Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hogyan képzelitek el az...

Hogyan képzelitek el az ideális társadalmat?

Figyelt kérdés
2010. júl. 28. 00:18
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
10%
nincsenek benne jobbikosok, mszp-sek, fideszesek és lmp-sek.
2010. júl. 28. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
34%
Elképzelhetetlen.
2010. júl. 28. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Szerintem elképzelhető. Inkább megvalósíthatatlan, sajnos...
2010. júl. 28. 00:42
 4/14 anonim ***** válasza:
72%
Ha elképzelted, akkor vázold fel kérlek :)
2010. júl. 28. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
46%
Nincs ideális társadalom (nem "sajnos nem megvalósítható", hanem maga a fogalom értelmetlen).
2010. júl. 28. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Miért nincs? Nyugodtan kifejtheted! (amúgy mindenkinek a véleményére kíváncsi vagyok)
2010. júl. 28. 02:23
 7/14 anonim ***** válasza:
67%

Annak idején sokan képzeltek el ideális társadalmakat. Némelyek abban látták a sikert, hogy minden közös, az emberek egymásért önzetlenül dolgoznak, és megelégszenek azzal, ami "jár" nekik. Ezt hívták kommunizmusnak. Ez megbukott, már csak azért is, mert bár szép az eszme, megvalósíthatatlan, mert természetellenes. Az ember ugyanis nem elégszik meg azzal, ami "jár". Ha van neki, akkor többre vágyik. Ha esélye sincs rá, hogy többre szert tehessen, nincs motiválva abban sem, hogy a közjó érdekében dolgozzon. Hisz minek, ha úgysem lehet karriert csinálni?


Aztán olyanok is voltak, akik úgy képzelték el az ideális társadalmat, hogy az embereket a felsőbbrendű embereknek kell irányítaniuk, akik boldog kutyái lesznek majd a felsőbbrendű embereknek. Ami szintén nem lett volna olyan rossz, csak kár, hogy a Nietzsche által elképzelt és felvázolt felsőbbrendű ember ugyanúgy nem létezik, mint a Marx által elképzelt önzetlen ember. Ezért bukott meg a nácizmus is.


Az életben talán a legtöbbször félreértett emberek voltak Marx és Nietzsche. Mindkettő elképzelt egy "tökéletes" társadalmat, de szigorúan utópiaként kezelték; egy percig nem gondolták, hogy ez megvalósítható volna.


Aztán pár nagyon hülye ember úgy gondolta, hogy ezek megmondták a tutit, nosza, csináljuk meg! Aztán a kommunizmus és a nácizmus címszavával diktátorok uralkodtak hosszabb-rövidebb ideig jobb sorsra érdemes népeken.


Nem azt mondom, hogy a kapitalizmus és a jogállamiság a legjobb, de eddig nem találtak ki jobban, már csak azért sem, mert ez utánozza le leginkább a természetes kiválasztódást, az evolúciót; ez felel meg leginkább a természetben előforduló "a legerősebb kutya b...", továbbá a "zsákmányelv" állapotának: "egyél, vagy téged esznek meg"; a nagy hal megeszi a kicsit..." – Tudom, hogy ez nem eléggé humánus, de a természet sem az. Könyörtelen. Akárcsak az élet.


Ideális társadalom pediglen nincs. Sokan próbálták megvalósítani akár kicsiben is, mint pl George W. Pullmann Chicagóban az ún. Pullmannvárost (utána lehet járni), amiben a gyár 1400 dolgozója lakott a családjával, és a cég jó híre olyannyira a fő helyen állt, hogy ezeket a dolgozókat a végletekig muszáj volt megfigyelni és lehallgatni, nem cselekszenek-e olyan erkölcstelen dolgokat, mint a részegeskedés, eltérő politikai vélemény, trágárság, paráznaság... – szóval ment a Big Brother nagyban és az ott lakók elviselhetetlennek találták ezt az utópisztikus diktatúrát. Pedig Pullmann bácsi csak jót akart. Igen. Akár Szaddám, Mao vagy Ceausescu is.

2010. júl. 28. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
67%

ma 02:23


Az a kifejezés, hogy "ideális társadalom", két szóból áll. Az egyik egy melléknév/jelző ("ideális"), a másik egy köznév ("társadalom"). A "társadalom" az egy kupac ember összefoglaló neve. Bizonyos logika alapján bizonyos embercsoportok társadalomnak tekinthetők (hadd ne írjak ide egy könyvet arról, hogy hányféleképpen definiálták már a társadalmat).


Mi az az "ideális"? Ideális gáz pl. az a gáz, amelynek az atomjai pontszerűek stb. Vagy ideális egy olyan csapágy, ami nem súrlódik. Tehát az "ideális" egyik jelentése az, hogy megfelel egy elvonatkoztatásnak.


Az ideális ellentéte a reális. Egy ideális egyenes tökéletesen egyenes. Egy reális vonal sohasem annyira tökéletesen egyenes, mint egy ideális szakasz. Egy reális kör sohasem olyan szimmetrikus, mint egy ideális, a geometriában létező elképzelt kör.


Aztán van az ideálisnak egy olyan jelentése is, hogy valami, ami egy adott szempontból olyan jó, hogy jobb nem is lehetne. Pl. ma reggel az időjárás szinte ideális egy kis sétához, mert nincs se eső, se túl meleg. Vagy: az ideális csillagcsavarhúzó az lenne, ami végtelenül kemény, és így nagyon beregadt csavarokat is ki lehetne vele bontani anélkül, hogy kicsorbulna. A focista szerint az ideális labda az hozzáragadna időnként a lábához (de az ellenféléhez nem).


Az ideális tehát az, ami megfelel valamilyen ideálnak. Ami a valóságban létezik, az sohasem ideális. De nemcsak ezért nincs ideális társadalom, hanem sokkal nyomósabb okból. Az ideális csavarhúzó olyan csavarhúzó, ami nagyon megfelel egy célnak. Az ideális időjárás olyan időjárás, ami nagyon alkalmas valamire. Más időjárás ideális a sárkányeregetésre és más ideális a mezőgazdaságnak, vagy a napozóknak vagy a síelőknek. A fent említett fizikai példák (ideális csapágy, ideális gáz) pl. abból a szempontból ideálisak, hogy a lehető legkönnyebben lehet őket fizikailag leírni. Az esős időjárás ideális abból a szempontból, hogy szépen nőnek tőle a növények, a napsütés ideális a napozás szempontjából, a hóesés ideális a sífutás szempontjából.


X dolog akkor ideális, ha a lehető legjobban megfelel Y célnak. A társadalom viszont nem más, mint egy csomó ember. Az ember nem szerszám, nem valami cucc, ami alkalmas valamilyen célokra, hanem az ember olyan lény, akinek saját céljai vannak és ő maga nem lehet célok eszköze. Ennek megfelelően a társadalomnak sincsenek céljai és feladatai, amikre a társadalmat fel kellene használni. A csavarhúzó a csavarok becsavarására szolgál és akkor ideális, ha nagyon kemény, egyúttal jó fogása van stb. A társadalom mire szolgál? Semmire. Ezért alkalmas sem lehet a nemlétező céljára, meg alkalmatlan sem. Tehát nincs ideális társadalom.

2010. júl. 28. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Nincs ideális társadalom, inkább próbáld magad jól érezni a mostaniban. Nekem tetszik a mostani társadalom és nem is akarok változtatni rajta.
2010. júl. 28. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Olyan ahol a dolgozó adófizető embereknek vannak jogai a többinek meg kuss a neve.
2010. júl. 28. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!