Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogy köszönjek idosebbeknek?

Hogy köszönjek idosebbeknek?

Figyelt kérdés

Rettentoen idegesit, hogy sosem tudom eldönteni mit köszönjek kinek.

23 éves vagyok. Egy 20asnak nyilván indulásból sziát köszönök, egy 50esnek jónapotot, de mivan egy 30as 40el. A sziához kicsit idos de már kaptam 37 évestol olyant, hogy "ennyire idosnek nézek, hogy jó napotot köszönö szia helyett".

Mi a helyes etikett?



2022. nov. 7. 09:48
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
79%

Szituációfüggő is, de amúgy "Jó napot kívánok".

Felnőtt emberek vagytok mind a ketten, miért kéne tegeződni, ha ismeretlen? De mondjuk baráti társaságban, ha bemutatnak egymásnak, akkor lehet tegezve indítani.

2022. nov. 7. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Se nem ismerös se nem barát simán kolléga, munkahelyen.
2022. nov. 7. 10:15
 3/21 anonim ***** válasza:
83%
Fenti beszólást tekintsd úgy, hogy az idősebb felajánlotta a tegeződést. Amit az etikett szerint nem illik visszautasítani.
2022. nov. 7. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
0%
A magyar nyelv rendkívül sokféle köszönési módot ajánl fel a közömböstől az intim közelségig.
2022. nov. 7. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
74%

Én mindig "Jó napot kívánok"-kal indítok, ha idősebb nálam és nem ismerem, nőknek néha szoktam "Kezét csókolom"-ot is mondani, de azt úgy látom nem szeretik.

Ha ő meg letegez, akkor automatikusan visszategezem.

2022. nov. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem munkahelyfüggő a dolog. Én az egyik állami cégnél dolgozik, és nálunk a munkahelyen mindenki tegeződik a 18 évestől a 65 évesig, az ügyintézőtől az igazgatói szintig. Egyedül a vezérigazgatót magáznám, ha találkoznék vele, de mivel ő Budapesten van, én meg vidéken, nem valószínű, hogy valaha is találkozunk.
2022. nov. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
74%

"Se nem ismerös se nem barát simán kolléga, munkahelyen."

Akkor meg munkahelytől függ. Szintén, ahogy a 6-os válaszolónál, nálunk is az a bevett, hogy kortól, nemtől és beosztástól függetlenül mindenki tegez mindenkit (a "nagyfőnököt" is), ezt az első pár napban mondták nekem, mikor idekerültem.

Szerintem a jó napot/jó rellet kívánokkal nem lehet mellélőni. Én is 30 fölötti vagyok és ha egy huszonéves első találkozásnál magázva köszön, akkor nem venném rossz néven. Sőt, örülnék hogy komolyan vehető felnőtt, aki tudja az illemet. Aztán persze felajánlanám, hogy tegeződjünk, mert én vagyok az idősebb.

2022. nov. 7. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
60%

Teljesen mindegy, mert tapasztalatból tudom, hogy sosem lesz jó.


Az egyik azon sértődik meg, hogy "Jó napot!", mert hogy az "Jó napot kívánok!".

A másik meg megsértődik azon, hogy "Jó napot kívánok!", mert hogy neki csókolommal kell köszönni.

Azt már említettem, hogy a "Csókolom!"/"Kezít csókolom!" köszönésen hányan meg tudnak sértődni?


Szóval semmi értelme ezen agyalni.

2022. nov. 7. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
0%

"Se nem ismerös se nem barát simán kolléga, munkahelyen."

. Ja, hát, ott eddig mindenhol alap volt a tegezés, amit rendszerint első nap közöltek, ha amúgy nem volt egyértelmű.

2022. nov. 7. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
27%
ALAP, hogy amíg a másik nem ajánlja fel, addig te magázod. Mindegy, hogy nálad fiatalabb-e.
2022. nov. 7. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!