Hogyan kell konyhakertet csinálni?
Életemben először szeretnék kertet csinálni, de fogalmam sincs hogy kezdjek hozzá, mit, mikor kell ültetni, főleg, hogy hogyan.
Nem találok sehola neten egy jó útmutatót.
Répa, saláta, retek, paradicsom stb, ilyesmiket szeretnék.
Tudtok néhány hasznos tippet adni?
Erre a kérdésre milliónyi karakterrel lehetne csak válaszolni, viszont ha szétnézel a könyvesboltok vagy egy nagyobb könyvtár (ez az olcsóbbik és talán hasznosabbik választás, mert nagyobb a kínálat) polcain, bizonyára ráakadsz néhány remek könyvre. De például ajánlhatom neked Czauner Péter írásait (a Népszabadság Online-on rákereshetsz a régebbi cikkjeire), vagy Haynal Kornél cikkjeit (ő meg a Kétheti RTV Műsormagazinba ír), illetve a Spektrum tévén is megy egy-két hasznos ismeretterjesztő sorozat.
Elnagyzolva néhány lépés:
1. Keress egy szép földdarabot a telkeden, amelyik nagyjából sík, nem göcsörtös, és vegyszerrel nem lett kezelve, illetve nem árnyékolja folyamatosan semmilyen 'objektum', a Nap folyamatosan éri. Ezt felszánttathatod vagy rotációs kapával alaposan feltöröd, esetleg jó mélyen felásózod. Aztán kézi kapával porhanyóssá teszed a földet. Ezután jön a trágyázás (mű- vagy szerves trágyával).
2. A paprika, paradicsom és néhány növény elpalántázását már most elkezdheted kis tejfölös poharakba, és a legtöbb vetőmag csomagolásán rajta van a vetési idő és sok más hasznos információ. Viszont április második felétől júniusig megtalálod a legtöbb növény palántaverzióit a piacon, viszont így kicsit drágább (és a paprikával például átcseszhetik a fejedet, mert nem biztos, hogy olyan fajtát adnak, amit te szeretnél...).
3. A korai salátákat, zöldborsót, hónapos retyót hamarosan lehet vetni, úgyhogy készülj föl!
4. Készíthetsz mini fóliasátrat, ebben hamarabb és jobban megteremnek például a vízigényes paprikafélék (a sátorhoz valókat megtalálod az Obiban, a Praktikerben, mezőgazdasági boltokban. Ugyanitt vásárolhatsz szerszámokat is, és ha kedves az eladó, sok hasznos tanáccsal ellát.
5. A feltört földdarabot rendszeresen karban kell tartani, és ha nem vagy a biogazdálkodás híve, akkor ajánlatos egy nagy gyomirtózás vetés előtt. Hétvégenként a gyomlálás és kapálás karban tartja a testedet :)
6. Locsolás. Ha már itt a nagymeleg, ajánlatos kora reggel locsolni, de késő délután - kora este is megfelel. Jó, ha van egy-két hordód, ebbe összegyűjtheted az esővizet (pl. az ereszből), mert az esővíz sokkal több ásványi anyagot tartalmaz, mint a csapvíz. Jéghideg vízzel sem tanácsos locsolni, az a megfelelő, ha
7. A kártevők elleni védekezésről is felvilágosítást adnak a mg.-i boltok eladói, viszont néhány fűszernövénytől is megrémülnek a csúnya apró lények (fajtája válogatja, hogy mitől, a fonalféreg ellen elvileg a fokhagyma hatásos).
8. Komposztálóban saját magad készíts szerves trágyát, műtrágya helyett.
9. És hogy már az első évben sikerélményed legyen, javaslom, hogy először csak egy kis földdarabbal próbálkozz, illetve "szívós" fajtákat ültess, nehogy a sok munka elvegye a kedvedet a kertészkedéstől. Testileg és lelkileg is üdítő a kertészkedés, főleg a kert gyümölcse... Egy nagy tál, édes, hatalmas, saját magad által termesztett eper... Hmmmm
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!