Hogyan lehet manipulálni a fűtésmérőkkel?
A fűtésszabályzó 1-esen működött sőt a lakásban volt olyan hely ahol 0 állt.
És mégis 47.000.-ft-ot kellett ráfizetni.A szomszédom pedig visszakapott 50.000.- et
Az én helyzetem is detto a 19:31-el! Ezért utálok f.sz-en lakni!
Bocs', hogy segíteni nem tudok a kérdésedben!
Először is tudni kéne hogy párolgásos pl brunata vagy digitális költségmegosztótok van-e
Ha párolgós akkor:
a párolgás nem lineáris a hőmérséklet emelkedésével így kis fűtővíz hőmérséklet esetén nem párolog annyira.
A lényeg a fűtőtest kis hőmérsékleten tartása. Értelem szerűen a fűtés gyorsasága és hatékonysága függ a szoba és a fűtőtest hőmérsékletkülönbségétől.Ez azt jelenti, hogy minél magsabb hőfokot akarsz a szobában annál kevésbé tudsz spórolni és annál jobban becsapod magad a többi emberhez képest aki nem olyan meleg szobában van. Persze itt nem arról van szó hogy aki melegebbet csinál az többet fizet, mert ez értelemszerű, hanem hogy minél melegebbet csinálsz annál kevesebb meleget kapsz a pénzedért.
A fűtés görbéje nemlineáris hanem logaritmikus. Nemelég hogy több meleg több pénz hanem több melegnél a mérési pontatlanság is rosszat okoz neked.
De hogy visszatérjünk . A hőfokszabályzó termofej egy P azaz arányos szabályzó. Miután megközelítette a beállított hőfokot, hirtelen elzár valamennyire és beáll az egyensúly. annyira zár el amennyire még éppen melegíti a szobát azaz hőfoka nem csökken de nem is nő.
Ebben az állapotában nagyon gazdaságos amikor már beállt az egyensúly, de amíg fullon ömlött be a melegvíz a radiátorba addig nagy volt a radiátor hőfoka azaz a rendszerben keringő víz max hőfoka volt, ami gyorsan párologtatta a folyadékot.
erre megoldás az ha van egy golyós elzáró szelep a termofej elött. Ha ezt kb negyedre nyitod csak meg akkor igaz hogy a szoba kétszer olyan lassan fog felmelegedni a beállított hőfokra de nem fele hanem a felénél kevesebbet fog mérni a cucc.
Tehát így csalsz.Vannak akinek nincs is hőfokszabályzó csak egy mechanikus szelep amivel vezérelheted a hőfokot. Azzal is lehet csalni mert amint már említettem ha nagyon kicsit nyitja meg az ember akkor alacsony marad a radiátor hőmérséklete. és igaz bár hogy több ideig tart felfűteni a szobát. Nem annyival tart tovább mint amennyivel kevesebbet számol.
De ennél sokkal jobb módszer ha valaki fújja levegővel a radiátort . Így is nagyon lecsökken a hőfoka így nem mér sokat viszon nagyon melegíti a szobát. Ez a leg hatásosabb és legjobb módszer.
Ha elektronikus mérőtök van akkor már nehezebb a dolog. Mert abbna van két érzékelő egyik a fűtővizet a másik a levegő hőfokát méri.
Vegyünk egy esetet1 pl 10 Fok van a lakásban és 60 Fokos a radiátor Egy óráig fűtünk.
2 Második eset a szobában 25 fok van a radiátor 60 fokos és ugyan csak 1 óráig fűtünk.
A párologtatós óra szerint a két fűtési teljesítmény azonos mivel azonos az időtartam és a fűtőtest hőfoka. azonban a napnál is világosabb, hogy a 10 fokos szoba hőmérséklete jobbna megemelkedett, mert nagyobb volt a hőkülönbség a szoba és a radiátor között. Tehát aki kevésbé csinál meleget pl csak 18 fokot az nagyon jól jár mert az ő javára csal a mérés eredménye.
Az elektronikus ezt küszöböli ki. ezt úgy lehet megoldani hogy letakarod a mérőt így alatta bemelegszik és így azt hiszi hogy nem is fűt sokat hiszen meleg a szoba.
vagy itt is fújni kell.
Másik megoldás mindkét mérőtípusnál a radiátor felületének megnövelése pl rakj rá sok pl alumínium dísztárgyat stb.
Azt nem értem, hogy miért hiszik sokan azt, hogy ha 1 esen megy a radiátor jó ablaknál akkor rossz ablaknál 2-3 ason kell menni ugyanazon hőfokhoz.
A fokozat az azt a hőfokot állítja be amin a szelep lezár, tehát a rossz ablakok csak azt eredményezik, hogy több ideig megy a radiátor. Pl jó ablaknál megy 3 órát 1 esen Rossz ablaknál meg pl 6 órát megy 1 esen. De a hőfok az ugyanaz a lakásban.A fokozat tekergetésével nem a fűtés intenzitását, hanem a végső hőfokot állítja az ember amin lezár a szelep és nem folyik bele víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!