Az angolban miért csak tegeződés van?
Ha letegezek egy tanárt, vagy bárkit, aki már idősebb, rögtön azzal jönnek, hogy micsoda tiszteletlen pimasz gyerek vagyok...
Az angolok miért csak tegeződnek? Ők úgy gondolták, mikor kialakult a nyelv, hogy nem csinálnak ebből gondot, így ne legyen magázódás?
Tévedés, hogy csak tegeződés van. A valóság az, hogy csak magázódás van, ugyanis a 'you' a töbess szám második személy megnevezése volt eredetileg, és egyben a magázás formája (mint sok más nyelvben). Az eredeti tegezés a 'thou' volt, amely nem véletlenül hasonlít a német 'du'-ra. Azonban idővel kikopott, és csak az irodalmi nyelvben használták, aztán már ott sem.
Tehát a pontos megfogalmazás, hogy nincs sem magázás, se tegezés; egyszerűen nincs ez a megkülönböztetés. Azonban természetesen ők is képesek hivatalosabb és közvetlenebb megszólításra különböző nyelvi megoldásokkal.
Megkülönböztetik a magázódást ők is, csak másképp, pl. can't a tegező forma, can not a magázó.
Illetve egy tévedésre hadd hívjam fel a figyelmed: olyan nincs, hogy egy nyelv "kialakult". A nyelv folyamatosan alakul és változik. Például sokáig a magyar nyelvben sem létezett magázódás, hanem mindenki tegeződött :)
"nincs benne az a távolságtartó tisztelet, mint a magázódásban."
- Ehelyett közvetlen tisztelet van benne. Egyébként távol vagyunk attól, hogy megszűnjék a magázódás a magyar nyelvben.
ma 18:31
hát én egy hello-ban vagy szervusz-ban nem látok túl sok közvetlen tiszteletet.
Egy tetszőleges munkahelyen is tegeződik a 20 és a 60 éves. Ha meg már tanár-diák közt is elkezdett terjedni, és a tendencia így folytatódik, akkor pár évtized múlva régiesnek fog tűnni a magázódás, aztán kihal az élő nyelvből. Mint manapság a múlt idők: "látám, láttam volt".
Ha nincs tisztelet, akkor nem attól lesz, hogy rá vagyunk szoktatva a magázásra. Ennél azért ez bonyolultabb.
Egyébként én attól még pozitívabban tekinthetek valakire, akinek hellóval köszönök, mint aki elvárja, hogy magázzam. Ez egyáltalán nemn ettől függ. Ha Te nem látod a tegezésben a tiszteletet, akkor nem hiszem, hogy csupán a magázás elég volna ahhoz, hogy lásd ott is. Úgy tűnik, hogy ez a fogalom, hogy tisztelet, már teljesen kiüresedett, és ilyen külsőségektől függ. Nem hiszem, hogy a tisztelthez magáznom kellene a szüleimet vagy a páromat.
Nem igaz, hogy nincs magázódás. Csak ugyanazzal a szóval felyezik ki, mint a tegeződést! Szövegkörnyezetből kiderül könnyen, hogy tegezel vagy magázol!
De inkább kérdezz meg egy angoltanárt erről, jobban jársz. Itt elég fals infók keringenek idegen nyelvek témában, nem egyszer észrevettem..
"Megkülönböztetik a magázódást ők is, csak másképp, pl. can't a tegező forma, can not a magázó. "
Miért kell baromságokat leírni, ha fingod nincs az angol nyelvről? Először is olyan, hogy can not nincsen, hanem cannot van, másrészt ennek köze nincsen a magázódáshoz, tegeződéshez.
Amúgy meg nincsen tegeződés, ahogy már mások leírták, csak 1 fajta megszólítás van, ami eredetileg a magázódás volt. Akit magáznánk, azokat annyi, hogy más szavakkal illetjük.
Egyébként a magázódás nem lenne szükséges a magyar nyelvben sem, valószínűleg a feudalizmus maradványa, és idővel el fog tűnni. Aki szerint nélküle nincs tisztelet, annak fogalma sincs mi az a tisztelet, és képmutató világban szeret élni.
Amúgy biztos vagyok benne, hogy el fog tűnni a magázódás, a tendencia legalábbis ez. A mostani 50 fölötti korosztály jelentős része még magázta a szüleit, majd az unokák már tegezik a nagyszülőt. Hobbisport körökben általános a tegeződés, legfeljebb csak a legidősebb embereknek jár ki a csendőrpertu. Bizonyos munkahelyeken, sőt bizonyos szakmákban is általánossá vált a tegeződés. A mai huszonéveseknél szinte mindenütt a tegeződés az általános egymás felé, és ezt a szokásukat 30 után sem fogják feladni. Szerintem a magázódás utoljára csendőrpertuként fog fennmaradni a közoktatási intézményekben, illetve még talán ugyanaddig a felsőoktatási intézményekben kölcsönös magázódásként tanár és diák között.
"pl. can't a tegező forma, can not a magázó."
Ezzel az összevonással valóban "tegezést" is kifejeznek? Tehát az angolban a sok rövidítés valójában a közvetlenebb, "tegezést" akarja helyettesíteni? És ha nem rövidítünk, akkor lesz hivatalosabb, "tisztelettudóbb" a szöveg?
Egyébként én sem hiszem, hogy ezektől a külsőségektől függne a tisztelet!!
"Hé haver, jó voltál!", vagy "elmehet a francba, maga nem normális", melyiket hallanád szívesebben????
Egyébként ige, a magyar is a német arisztokráciából vette át ezt az idióta szokást. A magyarban, mint mint sok más nyelvben sem volt!
De milyen érdekes: Istent tegezed, de a hozzá képest porszem embert magázod..., elgondolkoztató!
Az angolban valóban a régi magázás alakult át tegezéssé, tehát nem mondhatjuk, hogy "egyik sincs".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!