Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztényi szempontból van-e...

Keresztényi szempontból van-e "igazságos háború"?

Figyelt kérdés

Pl. a lengyelek "igazságos háborút" vívtak-e Hitler ellen?

A kérdésem tehát szigorúan keresztényi szempontból, a Biblia alapján értem.



#igazságos háború
2011. jan. 13. 01:52
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Hi.

Persze,mert az államnak van Istentől kapott jogköre:


Róm 13:3 Mert a fejedelmek nem a jó, hanem a rossz cselekedetnek rettegésére vannak. Akarod-e pedig, hogy ne félj a hatalmasságtól? Cselekedjed a jót, és dicséreted lesz attól.

Róm 13:4 Mert Isten szolgája ő a te javadra. Ha pedig a gonoszt cselekszed, félj: mert nem ok nélkül viseli a fegyvert: mert Isten szolgája, bosszúálló a haragra annak, aki gonoszt cselekszik.


PEACE

2011. jan. 13. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
Az önvédelem mindig az, mások megtámadása nem.
2011. jan. 13. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Miből gondolod, hogy a Róma 13-k fejezete jóváhagy bármiféle "igazságos háborút", amit az ember annak gondol?

Ha elolvasod ennek a fejezetnek az első hét versét, akkor láthatod, hogy a politikai „felső hatalmasságok” „Isten szolgájaként” álltak fenn, hogy "dicsérjék a jónak cselekvőit, és büntessék a rossz dolgok gyakorlóit".


De mit mutat a szövegösszefüggés? Hogy Isten az — és nem a felsőbb hatalmak —, aki meghatározza, mi a jó, és mi a rossz. Ugye így van?

Ebből logikusan következik szerintem, hogy ha tehát a római császár vagy bármilyen más politikai hatalom olyan dolgokat követelt meg, amelyeket Isten megtiltott, vagy ennek fordítottjaként olyan dolgokat tiltott meg, amelyeket Isten megkövetelt, akkor nem Isten szolgájaként ténykedett többé.

Te itt idézted a Róma 13-t, de ne feledkezz meg Jézus szavairól sem, a Máté 22:21-ben: "Adjátok meg a császárnak, ami a császáré, és Istennek, ami az Istené".


Tehát szerintem ebből az következik a Biblia alapján, hogy ha a Római Állam olyan dolgokra tartott igényt, amelyek Istenéi voltak, mint például az imádat vagy egy személy élete, a keresztények az apostoli tanácsot követték: (Mint uralkodónak) "Istennek kell inkább engedni, hogynem az embereknek" (Cselekedetek 5:29).

Ha az a politikai hatalom, ahol élsz, elvárja azt, hogy életedet áldozd érte, akkor vajon lehet-e mondani, hogy az életeddel együtt, az "imádatot" is megköveteli tőled, amikkel valójában Istent illető, legszentebb tulajdonodra tart igényt?


És most őszintén, melyik volt Isten "igazságos háborúja" a kereszténység történelmében? Tán azok, melyeket jórészt egymás ellen vívtak? Vagy másként feltéve a kérdést, a Róma 13-k részét úgy kell érteni, hogy az emberi politika által okozott háborúkban, a kereszténynek is részt kell venni?


Igazságos volt akkor a lengyelek Hitler elleni háborúja?

2011. jan. 13. 03:10
 4/21 anonim ***** válasza:
Miért a lengyelekkel van bajod? nem ők akarták meghódítani Európát! -.-
2011. jan. 13. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Semmi bajom a lengyelekkel, csak egy példa..., sajnos a sok közül.
2011. jan. 13. 03:35
 6/21 Lebannen ***** válasza:

Van egy ilyen parancs: Ne ölj!

Nem elég egyértelmű?

2011. jan. 13. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Én úgy látom, hogy igen, van igazságos háború hiszen Krisztusunk azt mondja, hogy kardot hozott nékünk. Csak van egy kis bökkenő a dologban...hogy sokan ezt félreértelmezték...és egymással kezdenek el viaskodni...lásd a példád a kérdésed alatt. A valós háborút, harcot a Sátánnal kell megvívni, és önmagunkban, természetesen Isten segítségével. Ugyanazt kell megtenni, amit Jézus is megtett, legyőzni a bennünk élő sátánt...nem pedig a másik embereket...:)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jan. 13. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Jó, de ez nem egyértelmű, mivel a Tízparancsolat a Törvényszövetség része volt és Jézus (mint szó szerinti, írott törvényt) megszüntette. Ez nem jeleneti azt, hogy a szelleme érvényét vesztette, vagy nem lenne igaz, ami benne van, de Jézus a keresztényeknek jóval egyszerűbben magyarázta el, hogy mi a két legfontosabb törvény.


Éppen ezért tetem fel a kereszténység Újszövetsége alapján a kérdésem.

2011. jan. 13. 11:56
 9/21 anonim ***** válasza:

Persze.Az államhatalom addig legitim,amíg a jót jutalmazza és a gonoszt bünteti.Amikortól nem ezt teszi,nem vagy köteles engedelmeskedni neki,mert Istennek kell inkább engedni.


PEACE

2011. jan. 13. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Igen, szerintem is teljesen nyilvánvaló, hogy Jézus nem valóságos kardról beszélt a szűkebb és tágabb szövegkörnyezet alapján. Hiszen maga Pál mondta: "bár a testben járunk, nem aszerint viselünk hadat, amik a testben vagyunk. Hadviselésünk fegyverei ugyanis nem testiek, hanem az Isten által hatalmasak erődítések lerontására" (2Kor 10:3, 4)


Pál itt gondolom arról beszélt, hogy sohasem nyúlt testi fegyverekhez, például politikai ármánykodáshoz, furfanghoz, hangzatos beszédhez vagy véres harci eszközökhöz azért, hogy megoltalmazza a gyülekezetet a hamis tanításoktól.


Jézus még világosabbá tette a tanítását, mikor ezt mondta: "Én pedig azt mondom nektek, akik figyeltek, hogy szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek titeket, áldjátok azokat, akik átkoznak benneteket, imádkozzatok azokért, akik bántanak titeket."

(Luk 6:27, 28)

2011. jan. 13. 13:45
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!