Mi a feladata egy biológusnak? Milyen fajtái vannak?
BIOLÓGIA ALAPSZAK
Az élő természettudományi képzési ághoz tartozó, biológia alapszak a hagyományos képzési rendszer hét hagyományos szakának felel meg: ezek az alkalmazott növénybiológus, alkalmazott zoológus, biofizikus, biológus, biológus laboratóriumi operátor, biológiatanári, molekuláris biológus. Az alapszakon szerezhető szakképzettség megnevezése biológus. A biológia alapszak képzési célja egyrészt, hogy a hallgatók megfelelő elméleti és gyakorlati ismerettel rendelkezzenek a következő képzési szint elvégzéséhez, másrészt a képzést ezen a szinten befejező és az elhelyezkedés mellett döntő szakemberek megfelelő ismerettel rendelkezzenek a természettudományi, matematikai, kémiai, biológiai, illetve informatikai területen, és ezzel képesek legyenek a biológia legfontosabb összefüggéseinek elemzésére, új biológiai ismeretek szerzésére. A képzés alatt a hallgatók megtanulják a biológia legfontosabb összefüggéseinek elemzését, az alapelvek gyakorlati alkalmazását. Elsajátítják a biológiai kutatás legalapvetőbb módszereit. Képessé válnak laboratóriumi technikák, műszerek használatára, számítógépes adatfeldolgozásra. Azok a jelöltek, akik elvégzik a kutatói modult, önálló biológiai tudományos problémák felvetésére is alkalmassá válnak, és önállóan is tervezhetnek egyszerűbb kísérleti megoldásokat, amelyeket kivitelezhetnek és értékelhetnek is. A végzett biológus szakemberek ismereteik birtokában laboratóriumi és terepi műveleteket végeznek, illetve kísérleteket terveznek és kiviteleznek. A szakon elsajátítható elméleti és gyakorlati ismereten túl előnyös, ha a biológus rendelkezik néhány, munkavégzését, hivatásgyakorlását elősegítő, támogató tulajdonsággal, melyek az együttműködő, kapcsolatteremtő képesség, a kommunikációs készség, a minőség iránti igény és a felelősségtudat. A képzés része a gyakorlati képzés is, amely az elméleti ismeretek mélyebb megértését segíti elő, és a gyakorlati módszerek, eljárások megismerését szolgálja.
A diploma megszerzéséhez felállított követelményrendszer nem vár el magas szintű nyelvtudást: szükséges feltételként egy idegen nyelvből államilag elismert középfokú C típusú nyelvvizsgát jelöl meg, de a szakma változásainak követéséhez elengedhetetlen az idegen nyelvű szakirodalom ismerete.
Az alapszakon végzettek folytathatják tanulmányaikat a biológiai képzés második szakaszában, vagy elhelyezkedhetnek kutatóintézetekben, laboratóriumokban, természet- és környezetvédelmi, közegészségügyi intézményekben, hatóságoknál. Munkájuk korlátozódhat a laboratóriumokra, de gyakran van szükség terepmunkára is.
Ha esetleg biológusnak készülnél, fontos tudni, hogy az angol(!) nyelvtudás sokszor nélülözhetetlen még a tanulás alatt is. Ugyanis számos előadás segédanyagának részleteit (lusták?) lefordítani magyarra.
Ha biológia alapszakot választasz magadnak, a későbbi (MSc)tanulmányaid során számos lehetőség áll előtted. Nálunk a szakirányok:
IDEGTUDOMÁNY és HUMÁNBIOLÓGIA
MOLEKULÁRIS GENETIKA, SEJT- és FEJLŐDÉSTUDOMÁNY
MOLEKULÁRIS, IMMUN- és MIKROBIOLÓGIA
NÖVÉNYBIOLÓGIA bármilyen furcsa, ide sorolták a mikológiát is (gombákkal foglalkozik)
ÖKOLÓGIA, EVOLÚCIÓ- és KONZERVÁCIÓBIOLÓGIA
ELTE, biológia BSc, biológus szakirány hallgatója
Én szegedi biológus vagyok, a doktori iskola hallgatója, szóval régi motoros a szakmában.
A biológia alapvetően két szakirány köré épül fel, a molekuláris biológia és az ökológia köré.
A molekuláris biológus (Genetikus, biokémikus) alapvetően naphosszat egy asztal mellett áll és víztiszta vagy éppen színes-büdös folyadékokat mér egymásba. A konkrét munka laborról laborra változik, lehet alapkutatás vagy alkalmazott kutatás, a lényeg, hogy nagy valószínűséggel DNS -sel és/vagy fehérjékkel dolgozol majd, egy asztal mellett. Ide tartozik a legtöbb alkalmazott biológus is, akik kórházakban, cégeknél teszik a dolgukat. Ilyenkor általában modellszervezetekkel dolgozol, azaz laborban tartott élőlényekkel: kólibaktériummal, ecetmuslicával, egérrel, patkánnyal, lúdfűvel.
Az ökológus (taxonómus, környezettudós, mittoménmi.) szakirány lényege, hogy a vadon élő állatokat/növényeket vizsgálják, így itt szükséges a terepmunka, adatgyűjtés. E szakirány művelői hosszú-hosszú kirándulásokat tesznek, mintapéldányokat gyűjtenek nyáron, télen pedig a gyűjtött anyagot dolgozzák fel, cikket írnak, miegymás.
Léteznek átmeneti témák is, egy ismerősöm például páncélosatkákat határoz be DNS szekvenciák alapján, de tulajdonképpen minden biológus mást csinál, a tényleges munkáját úgyis csak ott tanulja meg, ahol majd dolgozik (Szakdolgozik).
Ami mindenképpen fontos: Az angol nyelvtudást nem lehet eléggé hangsúlyozni, a szakirodalom kizárólagosan angol nyelven elérhető, minél gyorsabban olvasol angolul, annál jobb leszel a szakmádban.
Fontos, hogy a biológus-lét lényege és sarokköve az előadástartás. Gyakran kell majd emberek előtt beszélned, beszámolnod egy-egy cikkről, vagy a saját munkádról. Ha ez valamiért nem megy, nem sok babér terem majd neked. Mindazonáltal ne aggódj, az előadókészség is tanulható, mint minden más, csak gyakorolni kell.
Mindenképpen szükséges érteni a számítógépekhez: Szövegszerkesztő, táblázatkezelő, programok ismerete alap, képszerkesztők, powerpoint ismerete nagy előny, de ha odateszed magad, lesz időd ezt is gyakorolni. Adatbázisok használata, "data mining" mind mind nagy előny, e valószínűleg a képzésed során is rászorítanak majd a megismerésükre.
Ha értesz a programozáshoz, az hatalmas előny, nagyon sok biológus tök hülye ehhez (én is), az az egy-két bioinformatikus, aki ért a szakmájához, nagyon kelendő.
Az egyes szakirányok részben átfedőek, agyon könnyen átjárhatóak és tulajdonképpen az nem túl sokat jelent, ha valaki pl. genetikusként végzett, ettől nyugodtan foglalkozhat akármivel is a további élete során.
Ami nagyon fontos: A biológusképzés során sohasem elég, ha "kettessel átmentem" Ahhoz, hogy biológus lehess, BsC diplomát kell szerezned, majd sikeresen felvételizni MsC -re, majd PhD fokozatot szerezni. Minden lépcsőbe csak a legjobbakat veszik fel, így ha erre a szakmára adod a fejedet, muszáj lesz mozgolódni már az elejétől fogva. Elmenni korán szakdolgozni, TDK (Tudományos Diák Kör), konferenciákra járni, suli mellett folyton bejárni dolgozni ingyen és bérmentve, hétvégén, vagy amikor időd van. Otthon cikkezni, olvasni, követni a szakterületed újabb eredményeit.
Viszont ha ez megy, nagyon kapós végzettséget szerzel, amelyből szinte minden országban alkalmaznának még több embert. Ráadásul, mivel tulajdonképpen angolul folyik a képzés, sehol sem kell honosíttatni a diplomádat, csak menni, oszt jól van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!