Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Köteles vagyok engedni ezt a...

Köteles vagyok engedni ezt a szomszédnak?

Figyelt kérdés

Van egy a házhoz épített, kb 10m2-es betonfalazatú sufnija, amit konkrétan beleépített a közös kerítésbe, még az elöző tulaj idejében, úgy 30 éve,a tető széle még át is lóg hozzám. Tegnap jött,hogy pakoljam el onnan a tüzelőmet, mert,hogy ő azt a falat leszeretné szigetelni, méginkább elvéve az én területemből. El is hajtottam a francba.

Én úgy érzem,hogy nem vagyok köteles beengedni őt,meg a melósokat a területemre. Full zárt terület, tehát csak a házamon keresztül tunának odajárni, plusz alig vagyok otthon, sőt szerintem még építési engedélye se volt rá mikor felhúzták. Sokan építettek így hozzá, mert ezek ikerházakból összerakott sorházak, de a térképmásolaton nincsenek rajta ezek az épületek.

Tudom építési osztályon mondanak pontosabbat, viszont oda csak a jövőhéten tudok menni, de addig kíváncsi lennék, hogy mire lehet számítani.

Köszi a válaszokat!


2023. aug. 23. 07:12
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
93%

Arra köteles vagy, hogy a telekhatáron álló épület falához odaenged a tulajdonosát ha azzal bármi munkája lenne. Ilyen a szigetelés is meg a festés, vakolás, villanyszerelés is.

De nem az a kötelességed, hogy bármikor ezt megengedd, hanem hogy lehetővé tett a mindkettőtöknek megfelelő időpontban.

Azt először tisztázd, hogy a saját telkén áll-e az építmény, lehet, hogy ehhez földmérő is kell! Ha már 30 éve áll az sufni, akkor az jogosan marad is ott, nem fognak ellene szólni akkor sem ha átlód. Hiszen ennyi idő után ezzel már nincs mit tenni, valószínűleg a szigetelést is hagynod kell.

Azonban próbáljatok egy jobb megoldást keresni, hiszen a házadon keresztül hozni-vinni az építőanyagokat úgy, hogy az nem is a te épületedhez kell, az már gond.

Mi lenne ha megbontanátok a kerítést a sufni mellett vagy bárhol ahol könnyebben megoldható és a szomszéd ott járna át? Akár olyanra is visszaépíthetitek, amit utána is könnyebben ki lehetne bontani és más alkalommal is ott könnyebben mehetne át ha a sufni falával bármit csinálnia kellene.

Tényleg köteles vagy beengedni a telkedre a szomszédot ilyen esetben, de tudtok olyan megoldást találni ami nem mérgesíti el közöttetek a viszonyt és a jövőre is gondol. Vesd fel, hogy a szomszédodnak is könnyebb lenne ha a kerítésen keresztül oldanátok meg az átjutását a munkásoknak meg az építőanyagnak! Természetesen ez a szomszédod költsége lenne és így is ragaszkodhatsz ahhoz, hogy akkor csinálják amikor te vagy valaki akit megbízol vele az ott van, vagy csinálhatsz dróthálóval egy egyszerű folyosót a sufni oldaláig ami elzárja a munkásokat a kerted többi részétől.

Keressetek olyan megoldást ami neked sem túl kellemetlen és ő is meg tudja tenni amit szeretne. Ajánld fel, hogy nem zaklatod amiatt, hogy a szigetelés még jobban átlóg a telkedre, máskor is engedni fogod az átjárást ha valamit azzal a fallal csinálni kell, de az akkor legyen neked megfelelő módon és a szomszéd fizesse a kerítés megbontását, helyreállítását!

2023. aug. 23. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Viszont én úgy tudom, hogy eleve nem lóghatna át semmi az én területemre,és ha most épitené a telekhatárra, akkor a szigetelést is bele kellene számolni, tehát az se lóghatna át, ahogy most a tetője, csatornája igen.

Tehát itt az a bibi,hogy a szigeteléssel már tőlem venne el területet, ráadásul ez nem lakóépület,hogy annyira fontos lenne szigetelni. Földmérő szerintem nem kell,csak egy mérőszallag, mert itt közös a garázs fala, tehát a falon kívül és belül megtudom nézni,hogy nem-e még tőlem vett-e el anno területet mikor lebontotta ott a kerítést.

2023. aug. 23. 07:50
 3/26 A kérdező kommentje:
Az meg ugye a másik dolog amit írtam,hogy nekem oda van pskolva a tüzifám, és elvárná,hogy én azt pakoljam el onnan.
2023. aug. 23. 07:54
 4/26 anonim ***** válasza:
93%

A meglévő állapotot már tűrni kell, azt karban tarthatja, ezt te nem gatolhatod.

De a további területre nem tarthat igényt. Most kérdés megéri e azért a területért ekkora vita.

2023. aug. 23. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
#4 Ez kicsit több összetevős dolog. Eleve elvarná,hogy pakoljam el onnan a tüzelőmet. Én eddig toleráns és segítőkész voltam. Volt,hogy átlógott faágat vágtam le, meg csinálta a kerítést és emiatt vágtam is ki, de ezen felül már vérszemet kapott, és jött azzal,hogy a többit is kivághatnám, mert hozzá hullik némi falevél.
2023. aug. 23. 08:08
 6/26 anonim ***** válasza:
78%

Elöször is, köteles vagy megengedni neki a karbantartást, és beengedni a saját telkedre.

Másodszor, ha eddig nem zavart a helyzet, akkor most más semmi jogalapod reklamálni.

Harmadszor neked nem volt jogod az ö épületfalához pakolni semmit, még tüzifát sem, mert elvileg ezzel állagromlást idézhetsz elö.


Szóval a fának keress más helyet, a szomszéddal egyeztess, hogy tudja rendberakni az épületet, adott esetben a kerítést megnyitva és ott járkálva, de ha ez nem megy, akkor is köteles vagy beengedni.

2023. aug. 23. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:
Oké, de mint fentebb írták, további területre meg nem tarthat igényt, és a szigetelés meg tőlem vesz el területet.
2023. aug. 23. 08:17
 8/26 anonim ***** válasza:
31%

"Viszont én úgy tudom, hogy eleve nem lóghatna át semmi az én területemre,és ha most épitené a telekhatárra, akkor a szigetelést is bele kellene számolni, tehát az se lóghatna át, ahogy most a tetője, csatornája igen."


Rosszul tudod, a telekhatárra elvileg építhet, a csatorna meg átlóghat. Meg ha eddig nem zavart, akkor nem tehetsz kifogást.


"ez nem lakóépület,hogy annyira fontos lenne szigetelni."


Olyan szabály nincs, hogy csak lakóépületet lehet/kell szigetelni, ha ö akarja, akkor neked nincs beleszólásod.


"Földmérő szerintem nem kell,csak egy mérőszallag, mert itt közös a garázs fala, tehát a falon kívül és belül megtudom nézni,hogy nem-e még tőlem vett-e el anno területet mikor lebontotta ott a kerítést."


Telekügyben, "méröszalag (EGY "L"-lel!!!) nem elfogadható, másrészt pár cm-rel eleve nem foglalkozik senki. Meg itt is érvényes, ha akkor nem kifogásoltad, amikor építette, most már lekéstél ról.


Jobb, ha nem akadékoskodsz, mert a szomszédnak van igaza, ha bejelentés tesz, még meg is büntetnek!

2023. aug. 23. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
47%

rakd el a fát a fal mellől, (az akár egértanya is lehet)...

..a lakásodon semmiképp nem járhatnak át a munkások, bontsa meg a sufnija falát, ott járjanak át.

Nálam is ilyen van, épp most csegettek a munkások, hogy bontanák a kerítést...bontsák, ha végeztek, állítsák helyre..

...nincs mit tenni..


Változik az élet, ami régen természetes volt, mára már egy súlyos feladat...de mint minden, meg kell oldani.

2023. aug. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
25%

Majd ha te újítanád fel a hátsó házfaladat és elhahtansk neked sem esne jól.

Az állapot nem fog már változni de hagyd hagy szigeteljék le.

2023. aug. 23. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!