Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Honnan jött az a szó, hogy...

Honnan jött az a szó, hogy alpári?

Figyelt kérdés
Amikor valami trágár, bunkó, stb. Miért alpári? Ha jól tudom az valami község vagy városrész neve, meg google-ban azt találtam, hogy van ilyen személynév is.

2015. máj. 25. 21:34
 1/2 anonim ***** válasza:
Alpár névvel illettek több elmaradott falut. Elmaradottak voltak, tehát alacsonyrendűek. Szóval aki bunkó, az alacsonyrendű.
2015. máj. 25. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Zoboky Tamás válasza:
Az eredete nem bizonyított a szónak, de nekem ez a pénzügyi verzió tetszik a legjobban: a kötvényeknek van névértékük és piaci értékük. A névérték (vagy más néven "par") az az összeg amit lejáratkor megkap a befektető. A piaci érték az az érték amit akkor kapna meg a befektető, ha lejárat előtt eladná valaki másnap a kötvényt. Az olyan kötvényt ami par-on aluli (vagy al-pari) nem érdemes eladni, mert kevesebb pénz kap érte a befektető mintha várna a lejáratig. Amúgy a piaci érték akkor kezdhet csökkenni, ha a kibocsátó csődközelbe kerül, azaz ha a piac általános véleménye az, hogy nem lesz képes kifizetni a kötvény névértéket lejáratkor a befektetőnek. Az ilyen al-pari kötvényeket nyilván nem jó birtokolni. Innen eredően ha valami ócska, névértéken aluli, akkor gyakran mondjuk hogy al-pari, azaz elmagyarosítva (szegény tiszaalpári lakosok kárára) alpári.
2015. aug. 22. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!