Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mivel igazolható hogy Jézus...

Mivel igazolható hogy Jézus létezett?

Figyelt kérdés
Semmilyen kortárs feljegyzés nincs róla, a neve nem szerepel semmilyen kortárs szövegben, a csodatételei, és a keresztrefeszítése szintén nem. A legkorábbi feljegyzés ami említ egy bizonyos Krisztust (megváltót) az időszámításunk utáni második évszázad elején íródtak. Ha valóban megtörténtek a Bibliában leírt csodatételei, kereszthalála, feltámadása, annak eléggé nagy eseménynek kellettek volna lenni, és valószínűleg az összes fontos kortárs történetíró feljegyezte volna. Továbbá ott van az asztrológiai magyarázat is, mely tökéletesen beleillik a Jézus mondába. Miért kellene akkor valós és létező személyként tekinteni rá?
2011. nov. 27. 11:31
1 2 3 4 5
 21/47 A kérdező kommentje:

16!


Köszönöm a választ!


Meg fogom nézni a videót, de addig nem tudok rá reagálni.

2011. nov. 27. 14:57
 22/47 anonim ***** válasza:
46%
Asztrológiai magyarázat. Feltűnik egy csillag, elmegy Jeruzsálembe, megáll, majd tovább megy Betlehembe, Dávid városába, majd megáll. Ez aztán a különleges csillag, melyet meg lehet magyarázni szíriusszal, meg asztrológiával:)))
2011. nov. 27. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/47 anonim ***** válasza:
92%

Szervusz!


Nos, a kerdesed gondolom ugy tetted fel, hogy a "Biblian kivul letezik-e mas bizonyitek Jezus letezesere". Ha fizikai bizonyitekot keresel, akkor termeszetesen a valasz az, hogy nem, nem letezik (habar megoszlanak a velemenyek, pl. a torinoi lepel), ahogy egyetlen egy mas emberrol sem abbol a korbol. De termeszetsen tobb korabeli dokumentum maradt rank a Szentirason kivul, ahol beszamolnak Jezusrol (termeszetesen nem kereszteny szerzok tollabol). Nezzuk akkor sorjaban a legfontossabbakat:


A talan valaha elt leghiresebb zsido tortenesz, Josephus Flavius (aki az elso szazadban elt) az Antiquities cimu muveben igy szamol be egy Jezus nevezetu ferfi letezeserol (nem szo szerint idezem): Ebben az idoben volt ez a Jezus, bolcs ember, ha lehet egyaltalan jogos embernek hivni. Merthogy o volt az, aki meglepo tetteket vitt vegbe. Jo vezeto volt es erkolcsosnek ismertek. Es sokan a zsidok es mas nepek kozul tanitvanyai lettek. Pilatus kereszthalalra itelte ot. Am azok, akik tanitvanyai voltak, nem tagadtak meg tanitvanysagukat. Jelentettek, hogy megjelent nekik harom napra a keresztrefeszites utan es hogy eletben volt, tehat talan o volt a Messias, akirol a profetak sok csodat jovendoltek. (Antiquities 18:3)


Nezzuk a tovabbiakat. Az I. szazadban elt romai tortenetiro, Tacitus, aki a legprecizebben es leggondosabban jegyezte fel koranak torteneseit, szinten megemliti a "babonas" keresztenyeket (akiket Krisztusrol neveztek el), akik elnyomastol szenvedtek Poncius Pilatus alatt, Tiberiusz csaszarsaga idejen.


Szvetoniusz, Hadrianusz csaszar foirnoka irt egy Chrestus (Krisztus) nevezetu ferfirol, aki az I. szazadban elt (Annals 15.44)


Julius Africanus idezi Thallus tortenetirot a Jezus keresztrefesziteset koveto sotetseg leirasarol. (Fennmaradt iratok, 18)


Ifjabb Pilnius a Levelek 10:96-ban feljegyezte a korai keresztenyek dicsoito szokasait, tobbekkozott hogy a hivok Jezust, mint Istent imadtak, erkolcsosek voltak es megjegyzeseket tesz a szeretetvendegsegre es az urvacsorara is.


A Babiloni Talmud (Szanhedrin 43a) megerositi Jezus keresztrefesziteset Husvet eloestejen, valamint a Jezus elleni vadakat, ugymint boszorkanysag es a zsidok istentagadasra valo buzditasa.


Mara Bar-Serapion igazolja, hogy Jezust bolcs es erkolcsos embernek ismertek, sokak Izrael kiralyanak tekintettek, hogy a zsidok megoltek, valamint hogy kovetoi tanitasaban tovabb el.


Tovabba a gnosztikus irasok mindegyike emliti Jezust.


Samosatai Lucianos, egy II. szazadban elt gorog iro volt, aki elismeri hogy a keresztenyek Jezust imadtak aki uj tanitasokat vezetett be es meghalt ertuk. Leirja, hogy Jezus tanitasai magukba foglaltak peldaul a hivok testveri kozosseget, a megteres fontossagat, es mas istenek megtagadasat. A keresztenyek Jezus torvenyei szerint eltek, halhatatlannak hittek magukat, a halalfelelem hianya, az onkentes odaszanas, valamint a vagyonrol valo lemondas jellemezte oket.


Ha jobban megfigyeljuk, akkor rekonstrualhatjuk az evangeliumot ezen iratok segitsegevel: Jezus Krisztusnak hivtak (Josephus Flavius), csodakat tett, uj tanokat vezetett be, hogy megoltek ertunk husvetkor (Babiloni Talmud) Judeaban (Tacitus), de Istennek vallotta magat es azt mondta, hogy visszater (Elizear), ahogyan kovetoi hittek, valamint hogy Istenkent imadtak ot (ifjiabb Pilnius).


Tehat amint latod kedves kerdezo, rengeteg mas irat is tanuskodik Jezus letezeserol. Ezek az iratok annal is meglepobbek, mert Jezus akkori munkassaga a Romai Birodalom jelentektelen teruleten folyt, de megis jelentos mennyisegu informaciot nyerhetunk pogany tortenetirok tollabol. Meg kell jegyezni, hogy a romaiak Kr.u. 70-ben, porig romboltak Jeruzsalemet, igy tobb mint valoszinu, hogy rengeteg korabeli irat is megsemmisult akkor es a szemtanuk tobbseget megoltek.


Tehat az Ujszovetsegen kivul vannak mas tortenelmi bizonyitekok is Jezus letezesere. Gondolom azzal tisztaban vagy, hogy ugy az Ujszovetseget, mint az Oszovetseget, azaz a Bibliat, tortenelemkonyvkent is hasznaljak rengeteg egyetemen.


Meg kell jegyezni azt is, hogy rengeteg embert csak kitalalt szemelynek veltek sokaig a Bibliaban. Pl. Pilatusrol is ugy tartottak egeszen az 1960-as evekig, hogy nem letezo szemely volt, de elokerult egy asatas soran egy kobe vesett felirat, azzal szoveggel, ahol Tiberusz csaszar neve van emlitve es Pilatusra ugy hivatkoznak, mint Judea helytartojara.

Vagypedig emlithetnem a farizeus fopap, Kajafas sirjanak felfedezeset 1990-ben, Jeruzsalem mellett.


Remelem kieligto volt a valasz, ha van kerdesed, batran irj privit.


Udvozlettel


Gabriel

2011. nov. 27. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/47 anonim ***** válasza:
55%

Köszönöm Gabriel, hogy megelőztél, ott egy nagy pont. Megkíméltél egy kutatómunkától, amire nem tudom, hogy mikor tudtam volna időt szánni, mert fejből csak Josefus Flaviust tudom. Köszi


De bizonyára te is ismered ezeket a kortárs írókat, "kedves" kérdező, mint például Máté, Márk, Lukács, János, Pál, Péter, Jakab, Júdás (nam az iskáriótes).


Akik ráadásúl életükkel fizettek (Jánoson kívűl) a "hazug" szemtanúságukért. Te az életedet adnád egy hazug vallásért. Csak nézz magaba te az életedet adnád mondjuk egy szerinted igaznak vélt evolúció tanért? Még azért sem, igaz? Hát akkor hogyan adhatná oda magát a halálnak egy ember egy hazugságért?


Szerinted volt holokauszt? Volt Napóleon? Hogyan tudod bizonyítani? Egy két kortárs íróval? Na ne már. Itt nem az a kérdés, hogy Jézus megszületett-e vagy sem, hanem hogy te kinek gondolod őt.


Üdv: L

2011. nov. 27. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/47 A kérdező kommentje:

Kozel!


Kköszönöm, hogy normális stílusban válaszoltál. Megpróbálok én is így, és remélem nem érted félre szándékaimat! Bár makacsnak és fafejűnek tűnhetek sok helyen, de nézd el nekem. Célom nem a provokálás. Vegyük akkor sorra a válaszokat is:


„ Nos, a kerdesed gondolom ugy tetted fel, hogy a "Biblian kivul letezik-e mas bizonyitek Jezus letezesere". – Valóban.


„Torinói lepel:


„Luigi Garlaschelli, a Paviai Egyetem szerves kémiával foglalkozó professzora saját elmondása szerint mindössze néhány nap alatt sikerrel állította elő az 1578 óta a torinói dómban őrzött halotti lepel hű mását, kizárólag olyan eszközöket, módszereket és anyagokat felhasználva, amelyek a középkorban is rendelkezésre álltak. Állítása szerint saját rekonstrukciója minden téren ugyanazokat a tulajdonságokat mutatja, mint a torinói lepel, amellyel a hagyomány szerint Krisztus holttestét fedték le megfeszítése után.”


„Már egy 1988-as szénizotópos vizsgálat is XIII-XIV. századiként határozta meg az ereklyét, de a tudományos eredményt a katolikus egyház vezetése és több kutató is vitatta. Ők arra hivatkoztak, hogy korábbi restaurálási munkák "eltorzították" a kormeghatározást.”


Josephus: egyik válaszomban írták ezt róla: munkásságáról már több száz éve bebizonyosodott, hogy hamisítvány. Sajnos sokan még ma is hitelesnek tudják. No comment…


Tacitusz: Az a bajom vele, hogy születésének évét 56-ra, vagy 57-re teszik, és bár Jézus állítólagos keresztre feszítésének pontos dátuma ma is vita tárgyát képezi, de ezt mindenképpen 26 és 36 közé, így Tacitusz minimum 20 évvel később született, mint ahogy Jézust kivégezték, de lehet hogy 30, és ebben még nincs benne az az időszak ami eltelt a beszámolóig, így ez egy kb. fél-évszázados időszak, és mint tudjuk ennyi idő bőven elég arra hogy megalkossanak egy személyi kultuszt. Elég megnézni az elhunyt hírességeket. Elvis Presleyről ma is sokan állítják hogy él és különböző helyeken látták. Vagy ott van Raszputyin legendája a hatalmas, múzeumban őrzött péniszéről, amiről kiderült hogy nem is emberi. Nem akarom elbagatellizálni a kérdést, csak ezzel azt akarom mondani, hogy idővel felruházhatják az adott személyt olyan dolgokkal, melyeknek semmilyen valóságalapjuk nincs. Mivel Tacitusz Jézus után élt, és nem vele egy időben, ezért ezt nem tudom elfogadni, hisz’ nem láthatta a saját szemével, 50 év távlatából pedig aligha lehet hiteles. Amit a keresztényekről ír, az pusztán azt bizonyítja hogy volt egy (?) Krisztus nevű ember, és hogy az ő idejében már létezett a kereszténység. A Krisztus megnevezést én sem tagadtam, mert ez tény, de a Krisztus önmagában csak egy „cím” (Felkent, ami a Héber Bibliában gyakran előfordul és a szent olajjal felkent főpapra királyra, bírára és prófétára vonatkozott kizárólag.) Így ez önmagában a Jézus személynév nélkül, nem bizonyító erejű. Olyan mintha valakit, csak mint Professzor neveznénk meg. Biztos hogy létezik egy ember akit Professzornak neveznek, de önmagában nem fejezi ki, hogy az Erdős Professzor, vagy Kovács Professzor, és van belőlük sok.


Szvetoniusz-szal ugyan-ez a bajom. Krisztust nevezi meg ő is, de olyan formában hogy Jézus Krisztus nem fordul elő.

Thallusz: 20 évvel a keresztre feszítés után írta le az eseményt, 55-ben, így rá ugyan azt tudom mondani amit Tacituszra is. Nem volt ott személyesen hogy lássa, nem élte át, így nem tekintem megcáfolhatatlan, és hiteles forrásnak. Egyszerű példa: Ha ma valaki leírná a halálom után 20 évvel hogy megöltem valakit, de ő személyesen nem volt ott, nem látta, és még tárgyi bizonyítéka sincs rá, de csak halotta, az egy bíróságon sem állná meg a helyét, és mindenki csak mosolyogna rajta. Miért kellene akkor nekünk máshogy gondolkodni? Ez szembemenni a józan ész és racionalitás szabályaival.


Plinius: születési ideje iu. 23 vagy 24. Rá ugyan az vonatkozik mint az előzőekre. Nem lehetett ott, nem láthatta. A hívők mint Jézust mint istent (a teremtő napot) imádták. Figyelembe véve az asztrológiai magyarázatot mely szerint Jézus a napot szimbolizálja, és a korai keresztények pogány napimádók voltak, ezzel mindössze annyit mond hogy imádtak egy Jézus nevű dolgot, ami lehet egy személy, de a nap is metaforikusan.


Babiloni Talmud: „A zsidó Talmud Jesut említ ugyan néhány helyen, azonban ez időben száz évvel korábbra helyezi a vele kapcsolatos történetet, ez megkérdőjelezi annak hitelességét, vagy az említett személy azonosságát. A Tószefta egyik baraitájában -nem hitelesített, külső- Szanhedrin 43a talán róla van szó (Kr. u. 70-200 körül, a hitviták idejében keletkezett):” Itt is látható, hogy minimum 35 évvel az állítólag kereszthalál után írták. Nem akkor amikor megtörtént, hanem 35 évvel utána. Ez sok idő ma is. Ma sem tekintene senki hitelesnek egy olyan leírást, ami egy állítólagos eseményt csak 35 de lehet hogy 165 (!) évvel a történtek után írna le.


Mara Bar-Serapion levelének keletkezését (gondolom arra gondolsz) iu. 73 és a 3. század közé teszik. Ez megint akár több száz éves időszak. Mindaz amit leír, nem több mint a fennmaradt monda. Mivel személyesen nem „ismerte” Jézust, nem tekintem bizonyítéknak. Egy hallott mondát bárki leírhat, de attól az még nem bizonyít semmit.


Gnosztikus írások: megkérlek hogy idézz vagy linkelj Jézus említést! Én úgy tudom, hogy Jézus a Gnosztikusok keresztény szekta Napistene volt.


Samosatai Lucianos: Szintén nem kortárs. 200 évvel később élt. Pusztán leírta az akkor már 200 éve létező kereszténység alapjait. Olyan ez, mintha én ma leírnám, hogy miről szól a kereszténység.


„Tehat amint latod kedves kerdezo, rengeteg mas irat is tanuskodik Jezus letezeserol.”

Ahogy már írtam, ezek az iratok Jézus élete és halála után több évtizeddel, századdal keletkeztek, és csak mint Krisztus említenek néhány helyen egy személyt, de egy szót sem írnak a csodatételeíről, amik ha valóban megtörténtek, jóval nagyobb horderejűnek kellett volna lenniük, mint bármelyik csatának. Azokról viszont rengetek leírás van.


Ezek az iratok annal is meglepobbek, mert Jezus akkori munkassaga a Romai Birodalom jelentektelen teruleten folyt, de megis jelentos mennyisegu informaciot nyerhetunk pogany tortenetirok tollabol.”

Ez a jelentős mennyiségű információ, semmivel sem több, mint amit a Bibliából nyerhetünk, vagy amit a korai kereszténységről tudni lehetett akkoriban. Általános információk, beszámolók.


„Meg kell jegyezni, hogy a romaiak Kr.u. 70-ben, porig romboltak Jeruzsalemet, igy tobb mint valoszinu, hogy rengeteg korabeli irat is megsemmisult akkor es a szemtanuk tobbseget megoltek. „ – Ez nem magyarázat, se nem mentség. Pusztán fikció.


„Tehat az Ujszovetsegen kivul vannak mas tortenelmi bizonyitekok is Jezus letezesere. Gondolom azzal tisztaban vagy, hogy ugy az Ujszovetseget, mint az Oszovetseget, azaz a Bibliat, tortenelemkonyvkent is hasznaljak rengeteg egyetemen. „

Mondanál kérlek egy pár olyat, ami nem egyházi egyetem, és a Bibliát történelemkönyvként alkalmazzák? Tudomásom szerint a modern oktatás nem tekint úgy a Bibliára, mint tényeket tartalmazó, tankönyv, hisz szemben áll szinte az össze ma létező tudománnyal. Kezdve a biológiával, a geológián át, a történelemig.


„Meg kell jegyezni azt is, hogy rengeteg embert csak kitalalt szemelynek veltek sokaig a Bibliaban. Pl. Pilatusrol is ugy tartottak egeszen az 1960-as evekig, hogy nem letezo szemely volt, de elokerult egy asatas soran egy kobe vesett felirat, azzal szoveggel, ahol Tiberusz csaszar neve van emlitve es Pilatusra ugy hivatkoznak, mint Judea helytartojara.

Vagypedig emlithetnem a farizeus fopap, Kajafas sirjanak felfedezeset 1990-ben, Jeruzsalem mellett. „


Ez tény, ott van példának Trója is, ahogy már írtam. A bajom ezzel az, hogy ezek a személyek hétköznapi emberek voltak, földi maradványokkal. Nem voltak istenfiak, nem hajtottak végre csodákat, nem mentek a mennybe, nem támadtak fel. Egy olyan személy esetében mint Jézus, ez kevés. Hétköznapi emberekről voltak, és pontos feljegyzések készültek róluk még életükben. Ezzel szemben Jézusról, csak halála után évtizedekkel. Remélem érzékelhető a különbség.


Én így gondolom,és természetesen ez csak az én személyes véleményem. Tiszteletben tartoma hívőkét, és azt hogy van aki ezt nem így látja.

2011. nov. 27. 21:26
 26/47 A kérdező kommentje:

23!


Ne bagatellizáljuk el ha kérhetem! Még egy óvodás is tudja hogy pl a holdat is látni egyszerre a világ több pontján, és ha megyünk olyan mintha jönne velünk. Remélem érthető.

2011. nov. 27. 21:28
 27/47 A kérdező kommentje:

Ma 19:52!


Máté: keletkezését az 50-es évekre teszik, ami Krisztus után van, nem vele egy időben.


Márk: 65-70-es évek.

Lukács: Mátét használta forrásként.

A többi szintén. Gondolom tudod mi a problémám. Nincs egy olyan mű, ami 0 és 30 kötött keletkezett volna, nevén nevezné Jézus Krisztust, és nem csak mint Felkent említené, és beszámolna a csodatételeiről.


„kik ráadásúl életükkel fizettek (Jánoson kívűl) a "hazug" szemtanúságukért. Te az életedet adnád egy hazug vallásért. Csak nézz magaba te az életedet adnád mondjuk egy szerinted igaznak vélt evolúció tanért? Még azért sem, igaz? Hát akkor hogyan adhatná oda magát a halálnak egy ember egy hazugságért? „


Köszönöm, de hegyibeszédet nem kérek. Ez mind nagyon szép és megható, de az égvilágon semmit nem bizonyítanak.


„Szerinted volt holokauszt? Volt Napóleon? Hogyan tudod bizonyítani? Egy két kortárs íróval? Na ne már. Itt nem az a kérdés, hogy Jézus megszületett-e vagy sem, hanem hogy te kinek gondolod ő”


Úgy tudom bizonyítani hogy valós események, melyekben semmi rendkívüli csoda nincs, a közelmúltban történt, és az egész világ megélte. Esszel szemben Jézus története 2000 éves, tele van lehetetlen csodákkal és mesebeli elemekkel amik azóta sem ismétlődtek meg, és a korából senki sem számolt be róla, mindenki csak évtizedekkel, századokkal később.


„Na ne már. Itt nem az a kérdés, hogy Jézus megszületett-e vagy sem,” Dehogyis nem.


„hanem hogy te kinek gondolod őt.” – Egy mitologikus alaknak, aki a Napot szimbolizálja a világ legnagyobb, ma is létező és működő napimádó vallásában, a kereszténységben. Elnézést ha bántó, nem célom.

2011. nov. 27. 21:39
 28/47 anonim ***** válasza:
87%

Szervusz!


Kulon kihangsulyoztam, hogy POGANY, nem kereszteny, mas isteneket imado szerzok tollabol vannak ezek a dolgok. Az en kerdesem ilyenkor az, hogy miert lenne erdekuk lejegyezni egy nem letezo szemelyrol szolo esemenysorozatokat? Lukacs pl. orvos volt es evangeliumanak elejen kihangsulyozta, hogy minden egyes dolognak amit leir, gondosan utananezett es szemtanukkal beszelgetett. Pal egyenesen keresztenyuldozo volt, keresztenyeket gyilkolt. Csak ugy a semmi hatasara nekem eleg hihetetlennek tunik az a valtozas, ami beallt eleteben. Nehezen tudom elkepzelni, hogy Isteni csoda nelkul, pogany multal valaki olyan leveleket irjon, mint Pal.


En pl. nem eltem a masodik vilaghaboru idejen, de nagyapam rengeteget meselt rola tobb mint 50 evvel kesobb az aktualis esemenyek megtortenese utan, akar le is irhattam volna azokat amiket o elmondott nekem. Egy pillanatig sem kerdojeleztem volna meg az elbeszeleset (pl. en sosem lattam a legjobb baratjat, akit mellette lott le egy orosz katona es ott verzett el a fronton, megis elhiszem hogy igy tortent), illetve egy pillanatig sem kerdojelezzuk meg azokat az esemenyeket a masodik vilaghaboruban, amikrol nincs semmilyen vizualis bizonyitek, csupan irat tanuskodik arrol, hogy megtortent (nem beszelve arrol, hogy olyanok irtak, akik nem voltak ott, vagy akik meg meg sem szulettek az esemenyek idejen). Ezeket csak peldanak szerettem volna felhozni.


Maskulonben meg nem tudom, hogy milyen konkret bizonyitekot keresel Jezus letezesere? A torinoi leplet hagyjuk, az egy rejtely marad talan orokre. Folosleges belemenni abba a temaba. Szoval milyen bizonyitekot keresel? Videofelvetelt? Fenykepet? Festmenyt?


Mint ismeretes, Krisztus 12 eves koratol egeszen 30 eves koraig az egvilagon semmit sem tudunk. Tobb mint valoszinu, hogy ebben az idoszakban semmi olyasmi nem tortent, amire a kortars tortentirok felkaptak volna a fejuket. A gnosztikus iratokban vannak feljegyzesek Jezus csodateteleirol, mint kisgyerek. Pl. amikor feltamasztott egy masik gyereket a halalbol, aki a sziklarol lezuhant. Persze ezek nem mervadoak. Jezus 3 eves munkassaga volt az, amin a hangsuly van, amire mindenki felkapta a fejet.


Jeruzsalemet Kr.u. 70-ben porig romboltak. Ez teny. Nem ertem, hogy hogy nevezheted fikcionak ezt a tortenelmi tenyt. Tudod, akkoriban durva keresztenyuldozes volt, azaz a romaiak minden erejeukkel azon voltak, hogy mindent megsemmisitsenek ami a keresztenyekkel kapcsolatos. Ebben az idoben Izrael teruleten, Hirbet Kumran kozeleben letezett egy vallasi csoport, megpedig az esszenusok, akiknek koszonhetoen kesobb ratalaltunk a Holt tengeri tekercsekre. A romaiak elol valo menekules soran ugyanis a barlangokba rejtettek a Szent iratokat, amik mint tudjuk, a legregebbi Bibliai iratok. A legregebbi tekercsek Kr.e. 3. szazadbol szarmaznak.


Hogy hol hasznaljak a Bibliat, mint tortenelmi konyvet? Hosszu lenne felsorolnom, ezert keress ra barmelyik olyan egyetemre a neten, ahol Kozel-keleti tortenelmet, regeszetet tanitanak. Ha valaki szkeptikus pl. Mozes egyiptomi csapasaival szemben, azoknak pedig ottvan a korabeli egyiptomi feljegyzes, az Ipua papirusz, ahol szemtanuk feljegyzeseit olvashatjuk a dogveszrol, verre valt vizrol, jegesorol, elsoszulottek halalarol es az egyiptomi sotetsegrol. Sorolhatnam reggelig a mas forrasokbol szarmazo bizonyitekokat.


A napistenes dologgal nem tudok kezdeni. Minden vallas kotheto valami mas vallasban felfedezheto dologhoz. Karacsonykor lehet a hindu mast unnepel, mint a kereszteny. Ezekszerint akkor ott meg kereszteny alapok vannak? Vagy nem ertem :D


Udvozletem


Gabriel

2011. nov. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/47 anonim ***** válasza:
52%

„hanem hogy te kinek gondolod őt.” – Egy mitologikus alaknak, aki a Napot szimbolizálja a világ legnagyobb, ma is létező és működő napimádó vallásában, a kereszténységben. Elnézést ha bántó, nem célom.


Nem bántó, csak alul informált. Szókratész létezett? Nagy Sándor létezett? Buddha létezett? Mohamed létezett? Mert ezekre sem találsz több bizonyítékot. Nem értem, miért dőlsz be ilyen butaságoknak, a világi történészek 95%-a valós személynek tartja Krisztust. Erre legjobb példa az a tény, hogy röviddel a halála után már emberek áldozták az életüket az igazságért. Az evangéliumokat divat elmarasztalni hogy nem frissek. Nos, a keresztény üldözés miatt nem volt sok idő irkálni. ( De a levelek például sokkal fiatalabbak. )


Azt hiszel, amit akarsz, nem sértő nekünk, hogy te mit gondolsz. De azt ne várd, hogy egyet értsünk vagy megtapsoljunk. Ez egy divatos tévtanítás, aminek bedőltél, váljék egészségedre.

2011. nov. 27. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/47 anonim ***** válasza:
52%

Szervusz!


Ismet en vagyok. Sajnos nem talaltam egyelore semmi konkret dolgot, ami azt bizonyitana, hogy Josephus Flavius irasai hamisitvanyok lennenek. Ha tudsz esetleg linket, ahol errol bovebben lehet olvasni, akkor kerlek masold be. Koszonom elore is.


Gabriel

2011. nov. 27. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!