Még mindig nem tudom eldönteni, hogy geográfiát vagy geológiát tanuljak? Nagyon megköszönném, ha írnának azok, akik e 2 közül vmelyiket tanulták/ják, tapasztalatok, elhelyezkedési esélyek? Minden érdekel ezekkel kapcsolatban
100% hogy geológusként tudsz könnyebben elhelyezkedni külföldön. (ha ez a célod) Geográfusként ez nem nagyon fog menni. Magyarországon se lesz könnyű
A természetföldrajz önmagában nem szakma, a geológus végzettség azonban az. Nyersanyag-kitermelés, mélyépítés kapcsán mindig kell geológiai szakvélemény.
PS. A geológus szakma annak jó, aki:
- szereti
- kitűnően beszél angolul
- hajlandó külföldön dolgozni
- tisztában van azzal, hogy ez nem könnyű út
A geográfusképzés színes, érdekes, de karriert én nem építettem rá. El lehet vele helyezkedni, nekem is volt négy állásom hat év alatt, de ezt elsősorban az angol nyelvtudásomnak + önképzésnek köszönhettem. Valószínűleg az államigazgatásban fogsz vele kikötni (jó esetben, egy nagy adag szerencsével és kitartással).
A geográfus képzés kapcsán a sokszínű elhelyezkedési esélyek kb. arról szólnak, hogy mindenki ott szerez állást ahol éppen tud (szerencse, kapcsolatok, megszállottság…). Itt tényleg bármi lehetsz:) De ez nem feltétlenül kellemes:( És egy idő után unalmassá válik, hogy senki sem érti, hogy mit végeztél, ill., hogy mire jó ez…
Szerintem a geológus szakma hosszú távon kifizetődőbb és sokkal érdekesebb életúttal kecsegtet.
Itt legalább nem kell magadat teljesen átképezni a képzés végén.
„Munkahelyeim”: olyanok, amelyekre elsősorban közgazdászt és/vagy szakfordítót kerestek… (terület és településfejlesztés szakirányon végeztem)
„Önképzések”: nyelvtanulás + fejlesztéspolitikával, közgazdaságtannal, pályázati rendszerekkel kapcsolatos ismeretek (megszállott autodidakta vagyok)
„Kötelező képzés” közigazgatási alap + szakvizsga
„tevékenység” – hat éve köztisztviselő vagyok
„Tisztában vagyok azzal, hogy mit csinál egy geográfus” – Jó neked:)
„Terepmunka”: egy „hivatalnok” ritkán megy ki „terepre” és ha ki is megy az se feltétlenül izgalmas…
Egyébként:
A természetföldrajz specializáció kapcsán a térinformatika a legígéretesebb terület, de ehhez nem kell feltétlenül egyetemi geográfus végzettség, ill. amit én ebből láttam az nem volt vmi hej, de érdekes munka… (bár persze nem mélyedtem el benne, lehet, hogy sokkal érdekesebb)
Jó tanács 1: ha nincsen kiterjedt kapcsolati hálód (értsd olyan, pl. családi kapcsolatok, akik alkalmazni fognak), akkor olyan dolgot tanuljál, amit – külföldön és belföldön egyaránt –
viszonylag könnyen aprópénzre lehet váltani…
Jó tanács 2: gazdasági önképzéshez, gazdasági angol „felpörgetéséhez” az alábbi „eretnek” közgazdasági iskolát ajánlom:
ennek kapcsán az alábbi honlapon rengeteg, könyvet, mp3 formátumban letölthető hangoskönyvet, segédanyagot lehet elérni (ez egy erősen átideologizált honlap, némi egészséges szkepticizmus kell a leíró és az ideológiai megközelítés elkülönítéséhez, mindenesetre rengeteg jó dolog ingyen megtalálható itt):
Ezt pedig afféle gyakorlati gazdasági iránytűként ajánlom
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!