Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mégis hogyan lehet, hogy a...

Mégis hogyan lehet, hogy a "jóléti rendszer" korában képtelenek olyan házakat építeni, mint 2000 éve?

Figyelt kérdés

Egy belvárosi épületben miért nem halljuk, ha a szomszéd szellent egyet? Ha dudálnak az utcán? Oda miért nem kell légkodni, fűtés? Azok a házak több 100 éve épültek a belvárosban. Egy régi templom miért szebb, nagyobb mint egy modern? A panelok minősége amiket azok kapnak akik a modern jóléti rendszerben élnek miért múlja alul a 2000 éves római házak minőségét? hogyan lehet, hogy egy vályogház jobban szigetel? Hogyan lehet, hogy egy római csarnok szebb, mint egy modern ahova csak mobil-széksorokat helyeznek el és vasszerkezetből meg vászonból áll az egész és 70 milliárdot ér?


[link]


[link]


[link]


[link]


Hol van a modern országház? A modern bazilika? Miért ér 10× többet egy 500 éves ház, mint egy modern építésű? Régen minden jobb volt?


Régen egy átlag polgár egy belvárosi, tágas kőházban lakott, sok esetben kerttel, ma egy 50nm es panelházban. Jóléti rendszer? Most örülne minden polgár, ha olyan házakban lakhatna, mint amelyekben az illető 2000-500 éve?


2016. dec. 16. 15:59
1 2
 1/15 anonim válasza:
28%

Fogyasztói társadalom. Ennyi.


Senkinek se érdeke, hogy valami sokáig tartson, és minőségi legyen. Minden téren az a cél, hogy kb. addig tartson, amíg kifizeted. Erre tök egyszerű példa az áruhitel vagy a szavatosság: 2 év, mire lemegy a hűtőgép részlete/lejár a garancia, 26 hónappal vásárlás után már valamit szerelni kell rajta. Még egy darabig kínlódsz vele, aztán vehetsz egy újat.


Mosógép, tévé, kocsi...

Sőt, élelmiszerek: méregdrágán árult vegyipari hulladék.


A ház is ilyen. Felveszed rá a baromi drága hitelt, kifizeted a vételár dupláját, és 30 évvel később van egy romhalmazod, amiből egyedül a telek őrizte meg az értékét. Lakásnál ugye az sincs.

De beköltözés után 5 évvel már romlik az állaga: penészes a fal, kopik a parketta, vetemedik az ablak. Ezt mind-mind javítani kell. Tíz év múlva már komplett fürdőfelújítás, külső-belső tatarozás, stb.

Egyébként meg ne számolj arra, hogy majd a gyerekeid is ott élnek, mert a fejükre fog dőlni. Majd vesznek sajátot.

2016. dec. 16. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Akkor miért mondják, hogy jóléti rendszer ha sokan szobatárssal élnek egy 12nm es panelcellában és 8-12 órákat dolgoznak 3 műszakban?
2016. dec. 16. 16:20
 3/15 anonim ***** válasza:
92%

Arról nem a jóléti rendszer tehet, ha az emberek kevés pénzért is hajlandóak dolgozni.


Az eredeti kérdésre visszatérve, a szépség például igencsak szubjektív. Mostanában nagy divatja van a letisztultabb formáknak, így nem csoda, ha nem a barokkra jellemző túldíszített stílusban építik az épületeket. A többi szempont pedig egyszerűen gazdaságossági ok: egyszerűbb, könnyebb, olcsóbb a modern épületek, épületelemek előállítása, könnyebben lehet őket sorozatgyártani, ezáltal mind az előállítási, mind a tervezési költségeket jelentősen le lehet csökkenteni. Ha olyan jellegű házban szeretnél élni, mint amiket 100-200 éve építettek, akkor semmi akadálya, veszel egy telket és építtetsz rá egy neked tetsző házat. Ja, hogy az drága? Erről beszélek.


Azt is hozzá kell tenni, hogy mondjuk 200 éve, de főleg a Római Birodalom idején messze nem kellett annyi kényelmi szolgáltatást kielégíteni egy háznak. Nem volt elektromosság, nem volt csatornázás, vezetékes víz, nem kellett törődni a távfűtéssel, nem kellett mélygarázs, nem voltak környezetvédelmi előírások, és a biztonságra is kevésbé ügyeltek. Mostanában azért ennyire nem egyszerű a helyzet. Az autókkal is ez van például: egy Trabantot a kézikönyve alapján bárki meg tud szerelni, egy modern autót pedig mindenképpen márkaszervizbe kell vinni.

2016. dec. 16. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 kovpet ***** válasza:
100%

Ma is tudnak jót építeni. Csak kevesen tudják megfizetni, ezért keveset építenek.


"Régen egy átlag polgár egy belvárosi, tágas kőházban lakott, sok esetben kerttel"


Ez meg egyszerűen nem igaz. A nagypolgárok laktak ilyen helyen, meg a cselédjeik.

2016. dec. 16. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
92%
Azért elég szubjektív, hogy 2000 éve jobb házakat építettek. Megmaradt pár római villa, amit a kőgazdag arisztokraták építtettek a sok rabszolgával.Pénz, ékszer,idő, emberélet nem számított. A csórók millióinak meg maradt a sárputri,vályogkunyhó, meg a vessző ház. Az akkori épületfiziológia azért a mai szemmel hagy némi kívánnivalót. Hőszigetelés, páratechnikával kapcsolatos tudás ismeretlen volt, még gazdagéknál is. Ma, amennyiben igény van rá, olyan épületet tudnak tervezni, és építeni, amilyent egy átlag ember ésszel nem tud felfogni. Ezt mint építész-épületgépész mondom.
2016. dec. 16. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

"Csak kevesen tudják megfizetni, ezért keveset építenek. "


Akkor ne nevezzék jóléti rendszernek.

Parasztvíakítás.

2016. dec. 16. 19:54
 7/15 anonim ***** válasza:
75%
Menj a politika oldalra, ennek semmi köze ehhez a kategóriához.
2016. dec. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Abban írtam ki áttették ide.
2016. dec. 16. 20:17
 9/15 anonim ***** válasza:
75%
Maga a kérdésed elfogadható az "otthon" kategóriában, de a közben beszúrt észrevételeid, reakcióid már politikai kérdéseket feszegetnek.
2016. dec. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Azért írtam ki a politikába. Ez egy gazdasági kérdés, a megélhetési színvonalról szól az épületek csak szemléltető példa.
2016. dec. 16. 20:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!