Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Fűtésszerelés házilag. ...

Fűtésszerelés házilag. Hallottam valami 5 rétegű alu-műanyag csőröl ami kézzel is hajlítható, és nem kell forrasztani. Tudtok erről valamit?

Figyelt kérdés

Barkácsvéna van...

Pénz, az nem annyira...:-(

A ház két szintes cirka 90 nm. És a földszinten van egy fatüzeléses kandalló. De sajna az emeletre nem megy fel elegendő meleg, emiatt radiátoros megoldáson gondolkodunk. Folyó gáz nincs (üdülőterületen van a ház) szóval a kandallóban égő tűz melegítené a vizet (több helyütt láttunk már ilyen megoldást), radiátorok lennének keringetőszivattyúval. A házi kivitelezésre azért gondoltunk mert szakitól kaptunk árajánlatot 7-800 ezer huf-ért és hát annyi nem van...:-)

Szóval a kérdés az hogy a radiátorok felszerelése illetve a csővezeték felszerelése mennyire gáz? Meglehet házilag oldani? A kandalló átalakítása nem gond mert arra van ismerős. Hallottam valami 5 rétegű alu-műanyag csőröl ami kézzel is hajlítható, és nem kell forrasztani. Tudtok erről valamit? Amiatt tartok az egésztől mert a vascső hegesztésben, rézcső forrasztásban nincs sok gyakorlatom. Jaa és gondolom az egész rendszert meg kéne terveztetni...


2009. ápr. 2. 23:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Szerintem nem olyan bonyolult, mint amilyennek hangzik.Én nő vagyok, de nálunk a párommal mindent magunk csinálunk.A vízvezetékelést is mi csináltuk a házunkba!Egyszerű.Rajzold le méretekkel együtt a lakást, meg hogy hol futnának a csövek.Fölül fut a kifolyó , alul kell a visszafolyó.Kell egy kiegyenlítő tartály, amit a rendszerre kötsz, ott tudsz majd légteleníteni, és újratölteni a rendszert.Szerintem kelleni fog egy keringető szivattyú is, mert nem lesz akkora a gravitáció, fogy megforgassa a rendszeredben a vizet.Házilag simán megoldható.Mi nagyon barkácsolós család vagyunk, szinte soha nem hívunk szakembert, de tanácsokat mindig beszerzünk a munkák előtt!Nézz te is utána, bizti van fönt a neten ilyen oldal, ahol központi fűtés szerelést mutatják be.
2009. ápr. 2. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Létezik a műanyag cső, ahhoz két dolog kell: Egy szerszám amivel vágod, egy meg amivel roppantod a rávaló csatlakozókat. Nem nagy ördöngősség.

Simán meg tudod házilag csinálni. Nem tudom, hogy hány radiátort tervezel, de oldd meg külön körökre őket (mindegyikhez saját cső menjen - vagy legalábbis szintenként legyen egy-egy főág, és onnan menjen körönként a radiátorokhoz).

2009. ápr. 3. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a kedves válaszokat! Igazából arra voltam felkészülve hogy "szakik" írnak majd negatív véleményt hogy nehogymár házilag nekiálljak hiszen azt csak ők tudják. Köszi a biztatást is! Sokat barkácsolunk (a konyhánkat épp most fejezzük be) és érzünk magunkban elég kedvet és kitartást hogy magunk oldjuk meg a fűtésszerelést, bár tényleg nem tűnik egyszerűnek...:-)

A második válaszolótól kérdezném hogy ez a külön körös bekötés mért fontos? Ha sorba kötöm a radiátorokat az úgy nem OK? Kb 8.at terveztünk beszerelni. Ami tudom kicsit soknak tűnik, de egy időben nem fog működni mind.

2009. ápr. 3. 21:42
 4/11 anonim ***** válasza:
Első vagyok.Nálunk 7 radiátor + egy törölköző szárító van egy rendszeren, és simán befűtöm a házat!
2009. ápr. 5. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Kedves "első"...:-)

Nálatok is kandalló adja a fűtést, vagy kazán? És még azt kérdezném hogy Ti milyen csövet használtatok a szereléshez? (vas, réz, vagy ez a műanyag alu 5-rétegű) És a hajlításokat, csatlakozásokat hogy oldottátok meg? Hegesztettétek, forrasztottátok vagy hogy? És ez mennyire volt nehéz, ill milyen szerszámok kellettek hozzá? Falon vezettétek a csöveket igaz?

Bocs hogy ennyit kérdezek...:-)

2009. ápr. 5. 22:31
 6/11 anonim ***** válasza:

Szia! Azért nem jó sorba egymás után kötni a radiátorokat mert házilag csak henko csővel tudjátok megcsinálni és annak kicsi a cső keresztmetszete és már a harmadik radiátorotok hideg lesz.

Úgy kel hogy valahová a kandaló mellé egy osztót felszerelni ez nem olcsó, házilag is mag lehet csinálni 3/4-es T idom utánna közcsavar utánna megint T és igy tovább a téből pedig minden radiátorhoz vinni egy előre menőt meg egy visszatérőt.a radiátort ha lehet átlóba kell bekötni mert igy intenzivebb.

Üdv: Tatka

2009. ápr. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

UNI -cső a neve kézzel hajlítható kapható hozzá csavaros és roppantós csatlakozó Én 16 és 20 átmérőt használtam .

Csatlakozóban a csavarost célszerű használni mert oldható

,csak villás kulcs kell hozzá meg egy éles kés.

2009. ápr. 13. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%

Szia!

Biztos nem a "fordulj szakemberhez" választ szeretnéd hallani, ezért igyekszem segíteni egy kicsit a "szakmai oldalról" is.


Ahogy szerintem fel kellene építeni a rendszereteket:

-házikó hőigényének meghatározása:

ökölszámként kapásból 3 kategória: nagyon jól szigetelt épületnél 25-30W/m3, közepesnél 30-50W/m3, ha húznak az ablakok meg nincs szigetelés akkor 60W/m3 (annyi a teendő hogy a helyiség térfogatát felszorozzátok valamelyik számmal és már meg is van a hőigény)

- radiátorok kiválasztása a hőigényből (a boltban ahol veszitek biztos tudnak táblázatot mutatni)

- rendszer típusának kiválasztása a két leggyakoribból:

vagy az itt már leírt sugaras (mint a csillagpontos a tv-nél vagyis központban egy osztó-gyűjtő és minden radiátorhoz egy vezetékpár)

vagy a fésű szerű elrendezés (indul egy vastagabb vezeték pár és ahogy ki vannak kötve belőle a radiátorok egyre csökken a vezeték átmérője) Ha jól értettem a sorba kötést lehet erre a másodikra gondoltál. (de ugye nem egyik radiátorból a másikba:)

-A vezeték anyagának a kiválasztását én máshonnan közelíteném meg: kerül-e kötés falba vagy padlóba? Másként falon kivül vagy belül akarod a vezetéket vezetni. Ha kívül akkor az ötrétegű meg a műanyagcső sem egy esztétikus választás pont azért mert kézzel hajlítható vagyis nem egyenes, csúnya. Inkább a félkeméyn rézcső. Ha falon belül akkor a "kulcsos"-nak csúfolt rendszert csak úgy használhatod ha nem kerül kötés a falba. Ilyenkor csak a sugaras elrendezést tudod házilag kivitelezni.

-de nem kell félni a réz forrasztástól pláne ha már van benne egy kis tapasztalat, ezzel mehet a fésűs. (ha betekered nemezszalaggal akkor ezt akár a falba is berakhatod)

-kandalló és a radiátorok közé a te esetedben kötelező a szivattyú mert a gravitácós fűtéshez nagyobb csőátmérők kellenének

-És a legfontosabb a biztonság. Ha van ismerős aki a kandallót átalakítja akkor ő biztos tisztában lesz a nyitott rendszer-tágulási tartály fogalmával. A lényege hogy a rendszer legmagasabb pontján egy edény van amiben illik folyamatosan víznek lennie... zárt rendszert zárt tágulási tartállyal ide tilos beépíteni

Hát nagy vonalakban ennyi lenne, remélem azért okoskodásommal sikerült néhány kérdést megválaszolnom és még néhányat felvetnem :)

2009. ápr. 14. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Hála és köszönet minden válaszolónak!

Az utolsónak köszi a sok konkrét, korrekt infot, mivel mostanában sokat foglalkozunk a témával és szereztünk egy kis "jártasságot" ezért minden szavát értettem, és erre büszke vagyok...:-)

Nagyon nagy segítség! Köszi!

2009. ápr. 15. 08:49
 10/11 Gyula75 válasza:

Tiszteletem.

A kandallós megoldás jó ötlet, csak kicsit komolyabban bele kell nyúlni.


1, Kell a kandallóba egy hőcserélő amibe felmelegszik a víz, és egy puffertartályra kötve folyamatosan 70-90 % lehet a víz, ha a tűz kialszik éjszaka, reggel is meleg a víz -20 fokos napokon is.

2, Puffertartály ami a radiátorok függvényébe liter függő.

3, szivattyúk, irányszelepek, szűrő, csövek, idomok, radiátorok.


Mindez miért is kell? Mert nem egy lábos vizet szeretnénk felmelegíteni.


A hőcserélőt nem nehéz megcsinálni, de figyelni kell pár dologra. Cső anyaga-típusa-mérete-víztere. Ez egy zárt rendszerű pufferes szivattyúval forgatott rendszer amit írok.

6 méter 1" vagy 6/4" cső cca 5 KW hőcserélés. Azaz ha a ház felső része 90 nm x 2,5-2,7 m = 225 légköbméter x 75 = 16875 Watt azaz 16-20 KW radiátor kellene, 600 magasságú - 10 méter, de persze ez egyszeri méret, ezt kell felosztani. Ennek a rendszernek kell cca 400 - 600 literes puffer, és 30 méter 1" vagy 6/4" csöves hőcserélő. Azért 30 mert kicsit túl kell méretezni, mert ugyebár hűteni lehet de több hőt kivenni nem ha a max ot használjuk.


Tehát anyagigény:

30 méter 1" v. 6/4" v.falu 4-5-6 mm varrat nélküli cső,

1 db 500 literes puffertartály,

2 db grundfos szivattyú 25/40 es,puffer-hőcserélő

puffer-radiátorok

2 db meleg víz irányváltó, puffer-hőcserélő

puffer-radiátorok

hogy ne forgasson szembe vizet

2 db vízszűrő

1 db nyomástartály

2 db autómata légtelenítő


Radiátorok, cső 5 rtg-ü 25 ös/métere 400 huf, idomok 250-1800 huf/db.


Ha érdekel kiszámolok mindent, de nem olcsó.

Tavaly csináltam magamnak hasonlót csak vegyes tüzelésű kazánnal, és 780.000 huf volt de egy részen bent maradt a régi cső mert nem akartam padlót vésni.


Üdv Gyula.

2012. szept. 27. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!