Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Az Óbudai Egyetemen melyik...

Az Óbudai Egyetemen melyik szakán menjek továbbtanulni ahhoz, hogy megalapozzam a divattervezői jövőmet?

Figyelt kérdés

van a könnyűipari mérnök és az az ipari termék és formatervezői szakirány.

nem tudom pontosan melyik foglalkozik konkrétan ruhákkal.

Találtam egy videót,amiben az ipar és formatervezői foglalkozik ruhákkal viszont a tanárom azt mondta ,h a könnyűiparira menjek,ha divattervező szeretnék lenni,mert ez megalapozza.Most melyik az igaz?

előre is kösz


2011. jan. 13. 20:04
 1/9 anonim válasza:
100%

Szia!

A ruhaipari mérnök szakirányon varrást, szabásminta szerkesztést- és modellezést, szériázást és a ruha gyártással kapcsolatos dolgokat tanítanak. A ruhaipari géptantól, a gyártásszervezésen át, az anyagismeretig, illetve a a számítógépes modelltervezésig vannak tantárgyak.

Ennek fő irányvonala nem a tervezés, hanem a ruha-készítés, az alapanyagok ismeretétől a kész termék elkészítéséig. A tervezést csak minimális szinten érinti.

A terméktervező szakirányon viszont nagy részben művészeti ismereteket, rajzot, színtant és modelltervezést tanítanak. Ott csak a tervezésre koncentrálnak, a ruha valódi kivitelezésével és az ehhez szükséges ismeretekkel nem.

Én ruhaipari mérnökként végeztem.

Azt tudom tanácsolni neked, hogy gondold át milyen ismeretekre van igazán szükséged.

A tervezés önmagában semmit nem ér, ha a kivitelezésről nem tanultál, mert szükséges, hogy tudd, hogy amit megtervezel kivitelezhető e egyáltalán, illetve milyen megoldások mentén tervezhetsz.

Fontos, hogy ismerd az alapanyagok tulajdonságait, hogy milyen megoldásokat, melyik textíliából lehet elkészíteni.

Szóval, ha van ruhaipari előképzettséged, akkor a tervezői szak pluszban jó lehet neked, de, ha nincs akkor nagy szükséged van ruhaipari ismeretekre.

Bár a ruhaipari mérnök szakon elég kemény a gyakorlati (varrás)képzés, úgyhogy ruhaipari előképzettség nélkül elég nehéz.

Azt még hozzátenném, hogy mindkét szakon elég kemény műszaki képzés van az első két évben. Pl. matematika, mechanika, kémia, géprajz, elektrotechnika, stb.

A szakirányú tárgyak csak a harmadik évben lépnek be.

Szóval az első két évben sokan elbuknak, pedig még a szakma közelébe se kerülnek.

Az unokatesóm jelenleg is oda jár és neki is hasonló tapasztalatai vannak, mint nekem, bár én 2006-ban végeztem.

Remélem, tudtam segíteni!

Ruhaipari mérnök és divat stílustervező

2011. jan. 13. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszodat,rendkívül hasznos volt!!:)

azt még szeretném megkérdezni,hogy akkor mit tanácsolsz ,először menjek el a könnyűipari mérnökire és majd utána ,ha végeztem,akkor menjek a termék és formatervezőire?

tanárom is ezt mondta,h nem tudsz úgy tervezni,ha nem tudod mi hogy működik.Viszont ez így már nem is tudom hány év lenne :/ bajban vagyok.Végülis azt szűrtem le,hogy akkor először a nehezebb,technikai része kell meglegyen,majd csak utána a könnyebb,élvezetesebb része,a tervezés. még egyszer köszönöm a válaszod!

2011. jan. 14. 13:18
 3/9 A kérdező kommentje:

a válaszod végén olvastam,h te ruhaipari mérnök és divat- stílus tervező is vagy.Akkor ez azt jelenti,h te a könnyűipari mérnökit, és a formatervezőit is elvégezted,vagy esetleg mentél még ezután másik suliba is?(hogy megvan a divattervezőid?)

előre is köszi a válaszod

2011. jan. 14. 21:12
 4/9 anonim válasza:
100%

Azt nem írtad, hogy van e ruhaipari előképzettséged!

Ha már van, akkor a ruhaipari mérnök szakon ezt bővítheted, illetve szerezhetsz egy ilyen irányú diplomát.

Ha nincs előképzettséged, akkor szerezhetsz ruhaipari ismereteket ezen a szakon, csak az a baj, hogy itt már feltételezik a ruhaipari, szakirányú középiskolai végzettséget, és nem alapszintről, hanem középszintről kezdik az oktatást, tehát korábbi tanulmányok nélkül nagyon nehéz felvenni a tempót. Mindenképpen érdemes még előtte, vagy mellette pluszban varrni, szerkeszteni és modellezni tanulni. De legfőképp varrni!

Az a baj, hogy a varrás gyakorlati órákon már nincs idő arra, hogy megtanítsanak varrni, már bonyolultabb dolgokat tanítanak, nem alapvető műveleteket.

Ott már komplett ruhákat, kosztümöt varrnak!

A tervezéshez mindenképpen szükséged lesz varrás-szerkesztés-modellezés-anyagismeret tudásra, valamilyen szinten! Persze nem kell profi varrónőnek lenned, de a lehetőségeidet ismerned kell.

Szóval mindenképpen azt javaslom, hogy komolyabb tervezői tanulmányok megkezdése előtt, szerezz ruhaipari ismereteket is. Persze a kettő nem zárja ki egymást, úgyhogy párhuzamosan is lehetne tanulni őket.

Az is elegendő lenne, ha valahol, valakinél tudnál tanulni szerkeszteni, varrni alapszintről indulva, mondjuk egy tanfolyamon, és mellette tanulnál tervezni.

A tervező szakon biztos megtanítanak mindenre, ami a tervezéshez később szükséges. Azért azt hozzátenném, hogy nagyon sokat kell gyakorolni a rajzolást, tervezést magadtól is, azáltal is sokat fejlődhetsz, ha nem is tanulod még sehol!

Ha a későbbiekben csak tervezni szeretnél és komolyabban varrni nem, akkor megfelel számodra, ha a technológiákat, varrásmegoldásokat,stb. átlátod, megismered.

Ehhez nem feltétlenül kell elvégezned egy ruhaipari mérnöki szakot, nem biztos, hogy ez a legjobb hely erre a célra!

Javaslom, nézz körül, hol tudnál varrást és ilyesmit tanulni!

Én a divattervezést a Budapesti Divatiskolában tanultam.

Ott is nagyon jó a képzés, bár fizetni kell.

Ha még van kérdésed, szívesen válaszolok!

2011. jan. 14. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Hát igazából én most jelenleg egy Szakközépiskolába járok,egy könnyűipari szakmacsoportba,ahol azért tanultunk/tanultunk varrni.Igaz nem olyan sokat,tehát csak az alapokat,mert nekünk annyira nem volt szükséges a varrás,az a szakmunkások dolga,azt mondták a tanárok.Van technológia óránk,anyagismeret,öltözködéskultúra,szakrajz,meg volt műszaki-rajzunk is valamelyik évben.Azért tanulgattunk dolgokat,tehát nem lenne nekem ismeretlen ez a pálya.Alapjaim valamilyen szinten vannak,viszont azért saját magam nem tudnék megvarrni segítség nélkül pl. egy blézert,vagy kosztümöt..azért ahhoz tanulnom kellene még.Viszont azért felvételinél megjelölöm úgyis mind a két szakot.Formatervezőinél rajz alkalmassági vizsgán igazából nem nagyon tudom mi lehet a feladat,azon ha elhasalok,akkor még mindig tudnék menni a könnyűipari mérnökire.Igaz az nehezebbnek tűnik az általad elmondott dolgokból ítélve,viszont mindent meg kell próbálnom.Moholyra szerettem vna jelentkezni,azt is megjelölöm majd,viszont oda elég necces a bejutás,több év mire vkit felvesznek legtöbb esetben és ezért gondoltam,h először akkor megalapozom a dolgokat.Addig is legalább azzal foglalkoznék,ami teljes mértékben a szakmához tartozik.Viszont még az lenne a kérdésem,hogy ez alatt a könnyűipari mérnöki szak alatt miért írnak doboz csomagolásról,nyomdáról és médiáról,amikor elvileg ez ruhaiparral foglalkozik?vagy esetleg ehhez a szakhoz még több ág is hozzátartozik,amikből lehet választani?
2011. jan. 14. 22:16
 6/9 A kérdező kommentje:
*tanultunk/tanulunk
2011. jan. 14. 22:17
 7/9 anonim válasza:

Igen, a könnyűipari mérnök szak alá tartozik több szakirány, ebbe tartozik pl. a csomagolás, ruha, papír is.

Az elején csak könnyűipari szak van, mindenki ugyanazt az alapképzést kapja, aztán van szakosodás, ruhaiparra, csomagolóra, papírra stb.

Nálunk 2 év volt az alapképzés, amikor mindenki ugyanazokat a tantárgyakat tanulta, úgymond ez volt a mérnökképzés része a dolognak, ekkor volt minden műszaki és reál tárgy, amiket korábban írtam, aztán a 3. évtől a választott szakon folytatta mindenki.

Utána kapta mindenki a szakmai képzését.

Összesen 4 év volt.

Most nem tudom, mi hány évre oszlik el, mert már megváltozott a képzési rendszer.

2011. jan. 15. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Értem! Köszönöm szépen,h válaszoltál a kérdéseimre,így már minden világos!:)
2011. jan. 15. 17:05
 9/9 anonim válasza:
Szívesen!
2011. jan. 15. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!