalomra került kijevi vezetés az EU, valamint a NATO csatlakozás szándékát fejezte ki. Kelet-Ukrajnában ez ellen tüntetések szerveződtek, majd látván, hogy Kijev nem enged szándékaiból, elkezdték elfoglalni a helyi közintézményeket, saját kormányzatokat, milíciákat alapítottak, majd független köztársaságokká kiáltották ki magukat és elkezdték felkészíteni a városokat a védelemre. Ekkor már egyértelmű volt, hogy lesznek fegyveres összetűzések Kijev és Donbasz erői között.


Kijev a Berkut, azaz a korábbi terrorelhárítás tagjait elbocsájtotta, majd az Ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács döntése alapján megalapította helyette az Ukrán Nemzeti Gárdát, Stepan Poltorak altábornagy vezetésével , majd a toborzásokat azonnal megkezdték.


Addig Donbaszban sem tétlenkedtek. Igor Strelkov és Pavel Gubarev vezetésével megalakult a Donbaszi Népi milícia. A harcok 2014 áprilisában kezdődtek meg. Az újonnan alakult milícia a kezdetekben gerilla hadviselést folytatott főként zsákmányszerzés céljából, hogy fel tudják fegyverezni az önkénteseket. Előszőr csak kézifegyvereket, majd harcjárműveket is zsákmányoltak, melyek birtokában felépültek az ellenőrzőpontok a főbb útvonalak mentén. Ekkor még csak kisebb összecsapások voltak.


Az ukrán hadvezetés komoly anyagi problémákkal küszködött, melynek eredményeképp könnyebb volt a milíciának sikeres rajtaütéseket véghez vinni és ez elég időt adott a donbaszi milíciának a megerősödéshez, így tavasz végére, nyár elejére már tudtak zsákmányolni annyi hadianyagot, hogy képesek legyenek felállítani saját gépesített gyalogságot, tüzérséget, légvédelmet és páncélos haderőt, valamint rakétatüzérséget is, mely az irreguláris hadviselés korszakának a végét jelentette a donbaszi háború történetében és a háború kezdetét is egyben.


Az ukrán légierő nyár közepén kezdte meg a milícia által ellenőrzött nagyvárosok bombázását, mely a milíciát a légvédelmi kapacitás megnövelésére kényszerítette, így a milícia offenzívát intézett egy légvédelmi laktanya ellen, ahol nagy mennyiségű hadianyagot foglaltak le, így meg tudták szervezni a légvédelmet. Az ukrán haderő stratégiát váltott és Grád rakétás tüzérséggel kezdte lőni a milícia által ellenőrzött területeket. Mindkét fél megpróbálta ellenőrzése alá vonni a stratégiai magaslatokat, a legtöbbet a Krásznij Lucs-ért folyt a harc, mely végül az ukrán haderő kezére került.


Az ukrán hadsereg közben megpróbálta ostromgyűrű alá venni Donyecket és elvágni azt Ljunganszktól elválasztva egymástól a két köztársaságot, azonban egy Gorlovka felől indított ellencsapással sikerült a milíciának visszafoglalni stratégiai területeket, köztük a Krasznij Lucs-t megakadályozva az ostromgyűrű bezárulását. A leghevesebb harcok itt folytak. Ez azzal az eredménnyel járt, hogy az ukrán 30. és 95. gépesített ezredeket egy kisebb katlanban, Krasznij Lucs városától északkeletre kerítették be, a Debalcevo felől érkezett ukrán egységeket pedig Varuseve településnél szorították védekező állásokba, menekülésüket megakadályozva. Ekkor még fennállt az addig friss alegységekkel feltöltött 24. gépesített ezred utánpótlási vonala is Amvroszijvka felé.


Augusztus 12-én a milícia egy gyors támadással elvágta a fent említett ezred visszavonulási útját azzal, hogy ismételten elfoglalta Marinovka határátkelőhelyet és Sztyepanovkát is. Ez utóbbiért komoly csata alakult ki. Tehát ismét bezárult egy katlan és két kisebb zsák, melyben négy ukrán ezred maradéka védekezett. A felkelők Marinovkától nyugatra elhárítottak egy felmentési jelleggel indított ukrán offenzívát is a következő nap során. Augusztus 13-14-én a népi milícia egységei Debalcevo felé támadást intéztek, hogy elejét vegyék egy újabb ukrán offenzívának északnyugati irányból, valamint, hogy ideiglenesen tehermentesítsék Gorlovka városában védekező társaikat is. Augusztus 27.-én a milícia ellenőrzése alá vonta Novoazovszk városát, majd a felkelők támadásukat folytatták Mariupol felé a kelet-nyugati főútvonal mentén. A tengerparti nagyvárost, Mariupolt 10 km-re közelítették meg keletről és északról egyaránt. A biztos orosz-ukrán határra támaszkodva hatolnak előre most a felkelők, Rozivkánál már egyes egységeik át is lépték a korábbi ukrán Donyeck megye közigazgatási határát is nyugat felé. Ekkor történt az, hogy az ukrán haderő délre vezényelt alakulataiból tekintélyes számú katona dezertált.


A milícia kihasználta a művelet déli frontja összeomlásának következményeit. Mariupoltól nyugatra nyomultak előre a felkelők erői, Bergyanszk és Jalta irányába. Ez utóbbi települést el is foglalták, ezzel kijutottak az Azovi-tengerhez és bezárták az ostromgyűrűt a fontos kikötőváros és ipari központ Mariupol körül. Magába a városba már beszivárogtak a milícia szabotőr-felderítő egységei. Az ukrán erők megpróbálják a védelemre felkészíteni a várost, valamint több hidat alá is aknáztak már a település határain belül. A jelentések szerint közel 3000 Kijevhez hű ukrán katona tartózkodik az ostromgyűrűben. A város valódi ostroma azonban még nem kezdődött meg, mivel ahhoz már jelentős, helyi erőfölényt volna szükséges a felkelőknek kialakítaniuk. Ezt valószínűleg csak a Donyeck alatti katlanok felszámolása után lesz lehetőségük megvalósítani. Addig marad a védők ostromgyűrűben való tartása, kitörési kísérleteiknek folyamatos elhárítása. E közben az ukrán hadsereg elfoglalta Szlavjanszkot és Kramatorszkot, mely hatalmas veszteséget okozott a milíciának. A milícia azonban még nem kísérelte meg visszafoglalni ezen területeket, hanem észak és dél irányában folytattak offenzívát. Ennek során elfoglaltak egy Mariupol melletti kikötőt.


A milícia haditengerészeti eszközökkel egyelőre nem rendelkezik, viszont a tengerhez kiérve első dolguk volt gyors járású motoros hajókból járőr egységeket felállítani. Valószínű, hogy az ostromgyűrűben ragadt ukrán katonák megkísérlik a kitörést, valamint az ukrán haderő kísérletet tesz nyugati iránybóla városban rekedt katonák megmentésére, melyben előnyükre vállhat, hogy tengeren keresztül is küldhetnek nekik utánpótlásokat. Mivel a milícia még több stratégiai pontot ostromgyűrűben tart, nem valószínű, hogy megindítja az offenzívát Mariupol ellen, így az ukrán haderőnek lehet esélye kellően erődítenie a várost a védelemhez, valamint tengeren keresztül eljuttatni az utánpótlást a helyi haderőhöz.

2014. szept. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Mindenki mindent spekulálgat, de az igazságot maguk az ország vezetői tudják csak. Lehet, hogy soha sem fog kiderülni, mert javarészt csak álhírek vannak a Tv-ben igaz van valóság alapjuk, de sok a koholmány.
2014. szept. 3. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!