Más országokban hogy megy az egyetemekre való bejutás?
Ha te jelentkezel, akkor te neked kéne utána nézni.
Lehet, hogy már megtetted, mivel a kérdés nem mostanában íródott, de azért leírom, amit tudok.
Először is, Németországról, Dániáról stb. nem tudok nyilatkozni, csak az angolszász oktatásról, ami lényegében nem sokban tér el egymástól pl. USA és UK között. Kanada és Ausztrália se igen lehet merőben más, de azokról konkrétan nem tudok nyilatkozni.
Szóval a legfontosabb, hogy NINCS pontszámítás. Teljesen más elven működnek. Nem az alapján döntenek, hogy hány pontot kapartál össze, hanem írni kell egy ún. motivációs levelet. Az USA-ban kíváncsiak minden egyes versenyen elért helyezésedre, arra, hogy mit csináltál a középsuliba. Ott ezért ilyen népszerűek az ilyen suli utáni szakkörök, hogy majd tudj mit írni az egyetemnek. Fontos a személyiséged stb. Most ide nem írok le mindent, felesleges. Keress rá google-n pl. How to write a cover letter for University.
Ez egyébként még az UK-ra is vonatkozik. Ott is kérnek motivációs levelet.
Ezen kívűl szűkséged van egy nemzetközi nyelvvizsgára. Azaz nem origó, nem euro. Egyetemfüggő, de általánosan igaz, hogy USA-ban IELTS vagy TOEFL, UK-ban még CAE is szóba jön ezen kívűl. Ezek drágák, úgyhogy ésszel. :)
Aztán USA-ban nme nézik a te kis Magyarországon szerzett érettségidet, ellenben le kell tenned egy vizsgát, azt, amit az ottani középiskolások is letesznek. Ez az ún. SAT. Keress rá. Lehet, más lehetősgek is vannak még küldöldi diákoknak, pl. nemzetközi érettségi. Nem tudom.
Angliában és Skóciában viszont elfogadják az érettségit, viszont ügyelj arra, hogy valahol 6 érettségi tárgyat kérnek. Ha nem, akkor is az a minimum, hogy két emelted legyen. Azt is megadják, hogy max hány négyesed lehet, a jobb egyetemek mind ötöst kérnek. Fontos megjegyezni, hogy ide nem kellenek az év végi jegyeid. Ergó tökmindegy, hogy milyen az átlagod, csak az az 5 vagy 6 érettségi tárgyad számít.
Mint írtam, ide is kell motivációs levél.
Aztán azt hiszem, még egy tanárodnak is kell egy ajánlólevelet írnia rólad (akár USA, akár UK).
Végül pedig érdemes megjegyezni, hogy Angliában és az USA-ban a tandíjak az egekig merészkednek. Angliában tudsz felvenni diákhitelt (biztos az USA-ban is van erre lehetőség, de arról nem tájékozódtam), és elég kedvező. Elvileg diploma után kell elkezdened a törlesztést és azt is csak akkor, ha X összegben keresel a munkahelyeden, ami nem nehéz, hisz egy top 20-ban lévő angol egyetem diplomájával nem kell nagyokat versengeni.
Skóciában ellenben ingyenes az egyetem nekünk, magyaroknak. Nyílván megélni meg kell valamiből, úgyhogy pénz azért ide se árt... ;)
A jelentkezés ide amúgy az UCAS-on keresztül működik. Olyan, mint nálunk pl. a felvi.
A hat. idő a képzés kezdetének az éve Január, kivéve orvosi, ott hamarabb kell, talán október, de nem 100%.
az USA-beli és angol hat. időket nem tudom, de ott nem kapkodják el annyira a dolgokat, mint itthon. És egyébként nincs sorrend, x egyetemet, szakot megjelölhetsz, de a sorrendet nem nézik. Ergó akár az összesbe felvehetnek és akkor majd te döntesz, hogy melyikbe mész. Ez Skóciában biztos így történik, sztem az USA és Anglia is hasonló.
Azt kihagytam, hogy egyes egyetemek még elbeszélgetést is kérnek. Ez se piskóta, bár néhány szakon azért ez itthon is van, de mégis csak máshogy működik.
Nagyjából ezek a folyamatok, érdemleges tudnivalók.
Én is ajánlom, hogy tájékozódj a neten. Mondjuk magyar oldalakról nem fogsz annyi mindent megtudni, de pl. ha angol nyelvterület érdekel és tudsz angolul (gondolom), akkor nézegess angol/skót/amerikai egyetemeket, blogokat. Skót és angol felsőoktatásról blogok magyarul is íródtak, ezek viszonylag felkapottak a magyarok körében.
Néhány blog, amikről anno én tájékozódtam első körben (második körben az egyetemek honlapját nézegettem)
[link] (kedvenc :D)
Ezen kívűl általánosságban Európában még népszerű ugye Ausztria, mivel ott is ingyenes a felsőoktatás, mintahogyan Dániában is.
Németországban tartományonként változó a tandíj, de állítólag nem horribilis összegekbe kerülnek. Franciaországról is azt hallottam, hogy ott se nagyon drágák az egyetemek, jelképes összegeket kell fizetni.
Sok Sikert! :)
Egyébként ha szabad megkéreznem, hova szeretnél menni, vagy még egyáltalán nincs semmi támpontod?
17/L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!