Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A kereszténység szerint tilos...

A kereszténység szerint tilos az Isten nevét a szánkra venni?

Figyelt kérdés

Mert szinte minden imában Atyának, Úrnak, Mindenhatónak nevezik, valamint az egyik filmben is láttam, hogy egy ember megkínozta magát, amiért a szájára vette Isten nevét


Ha igen miért van ez?


2008. máj. 29. 21:37
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%
Isten nevét HIÁBA szádra ne vedd! :) Tehát lehet beszélni róla, de csak akkor, ha tényleg róla akarsz mondani valamit, nem csak úgy töltelékszónak használod az "uramistent", az "atyavilágot", és társait.
2008. máj. 29. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
91%

Ha jól tudom, a zsidóknak tilos kiejteni az Isten (Jahve) nevét. Az előttem szólónak igaza van, csak a káromkodás és hasonlók tilosak.

A filmben esetleg valami szélsőséges "kisegyház" tagja lehetett, akik szintén kereszténynek vallják magukat, de lehetnek különleges szabályaik.(Az önkínzás sincs szokásban katolikus körökben.)

2008. máj. 30. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
88%
Az Ószövetség korában Isten nevét soha ki nem ejtették,ehelyett körülirták,pl.Jézus perében a főpap azt kérdezte az Úrtól;"Te vagy-e a Messiás az Áldott (Isten) Fia?.De például Angliában csak a múlt században törölték el azt a törvényt(hivatalosan)amelyik az istenkáromlókat halálbüntetéssel sújtotta.De ha röviden akarok válaszolni(akarok) a lényeg az,hogy (szinte minden) vallás haqlálbüntetéssel sújtotta(sújtja az iszlám ma is) az istenkáromlókat.
2008. jún. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
61%

Erre a kérdésre akkor kapunk pontos választ, ha mélyre ásunk a zsidók történetében. A zsidók monoteista (egyistenhit) vallást képviseltek - ellentétben a velük szomszédos népekkel, akik leginkább politeisták voltak. A zsidók Istenének neve Jahve volt, akinek a nevét pontosan nem tudták kiejteni, hiszen a név egy tetragramma, vagyis egy JHVH volt. Mivel a zsidók nem használtak magánhangzókat, ezért nem is tudni pontosan, hogy mi Isten eredeti nevének a pontos kiejtése. Mivel a Jahve vagy Jehova az elfogadott, az elterjedt, így ez maradt fent. Az Úr, Atya, Mindenható Istennek nem a Neve, hanem a címe, a rangja.

Más népek nyelvhasználatában is a Jahve név maradt fent (különféle templomok homlokzatán megtalálható, pl. Franciaországban a tetragramma). (Magyarországon a XIX. században még használatos volt Istent a nevén nevezni.)


Mivel a zsidók több alkalommal eltértek Jahve imádatától, így babonásakká váltak, és kitalálták, hogy Isten nevét nem lehet "hiába" a szánkra venni.

A későbbi évezredekben a Jahve név sokáig használatos volt, majd szép lassan már a Bibliából is kivették, pedig az eredeti héber iratokban több, mint 7000-szer fordult elő.

Ezeknek utána lehet nézni a történelmi feljegyzésekben.


Amikor imádkozunk, szükséges Isten nevét a szánkra venni, hiszen ő maga kéri ezt. "Közeledjetek az Istenhez, és ő közeledni fog hozzátok." A Zsoltárok 83. rész 19. vers azt mondja: " Megtudják, hogy Te, akinek neve Jehova, egymagad vagy felséges Isten az egész földön." - Károli fordítású Biblia -

Tehát imádati célra Isten nevét a szánkra venni nem tilos, sőt, fontos. A többi, pedig babonás elképzelés.

Remélem tudtam segíteni. Aki nem hiszi el, tényleg nézzen utána.

2008. jún. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
Az isten nevét szádra hiába ne vedd azt jelenti hogy ne tégy dolgokat isten nevében ami nem tartozik rá. Például ne kéregess új kocsira isten nevében.
2008. jún. 10. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
80%

A kettővel ezelőtti szép hosszú fejtegetés ott bukik el hogy maga a JHVH is egy körülírás, azt jelenti "vagyok".

"És monda Isten Mózesnek: VAGYOK A KI VAGYOK. És monda: Így szólj az Izráel fiaihoz: A VAGYOK küldött engem ti hozzátok."

2008. jún. 27. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:

A JHVH-t nem lehet egy szóval megfogalmazni, mivel összetett kifejezésről (névről) van szó, pl., mint a kínai írásjelek. Egy írásjel sem feltétlenül egy szót jelent.

Az emberek neveinek is van jelentése, pl. Lídia: Lydiaból származó nő.


1. Előidézi, hogy szándéka valóra váljon, vagyis: az ember elgondolja, hogy ezt vagy azt tesz napközben, de nem biztos, hogy az összejön. Ha Istennek van egy gondolata, akarata, az tuti, hogy valóra válik. Nincs ember, aki megakadályozhatná, hogy szándéka valóra váljon. Maga a Jahve név ezt jelenti.


A Jahve vagy a Jehova még annyit tesz, hogy előidézi, hogy legyen. Mi legyen? Teremtésmű legyen.

Mivel Isten az alkotónk, joggal mondható el róla, előidézi, hogy legyen valami, pl. az élet.

2008. jún. 27. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
74%

Az nem igaz, hogy a Jahve, ill. Jehova név a zsidóságnál használatos lenne. Kialakulása ugyanis egy félreolvasás eredménye. Tudni kell hozzá, hogy a héberben a magánhangzókat a mássalhangzók alá írt pontok jelölik. I.ten nevét nem szabad leírni, és kiejteni, ezért a Bibliában ezt úgy oldották meg hogy a J.H.V.H mássalhangzók (Aminek a jelentése egyébként Örökkévaló) az Elohim I.tennév magánhangzóit pontozták alá, hogy nehogy véletlenül összeolvassák, és kiejtsék azt a nevet. Így a jhvh mássalhangzókból, és az elohim magánhangzói összeolvasva adják a Jehova nevet. De ilyen I.tennév nincs.

A JHVH-t amúgy vagy Ádonáj-nak olvassák (inkább csak imákban) vagy úgy olvassák, hogy HáSém-- A Név.

2008. dec. 30. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
60%
A J.H.V.H egyébként a jod, hé, vav, és hé betűkből tevődik össze, a hájá, hove, jihje szavak kezdőbetűiből "összerakva" , amik azt jelentik, hogy volt, van, lesz, tehát, hogy Örökkévaló. És ez sztem mindent elmond I.tenről, és nagyon szép... :)
2008. dec. 31. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

Előttem Szólónak!


Milyen forrásanyag támasztja a válaszodat alá? Szeretném tudni, mert érdekeset írtál.

2008. dec. 31. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!