Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Lehet hogy nulla szakadás van...

Bruceboy kérdése:

Lehet hogy nulla szakadás van valahol a házban? PEN kábel hiba talán?

Figyelt kérdés

Van egy családi ház amit használtan vettem, szóval nem ismerem a hálózatot csak azt, hogy régi. Van 1 darab 3 fázisú fali csatlakozó aljzatom, ami még a régi 4 polusú ( L1, L2, L3, PEN). Ha lenyomom az összes biztosítékot, majd utána elkezdtem mérni multiméterrel egyenként a fázisokat, L1 és PEN között rendben megvan a 240volt ha csak a L1 biztosítékát nyomom fel, és így tovább (L2-PEN majd csak a L2 biztosíték fel és a többi le) és L3 is ugyan így. Mind okes a 240volt megvan. De ha a multimétert ráteszem a fali csatlakozó L3ra és a PENre, és így mérve és csak az L2 biztosítékát felnyomva és a többit lenyomva annyit ír ki a multimeter hogy 1. Ez a multimeter 750voltig mér. 1 et akkor tud kiírni ha a maximum mérési határ felett lenne a feszültség. Viszont ez kizárt szerintem. Inkább 0at kellene hogy írjon ki. Miért lenne feszültség az L3 PEN közt amikor csak az L2 biztosítéka van felnyomva és minden le? Akkor miért ír ki ilyen hülyeséget?


Másik mérési furcsaság L1-L2 és L2-L3 között rendben megvan a 400v (igazából 415v-418v-419v). De ha L3-L2 közt úgy mérek feszültséget, hogy csak az L3 biztosítéka van felnyomva az összes többi meg lenyomva, hogy lehet hogy van 240v? Mert ezt írja ki. Miért nem 0? Nulla vezetőként viselkedik az L2? Vagy valami szakadás van a falba régi ház révén? Erre a két furcsaságra nem tudok magyarázatot magamba vagy valami nagy hiba is lehet? PEN kábel szakadás valahol? Miért van mindig 410volt felett akárhogy is mérem a fázisok közt, miért nem csak 400v max? 3 fázisú villanymotort szeretnék használni (egy varrógépet) Az én csatlakozóm is 4 polusú régi, szóval azzal nem lenne baj.

Válaszotokat előre is köszönöm.



#fázis #nullavezető #L1 L2 L3 #PEN kábel szakadás #Fázis hiba #Hibás hálózat
2022. jún. 11. 17:24
 1/6 anonim ***** válasza:

A kerdesed elso felere, a lekapcsolt L3, felkapcsolt L2 kismegszakito es az L3-PE kozott merheto (4 polusu 3 fazisu dugaljba nem viszunk PEN-t, csak 3 fazist es vedovezetot) 1 voltos feszultsegre: valoszuleg kolcsonos indukcio vagy/es kondenzator hatas. Az 1V realis.


A masodik felere. Elkepzelheto, hogy az L2 fazison van egy fogyaszto L2-N kozott, ami lekapcsolt L2 kismegszakito mellett a biztosito utani L2 vezetek szakaszt lehuzza nullara, mivel nem folyik rajta aram. Ezert tudsz muszerrel fazis feszultseget merni.

A 415-419V vonali feszultseg meg belefer a szolgaltato turesebe. PEN vagy N szakadas eseten a vonali feszultseg nem fog eltolodni, csak a fazisfeszultsegek.


Merd ujra az egesz halozatot csatlakoztatott fogyasztok nelkul.

2022. jún. 11. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!

A második részre:

Így ha jól értem elképzelhető, hogy van egy fogyasztó ami az L2 fázison van és be van dugva. De az a fogyasztó nem hibás csak épp úgymond menne, dolgozna, ha jól értem? Vagy lehet hibás az a bedugott fogyasztó ami az L2 a mérés pillanatában be volt dugva, hogy az L2 szakaszt lehúzza folyton nullára lekapcsolt kismegszakító esetén?

De úgy lesz ahogy írod, újra mérek, hogy kihúzok mindent az L2 fázison.

2022. jún. 11. 21:50
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem egeszen, de hasonlo. 🙂


Pl. L2 fazison van egy trafo (barmilyen fogyaszto, ami transzformatorral taplalt, es a trafo primer oldala mindig a halozaton van). A trafo primer oldala egy tekercs, ami egyenaramu szempontbol rovidzar, azaz ha L2 fazis kismegszakitoja le van kapcsolva es ez a trafo a halozaton van, akkor a primer tekercseles mint egy 50-100-150m hosszu vezetek van jelen a rendszerben, azaz lehuzza N potencialra az L2 szakaszt. Ezert a multimeter ha egyik meroje L3 fazison van, masik meroje pedig az L2 vezetekszakaszon, akkor gyakorlatilag a masik merotu N potencialon van, ezert mersz 230V-ot.


Ha felkapcsolod az L2 biztositot, azzal az L2 vezetek szakaszt felhuzod L2 fazis feszultsegre, es az L2-N kozotti potencial kulonbseg (230V) az elobbi trafo primer tekercsen aramot fog hajtani. Az athajtott aram a trafo szekunder terhelesetol fugg. Igy mukodokepes a fogyaszto. Ha lekapcsolod L2 biztositot, megszakad az aramkor, nem folyik aram az L2 korben. Amennyiben van olyan fogyaszto ami feszultsegmentes allapotban villamosan vezeto modon osszekoti az L2-N potencialt, az L2 vezetek N potencialra kerul.

2022. jún. 12. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egy picit egyszerubb peldaval: 9V-os elemre rakotsz egy izzot (van valamekkora ellenallasa), vilagit, azaz aram folyik a korben. Ha rateszed a multimetert az elem kapcsaira, 9V-ot mersz. Ha rateszed az multimetert az elem - pontjara es az izzonak szinten a - pontjara, akkor 0V-ot mutat, mivel a ket merotut egy vezetek koti ossze, aminek kozel o az ellenallasa, azaz nem esik rajta feszultseg.


Ha az elobbi aramkort az izzo - es elem - kozott megszakitod (a + oldal vegig ossze van kotve), es ramersz multimeterrel az elem - izzo - pontokra, 9V-ot fogsz merni. Az izzonak ugyan van egy ellenallasa, de mivel szakadt az aramkor, nem folyik aram igy nem esik feszultseg az izzon. Azaz az izzo az elem + pontjanak potencialjan van.


Ugyan ez zajlik a halozatban is, csak ott L2 vezetekszakaszt huzza egy fogyaszto (akar egy izzo a foglalatban, felkapcsolt kapcsoloval) N potencialra.

2022. jún. 12. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a lényegretörő válaszokat!

Akkor, ha nem csak multiméterrel vizsgálódnék hanem egy próba lámpával is ami egy sima 40w os hagyományos izzóval van, az ezen az L2-L3 közt nem világítana. Hiába van meg multiméter szerint a 230v, az csak egy fogyasztó általi L2-t nulla potenciálra húzta, effektív egy próba lámpát már nem tudna működtetni ha jól értem?

2022. jún. 12. 19:13
 6/6 anonim ***** válasza:
Egy probalampa mukodtetese attol fugg, hogy az L2 es N kozotti fogyaszto es a lampa kozott mekkora potencial marad, es az kepes-e aramot hajtani. Van olyan fogyaszto, ami ugyan csokkent fenyerovel, de atvisz annyi aramot, hogy vilagit a probalampa.
2022. jún. 12. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!